صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 516370 تاریخ : 1399/04/31-11:39:58
,23,17,
گواهی ماده 187 قانون مالیات های مستقیم چیست و چرا صدور الکترونیکی آن مهم است؟

گواهی ماده 187 قانون مالیات های مستقیم چیست و چرا صدور الکترونیکی آن مهم است؟

در سال های گذشته، دریافت مفاصا حساب از ادارات امور مالیاتی به صورت فیزیکی از جمله ضروریات برای نقل و انتقال املاک بود. البته در آن زمان، به موجب قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی اشخاص می توانستند فقط در صورت قبول بدهی مالیاتی بدون اخذ مفاصا حساب اقدام به نقل و انتقال کنند.

بانک و صنعت، اما در حال حاضر، بر اساس ماده 187 قانون مالیات های مستقیم، در کلیه مواردی که معاملات به موجب اسناد رسمی صورت می گیرد صاحبان دفاتر اسناد رسمی مکلفند قبل از ثبت و یا اقاله یا فسخ سند معامله، مراتب را با شرح و مشخصات کامل و چگونگی نوع و موضوع معامله مورد نظر به اداره امور مالیاتی محل برسانند و پس از کسب گواهی اداره امور مالیاتی نسبت به ثبت یا فسخ سند معامله اقدام کنند.

قانونگذار در ذیل تبصره 4 ماده 187 قانون مالیات های مستقیم که اخذ گواهی از اداره امور مالیاتی برای نقل و انتقال املاک را ضروری کرده، سازمان امور مالیاتی را نیز مکلف کرده است با اتصال به سامانه ثبت الکترونیک سازمان ثبت اسناد و املاک نسبت به اعلام میزان بدهی ملک مورد انتقال و امکان اخذ و واریز آن به حساب مالیاتی به صورت آنی از طریق دفاتر اسناد رسمی اقدام کند. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز مکلف شده بود امکان دسترسی برخط به سامانه ثبت الکترونیک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را برای سازمان امور مالیاتی کشور جهت اجرای مفاد این ماده فراهم کند.
سازمان امور مالیاتی کشور نیز در راستای انجام این تکلیف قانونی، زمینه لازم برای صدور گواهی الکترونیکی برخط در دفاتر اسناد رسمی برای نقل و انتقال املاک را فراهم کرده است و حتی اجرای آن برای املاک مسکونی را کلید زده است. در حال حاضر و در مرحله نخست این طرح، نقل و انتقال قطعی و قطعی رهنی املاک مسکونی دارای پایان کار با کاربری مسکونی از طریق صدور گواهی الکترونیکی امکان پذیر است.
به موجب اعلام سازمان امور مالیاتی، اگر املاک دارای کاربری مسکونی فاقد بدهی مالیاتی باشند، پس از ثبت استعلام الکترونیکی دفتر اسناد رسمی در سامانه، مالیات نقل و انتقال قطعی ملک مورد معامله به صورت برخط توسط سامانه محاسبه و اطلاعات قبض مالیاتی به صورت الکترونیکی به دفتر اسناد رسمی ارسال می شود. پس از اعلام بدهی مالیاتی و ارسال اطلاعات پرداخت به دفتر اسناد رسمی، مودی می تواند از طریق دفتر اسناد رسمی برای پرداخت مالیات اقدام نماید. پس از اعلام وصول برخط بانک عامل، گواهی مالیاتی شامل اطلاعات کامل ملک مورد انتقال صادر می شود. شماره واحدی که از طریق سامانه به این گواهی تخصیص داده شده و به دفتر اسناد رسمی اعلام می گردد، باید به عنوان شماره گواهی مالیاتی در اسناد مربوط لحاظ شود.
به زبان ساده، افرادی که قصد نقل و انتقال املاک را دارند در زمان مراجعه به دفاتر اسناد و املاک اسناد و مدارک خود را تحویل می دهند و مسئول دفترخانه با وارد کردن اطلاعات در سامانه، داده ها را به سازمان امور مالیاتی ارسال می کند در صورتی که ملک مورد معامله بدهی مالیاتی نداشته باشد در همان لحظه گواهی مالیاتی صادر می شود و فرد می تواند همان جا با استفاده از کارت بانکی مالیات نقل و انتقال را پرداخت کند و فقط در صورتی که ملک بدهی مالیاتی داشته باشد باید به سازمان امور مالیاتی مراجعه کند.
ذکر این نکته بسیار ضروری است که گواهی مالیاتی موضوع ماده 187 قانون مالیات های مستقیم و شماره تخصیص یافته به آن برای مدت سه ماه دارای اعتبار است. اگر ظرف این مدت معامله انجام نشود، استعلام مجدد بدهی مالیاتی مورد معامله ضروری است.
این ماده قانونی و تکالیف مندرج در آن از این نظر که زمینه لازم را برای حذف گواهی های فیزیکی و ضرورت صدور گواهی الکترونیکی فراهم می کند، در عمل می تواند باعث تسهیل معاملات و نقل و انتقال املاک شود. از آنجا یکی از دلایل عمده رفت و آمد مردم به ادارات امور مالیاتی با هدف دریافت گواهی معروف به گواهی ماده 187 صورت می گرفت و این امر علاوه بر تحمیل هزینه های رفت و آمد و اتلاف وقت، سازمان امور مالیاتی را نیز از نظر تامین هزینه نیروی انسانی با مشکلاتی مواجه می کرد، راه اندازی شیوه برخط برای دریافت این گواهی را می توان گام مهمی در جهت کاهش هزینه ها و افزایش کارایی فرایندهای مالیاتی دانست.


سازمان امور مالیاتیارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 203
نحستین ، بزرگترین شد محله ویلایی پرنیان اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران