صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518391 تاریخ : 1399/06/04-17:22:33
,15,
گزارش بررسی تبعات کرونا بر بازار فناوری اطلاعات منتشر شد

توسط سازمان نظام صنفی رایانه ای؛

گزارش بررسی تبعات کرونا بر بازار فناوری اطلاعات منتشر شد

گزارش تبعات شیوع ویروس کووید-19 بر کسب وکارهای فعال در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران توسط سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور منتشر شد.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از سازمان نظام صنفی رایانه ای، بروز بحران کووید- 19 در اسفند سال 1398 و بهار 1399 باعث شد تا وضعیت نه چندان به سامان اقتصاد ایران در زمانی که با تخلیه فشار تحریم ها در حال بازگشت نسبی به شرایط ثبات بود، دوباره به شرایط بحرانی بازگردد.

این بحران باعث تعطیلی اقتصاد و بسیاری از کسب وکارهای بخش خصوصی در سراسر دنیا از جمله ایران شد.

در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز اگر چه معدودی از کسب و کارها مانند فروشگاه ها اینترنتی و ارائه کنندگان زیرساخت های ارتباطات مجازی و آموزش الکترونیکی در این فضا نرخ رشد قابل توجهی را تجربه کردند، اما اغلب کسب وکارها این حوزه به دلیل تعطیلی کامل فعالیت های اقتصادی که منجر به کاهش شدید درآمدها در عین ثابت ماندن و چه بسا افزایش هزینه های کسب وکار از یک سو و از سوی دیگر قطع زنجیره های تأمین کالا و کاهش شدید موجودی کالا در کشور شد، به شدت دچار چالش های اقتصاد شدند.

این در حالی است که دولت در طراحی بسته های حمایتی برای اقتصاد «کرونازده» جز معدودی از کسب وکارهای حوزه فاوا، مانند خدمات دهندگان مجازی گردشگر و کسب وکارهای سفارش برخط غذا، دیگر کسب وکارهای این حوزه را نادیده گرفت.

بنابراین لازم است با بررسی تاثیر ابعاد شیوع کووید- 19 بر کسب وکارهای فعال در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران و ارائه آن به دولت، در مسیر تعیین دقیق کسب وکارهای آسیب دیده بخش فاوای کشور از این بحران و مشمول کردن آنها از حمایت ها و تسهیلات دولتی، تلاش کرد.

بر این اساس، سازمان نظام صنفی رایانه ای در پژوهشی از ترکیبی از مطالعات کتابخانه ای، تحلیل محتوای اخبار و گزارش های منتشر شده داخلی و خارجی حوزه کسب وکار، اقتصاد و فناوری اطلاعات و ارتباطات، برگزاری جلسات مصاحبه و توزیع پرسش نامه میان خبرگان صنعت فاوا، برای بررسی وضعیت کسب و کارهای فاوا در بحران کرونا استفاده کرده است.

روش پژوهش در تحقیق حاضر از نظر هدف، کاربردی-توسعه ای و از نظر اجرا، توصیفی در نظر گرفته شده است. این پژوهش با بررسی ادبیات موضوع، اخبار و گزارش های مرتبط و سایر داده های در دسترس و سپس استخراج عوامل اصلی تأثیرگذاری بحران شیوع کووید- 19بر کسب وکارهای فاوا و نحوه و میزان تأثیر این عوامل انجام شده است.

در تحلیل داده ها برای رسیدن به مدل نهایی پژوهش از رویکرد «نظریه زمینه ای گراند» (Groonded Theory) استفاده شده است.

روند انجام پژوهش که نتایج آن در قالب یک سند حاضر ارائه شده، شامل گام های زیر است :

1. معرفی صنعت فاوا و تحلیل کلی و خوشه بندی کسب وکارهای فعال در آن

2. بررسی گزارش ها و تحلیل های مراجع معتبر بین المللی در مورد تأثیرات اقتصادی بحران شیوع کووید- 19 به ویژه بر بخش فاوا و کسب وکارهای آن و راهکارهای مقابله با چالش های پیش آمده و استخراج نکات کلیدی

3. بررسی گزارش ها و تحلیل های رسانه های معتبر داخلی در مورد تأثیرات اقتصادی بحران کرونا به ویژه بر بخش فاوا و کسب وکارهای آن و راهکارهای مقابله با چالش های پیش آمده و استخراج نکات کلیدی

4. تحلیل نتایج پرسشنامه ها و جمع بندی تحلیل های به دست آمده از مصاحبه با نخبگان و مدیران ارشد صنعت فاوا

5. تعیین حوزه های کسب وکاری اصلی فاوای آسیب دیده از بحران کووید-19

6. جمع بندی نهایی و توصیه های سیاستی به دولت

این گزارش در 80 صفحه در این آدرس قابل مشاهده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 179
طرح آرامش اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران