صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521215 تاریخ : 1399/07/22-10:32:43
,5,
یک راه حل برای رفع مشکلات آب روستاییان

یک راه حل برای رفع مشکلات آب روستاییان

آبرسانی به روستاها در سال های اخیر به طور جدی تری دنبال شده است و آن طور که وزیر نیرو اعلام کرده در پایان این دولت جمعیت روستایی بهره مند از آب شرب سالم و پایدار به بیش از 10 میلیون نفر خواهد رسید و برای تسریع این مهم نیز طرح تجمیع آب و فاضلاب شهری و روستایی در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش بانک و صنعت، در ابتدای دولت یازدهم 33 هزار و 297 روستا به آب شرب سالم، بهداشتی و پایدار دسترسی داشتند که این عدد در پایان سال گذشته به 44 هزار و 811 روستا رسید که حکایت از رشدی 35 درصدی در آبرسانی به روستاها در دولت تدبیر و امید دارد.

در ابتدای انقلاب اسلامی تنها 7190 روستا از آب شرب سالم، بهداشتی و پایدار برخودار بودند که این میزان تا ابتدای دولت یازدهم به 33 هزار و 297 روستا ارتقا یافت. در آغاز به کار دولت دوازدهم تعداد روستاهای دارای آب شرب سالم، بهداشتی و پایدار به 39 هزار و 935 روستا افزایش یافت و با اقدام های وزارت نیرو در قالب پویش #هر هفته الفب ایران این تعداد تا پایان سال گذشته به عدد 44 هزار و 811 روستا بالغ شد.

در این رابطه شاهین پاکروح معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: ارائه ی خدمات زیربنایی به جمعیت روستایی با توجه به نقش روستاها به عنوان جمعیت مولد در کشور، همواره حائز اهمیت بوده و یکی از مهم ترین رسالت های کشور و به دنبال آن وزارت نیرو به عنوان متولی تامین آب شرب شهرها و روستاها نیز بوده است.

وی تاکید کرد: برهمین اساس با توجه به هدف گذاری و تامین اعتبار صورت گرفته از محل ردیف اعتباری بودجه عمومی و تسهیلات صندوق توسعه ملی در طی سال های اخیر، مبلغ 20 هزار و 878 میلیارد ریال در طول فعالیت دولت یازدهم اختصاص یافته و به 6 هزار و 638 روستا با جمعیت 4.3 میلیون نفر آبرسانی شده است.

معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه از ابتدای دولت دوازدهم تا پایان سال 1398 نیز تعداد 4876 روستا با جمعیت 3.4 میلیون نفر با اعتبار 42 هزار و 188 میلیارد ریال از نعمت آب شرب و پایدار بهره مند شده اند، تصریح کرد: تسهیلات صندوق توسعه ملی برای تسریع روند تکمیل طرح ها و پروژه های روستایی کشور از ابتدای سال 1393 در قانون بودجه پایدار شده است.

در این باره رضا اردکانیان وزیر نیرو نیز اعلام کرد: تا پیش از دولت تدبیر و امید حدود یک میلیون نفر از جمعیت روستایی از شبکه آب پایدار برخوردار بودند، اما از ابتدای فعالیت دولت های یازدهم و دوازدهم تاکنون هفت میلیون و 700 هزار نفر از روستاییان از شبکه آب پایدار بهره مند شدند که تا پایان دولت دوازدهم به 10 میلیون نفر افزایش خواهد یافت.

به گفته وی تعدادی روستا در مناطق مختلف کشور هم وجود دارند که هنوز مشکلاتی دارند و تامین آب آنها به شکل پایدار نیست و می بایست به روش های مختلف برای آنها تامین آب شود.

برای حل مشکل این روستا ها به تازگی محمدرضا جانباز از طرح تجمیع شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی با هدف رفع مشکلات موجود و تسریع بخشیدن به امور خبر داد و گفت: علی رغم اینکه مدت زمان زیادی از اجرای این طرح نمی گذرد اما تاثیرات مثبت آن به چشم می خورد.

وی یکی از معضلات اصلی بخش آب کشور را عدم تجمیع مسوولیت ها دانست و گفت: پیش بینی می شود که با برنامه ریزی های صورت گرفته بتوانیم تا پایان این دولت وضعیت آبرسانی روستایی را سر و سامان دهیم.

این طرح مورد موافقت برخی از نمایندگان مجلس نیز قرار گرفته است، محمدمهدی مفتح سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه در این باره اظهار کرد: با اجرای طرح یکپارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی عمده مشکلات روستائیان در زمینه آبفا برطرف می شود.

وی اظهار کرد: در سال های گذشته شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی در شهرستان ها فعال بودند اما به نظر می رسد نمی توانستند از توانمندی های موجود استفاده بهینه کنند اما امروز با اجرای این طرح می توانیم از ظرفیت های این دو شرکت به طور همزمان بهره مند شویم.

مفتح اضافه کرد: برخی از روستاهای بسیار نزدیک به شهر به دلیل اینکه روستا تلقی می شدند، زیر مجموعه شرکت های آب و فاضلاب روستایی محسوب شده و درگیر مشکلات در زمینه های مختلف بودند اما تامین آب در شهر به خوبی انجام می شد.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: در خصوص این موضوع پیگیری های زیادی برای بهره مندی این روستاها از آب شهری با هزینه ای بسیار کمتر انجام شده اما به دلیل قواعد و قوانین حاکم بر دو شرکت آب و فاضلاب شهری و آبفار این کار انجام نشد.

مفتح با اشاره به مزایای این طرح گفت: این دو شرکت به صورت مستقل هزینه های زیادی را صرف می کردند و از طرفی برخی موازی کاری ها بین دو شرکت باعث افزایش هزینه ها و کاهش سرعت کار می شد.

وی افزود: شکل شرکت ها، محدوده حقوقی کارمندان و قوانین حاکم در شرکت های آبفا و آبفار متفاوت بود اما کارمندان این دو شرکت خودشان را با یکدیگر مقایسه می کردند که این موضوع موجب دلسردی در کارمندان و در نتیجه افت کارایی آنها می شد.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجموعه این مسائل و مشکلات، ایجاب می کرد که این دو شرکت یکپارچه شوند خاطرنشان کرد: باید از هزینه های مازاد مدیریتی، کادر اداری و منابع موجود جلوگیری شده تا باعث افزایش کارایی و راندمان شود.

وی در پایان گفت: امیدواریم با این اقدام مثبت وزارت نیرو برای دو شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی شاهد خدمات بیشتر با راندمان بالا و هزینه کمتر باشیم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 205
نحستین ، بزرگترین شد محله ویلایی پرنیان اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران