همراه بانک تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518603 تاریخ : 1399/06/10-10:49:56
,10028,
گسترش ارائه خدمات روان شناسی محک تا سخت ترین مراحل

در گفتگو با سرپرست واحد روان شناسی محک تشریح شد:

گسترش ارائه خدمات روان شناسی محک تا سخت ترین مراحل

اواسط سال گذشته مدیرعامل مؤسسه خیریه محک خبر از راه اندازی کلینیک سوگ با هدف ارائه خدمات روان شناسی و مددکاری به خانواده هایی داد که متأسفانه فرزند خود را بر اثر ابتلا به سرطان از دست داده اند.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از موسسه خیریه محک، امروز که کمتر از یک سال از افتتاح این کلینیک می گذرد به گفتگو با «مریم محمدعلی» سرپرست واحد روان شناسی این مؤسسه نشسته ایم تا از چگونگی عملکرد این کلینیک به عنوان تلاشی عملی و تجربی در یک سازمان مردم نهاد در حوزه درمان برای پرداختن به اختلال سوگ خدمت گیرندگان خود آگاه شویم.

محمدعلی درخصوص ضرورت راه اندازی کلینیک سوگ و گسترش خدمات حمایتی محک گفت: «فوت کودک مبتلا به سرطان یکی از واقعیت هایی است که متأسفانه گاهی در مسیر درمان کودکان مبتلا به سرطان با آن روبرو می شویم و پس از این فقدان برخی از خانواده ها با توجه به تحمل شرایط سخت پیش آمده دچار مسائل روانی ناشی از گذراندن مراحل سوگ می شوند و نیازمند خدمات روان شناختی هستند.»
وی درباره نحوه مداخله تخصصی مؤسسه محک و ارائه خدمات حمایتی در کلینیک سوگ گفت: «براساس یافته های علم روان شناسی مراحل سوگ طی 4 تا 6 ماه طی خواهد شد و به طور طبیعی پس از این زمان انتظار می رود افراد به مرحله باور و پذیرش برسند که نشانه آن عادی شدن روال زندگی است. مددکاران اجتماعی محک پس از گذشت 5 ماه از فوت کودک با خانواده وی تماس گرفته و ارزیابی انجام می دهند. در صورت دریافت نشانه هایی از اختلال سوگ در شرایط زندگی اعضای خانواده خصوصاً مراقب اصلی کودک فوت شده یا خواهر و برادر وی به روان شناس جهت مداخله در درمان ارجاع می دهند و سپس به تشریح خدمات کلینیک سوگ می پردازند. خانواده در صورت تمایل به دریافت رایگان خدمات روان شناسی و مددکاری اجتماعی می توانند به این مرکز مراجعه کنند.»
سرپرست روان شناسی محک با اشاره به برخی از دلایل اختلال سوگ تشریح کرد: «براساس تجربیات کلینیک سوگ محک و فرهنگ های متفاوت سوگواری در ایران، باید مطرح کنیم که کهن الگوهای اجتماعی و ترس از قضاوت نشدن توسط دیگران همواره یکی از مهم ترین علت هایی است که طی شدن مراحل سوگ را به تأخیر می اندازد. به طور مثال پس از برگزاری جلسات روان درمانی در حیطه سوگ تجربه کردیم که مادر خانواده به دلیل ترس از اینکه دیگران فکر کنند او به زندگی عادی برگشته و به از دست دادن فرزند خود بی اعتناست، سعی می کند در سوگ باقی بماند. برای رویارویی با این موضوع مهارت خودشناسی و تطبیق رفتار با احساس و فکر به خانواده ها آموزش داده می شود.»
وی در بخش دیگر سخنان خود از پیگیری مقدمات ارائه خدمات کلینیک سوگ محک در استان های دیگر خبر داد و گفت: «با توجه به لزوم حضور خانواده در جلسات مشاوره، دستورالعمل ارائه خدمات این کلینیک برای خانواده های ساکن در تهران پیش بینی شده بود اما با شیوع ویروس کرونا، بر حسب شرایط و دریافت تجربیات در زمینه مشاوره تلفنی در زمان دورکاری این خدمات به صورت غیرحضوری نیز ارائه می شوند. گسترش خدمات کلینیک سوگ محک به استان های دیگر را کانون توجه قرار داده و تاکنون هم پیشرفت خوبی داشته است و امیدواریم در آینده نزدیک عملیاتی شود»
مؤسسه خیریه محک طی 30 سال گذشته تلاش کرده است تا بحران های اقتصادی، اجتماعی و روانی ناشی از ابتلا کودک خانواده به سرطان، نتواند کارکرد اصلی خانواده را از بین ببرد. از این رو پس از فوت کودک مبتلا به سرطان نیز، بر تداوم حمایت های روان شناسی و مددکاری اجتماعی از خانواده وی تأکید دارد. بر اساس این تجربه، محک با راه اندازی «پیام همدلی» به عنوان روش جدید کمک به کودکان مبتلا به سرطان از راه دور، تلاش کرده است، روشی دیجیتال برای همدلی با دوستان و آشنایان فراهم کند تا در این روزها هیچ کس در غم تنها نماند.


ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 190
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران