تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 312303 تاریخ : 1396/10/06-10:59:30
,5,
یکی از نادرترین فوران چاه‌های نفت و گاز کشور با تخصص و تجربه مهار شد

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران:

یکی از نادرترین فوران چاه‌های نفت و گاز کشور با تخصص و تجربه مهار شد

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران گفت: توکل به خداوند، تخصص، تعهد و تجربه همسو با انسجام و همدلی میان مهارگران منجر به کنترل یکی از نادرترین فوران‌های چاه های نفت و گاز در کشور و منطقه شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت؛ سپهر سپهری که از نخستین روز بروز این حادثه در موقعیت عملیاتی این چاه حضور داشته است، ضمن تبریک این موفقیت بزرگ که در شب میلاد خجسته حضرت امام حسن عسکری (ع) محقق شد، افزود: این موفقیت برگ زرین دیگری در کارنامه این صنعت راهبردی به ثبت رساند و نشان داد که متخصصان ایرانی توانمندی راهبری از صفر تا صد میادین نفت و گاز را دارند و در این زمینه در جهان یک برند به شمار می‌آیند. 

 وی افزود:  زنجیره تولید از میدان‌ها و مخازن نفت و گاز شامل اکتشاف، حفاری، استخراج و بهره برداری نیازمند تحصص و دانش فنی خاص است که بخش حفاری به عنوان نخستین گام پس از زمین شناسی و پتروفیزیک در زمینه شناخت و کشف مخزن به شمار می‌رود و بدون آن دسترسی به تولید و تداوم آن غیر ممکن است. 
 
سپهری گفت: حفاری که خود نیازمند برنامه ریزی مهندسی و تخصصی ویژه است یکی از پرخطر ترین عملیات میدانی در صنعت نفت جهان به‌شمار می آید که از آن جمله حادثه فوران چاه‌ها با آتش سوزی مهیب توام با خسارت سنگین به تجهیزات و گاهی تلفات انسانی است. 
 
مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت ملی حفاری ایران افزود: فوران‌ها بسته به فشار، دما، سیال، حجم گاز و موقعیت جغرافیائی محل چاه متفاوت و پیچیدگی خاصی دارند و برای کنترل فوران هر چاه نیاز به برنامه ریزی و بسیج امکانات و تجهیزات منحصر به همان فوران است، هر چند در تعاریف شیوه مهار مشابهت دارد و به هم نزدیک است. 
 
وی اظهار کرد: فوران و آتش سوزی چاه 147 رگ سفید – 2 با توجه به فشار بالای گاز میدان نفتی رگ سفید از جمله حوادثی بود که در نوع خود منحصر به فرد و مهار آن نیازمند محاسبات فنی و مهندسی دقیق بود که متخصصان صنعت نفت در این شرکت و شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب به خوبی توانستند در نتیجه هم افزایی و به‌کارگیری ظرفیت‌های موجود از نظر دانش فنی،  عملیاتی، پشتیبانی و لجستیکی به نحو مطلوب به آن عینیت بخشند. 
 
سپهری گفت: به دنبال وقوع این حادثه در هفتم آبان ماه گذشته، مدیران ارشد و متخصصان دو شرکت با نظارت مستقیم وزیر نفت و حضور مستمر معاون شرکت ملی نفت ایران در امور تولید نسبت به تشکیل ستادهای بحران و راهبری مهار فوران چاه اقدام و در این  ارتباط برنامه ریزی و جدول کاری تعریف و بکارگیری کردند و در زمانی کوتاه با وجود کوهستانی بودن منطقه و فاصله تا حوزه ستادی این شرکت ها در اهواز هر آنچه نیاز بود به منطقه گسیل و تیم‌های عملیاتی و پشتیبانی از هر دو شرکت در موقعیت مستقر و بی درنگ در تدارک تحقق زیر ساخت‌ها برآمدند. 
مدیرعامل شرکت ملی حفاری با اشاره به اینکه مهار این فوران با دو روش در دستور کار قرار گرفت، افزود: بستن چاه (کشتن) از سطح و مسدود کردن آن از عمق روش های بود که به موازات یکدیگر آغاز و پس از ایجاد راه‌های دسترسی، احداث استخرهای آب، ایجاد شبکه تامین آب و خنک کردن محوطه، اجرایی شد. 
 
وی اظهار کرد: ساخت انواع استینگر، آماده سازی آتی واگن‌ها، و دیگر تجهیزات مختص عملیات کشتن چاه از سطح (TOP KILL) و همچنین ایجاد محل استقرار دو دستگاه حفاری 93 و 94 فتح برای حفر چاه های امدادی و بستن چاه از عمق (BOTTOM KILL) در فرصتی بسیار کوتاه تر نسبت به عرف معمول اماده سازی و اجرایی شد که در نوع خود قابل توجه و حایز اهمیت است. 
 
سپهری گفت: به‌کارگیری میدانی استینگر ها در شرایط بسیار دشوار به خاطر حجم فوران و دمای بالا در شرایط ایمن کلید خورد که با وجود چند مرحله تلاش مهارگران و تیم های عملیاتی حاضر در صحنه مهار از سطح به نتیجه نرسید و با حفر چاه امدادی عملیات مهار فوران چاه از عمق محقق و چاه به کنترل در آمد.
 
مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت ملی حفاری ایران با بیان اینکه هم اکنون عملیات ایمن سازی چاه در جریان است ضمن تبریک این موفقیت بزرگ به تلاشگران صنعت نفت و حفاری از حمایت های مقام عالی وزارت نفت، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید که در این زمینه اهتمام ویژه ای داشتند، قدردانی و ضمن قدردانی از یکایک کارکنان صنعت نفت در بخش های مختلف اعم از عملیاتی، فنی  تخصصی، پشتیبانی و حوزه ستادی دو شرکت بخصوص کارکنان شرکت ملی حفاری ایران که به صورت مستقیم و غیر مستقیم تاثیر گذار بوده اند و بزرگداشت یاد و خاطره فرزاد ارزانی و محمد سلیمی دو نفر از کارکنان شرکت که در این حادثه جان باختند، توضیح داد: تجارب این عملیات مستند سازی و برای استفاده در اختیار متخصصان صنعت نفت و جامعه دانشگاهی کشور قرار می‌گیرد. 
 
حادثه فوران و آتش سوزی چاه 147 رگ سفید – 2 در حوزه عملیاتی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران از شرکت های زیر مجموعه شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب به هنگام حفاری بوسیله دکل 95 شرکت ملی حفاری ایران در هفتم آبان ماه گذشته اتفاق افتاد که در جریان آن دو نفر از کارکنان ملی حفاری جان خود را از دست دادند و دستگاه حفاری و بخش عمده تجهیزات آن به طور کامل در آتش سوخت. 


این چاه پس از 58 روز در نتیجه تلاش بی وقفه و مستمر مهارگران صنعت نفت در شامگاه سه شنبه (پنجم دی‌ماه) مهار و آتش سرکش خاموش و به کنترل در آمد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 203
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران