تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515915 تاریخ : 1399/04/24-10:10:58
,15,
گام اول توسعه نسل پنجم ارتباطی

گام اول توسعه نسل پنجم ارتباطی

از جمله مهم ترین اقدامات در گذر از نسل های مختلف ارتباطات سیار به نسل های نوین، اجرای پایلوت به صورت محدود و سپس پیاده سازی آن در سطح وسیع است. در حال حاضر تعداد محدودی از کشورها، شبکه نسل پنجم شبکه ارتباطی را اجرا کرده اند اما بیشتر کشورها در حال پیاده سازی یا اجرای پایلوت آن هستند.

بانک و صنعت، ویژگی های اصلی نسل پنجم شبکه ارتباطی از جمله کاهش تأخیر، ظرفیت بالای دسترسی، قابلیت اطمینان بسیار بالا، ارتقا ارتباطات موبایل پهن باند و قابلیت اتصال و ارتباط اشیا در سطح بسیار وسیع، این فناوری نوین ارتباطی را به عنوان یک فناوری تحول ساز که سایر جنبه های فناوری را نیز متحول می کند مطرح می سازد.

با توجه به تصویب طرح کلان نسل پنجم شبکه ارتباطی در پژوهشگاه در بهار سال جاری، برنامه ریزی برای بهره مندی همه جانبه از تمام ظرفیت های علمی، فنی و اجرایی پژوهشگاه در طی ماه های گذشته انجام شد. اجرای پایلوت نسل پنجم ارتباطی در پژوهشگاه، اولین گام دستیابی به بستر توسعه و آزمون نسل پنجم شبکه ارتباطی در کشور است. پژوهشگاه با دارا بودن ظرفیت علمی و پژوهشی در کنار بهره مندی از زیرساخت های دانشی و آزمایشگاهی مجهز، به روز و گسترده، به عنوان بازوی تحقیقاتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اولین گام عملیاتی و اجرایی برای ورود نسل پنجم شبکه ارتباطی به کشور را با آغاز عملیان پیاده سازی و اجرای پایلوت در محل پژوهشگاه در طی هفته ها اخیر، با استعانت از خداوند متعال، دستور و حمایت ویژه وزیر ارتباطات و همکاری، هدایت، راهبری و مساعدت فراوان معاونت محترم فناوری و نوآوری و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رقم زده است.

با اجرای پایلوت و در ادامه، راه اندازی بستر توسعه و آزمون نسل پنجم شبکه ارتباطی در پژوهشگاه، امکان مشارکت و حمایت از استارت آپ ها، دانشگاه ها، شرکت ها و سایر بخش های خصوصی برای بهره برداری از خدمات این پایلوت در لایه های مختلف توسعه شبکه، فراهم خواهد شد.

ایجاد زمینه توسعه بومی و داخلی زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری جهت ارائه سرویس در سال های پیش رو، از جمله مهم ترین کاربردهای این پایلوت در ادامه پیاده سازی طرح کلان نسل پنجم شبکه ارتباطی در پژوهشگاه خواهد بود. دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و پژوهشی، استارتاپ ها، شرکت های دانش بنیان و سایر بخش های متقاضی، می توانند در لایه های مختلف فناوری نسل پنجم شبکه ارتباطی و به تناسب پیشرفت این طرح در پژوهشگاه، جهت توسعه و تولید محصولات بومی خود از ظرفیت ایجادشده بهره برده و مورد حمایت قرار گیرند. درصورت تحقق بستر توسعه و آزمون نسل پنجم شبکه ارتباطی در پژوهشگاه، دستاوردهای بسیار ارزنده ای برای کشور حاصل خواهد شد.

امکان راستی آزمایی محصولات تولید داخل و بومی سازی شده، ارائه مشاوره به کسب وکارهای عمودی جهت استفاده از مزایای نسل پنجم شبکه ارتباطی و بسیاری از موارد دیگر، در مجموع باعث خواهد شد تا هم افزایی ملی جهت توسعه و بومی سازی مشارکتی محصولات این نسل از شبکه در کشور ایجاد شود. این مهم در سال جهش تولید یکی از اهداف اصلی پژوهشگاه است.

بررسی چالش های اپراتورها و رگولاتوری در گذر از شبکه موجود به شبکه ارتباطی نوین نیز از جمله موضوعات مهمی است که با اجرای این پایلوت مدنظر قرار گرفته است. سناریوهای مشارکت و تعامل بخش های حاکمیتی و خصوصی در زیست بوم نسل پنجم شبکه ارتباطی نیز از جمله اهدافی است که پژوهشگاه در گام های بعدی اجرای پایلوت موردتوجه قرار داده است.

با توجه به اهداف بستر توسعه و آزمون و به ویژه الزامات شبکه ملی اطلاعات در سال های آتی، اجرای بستر توسعه و آزمون از اهمیت بالایی برخوردار است که آثار مثبت آن در سال های پیش رو نمایان خواهد شد. لذا در این مقطع، از اساتید محترم دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و پژوهشی، صاحب نظران و خبرگان صنعت فاوا، اپراتورها و شرکت های دانش بنیان، استارتاپ ها و سایر نهادها و اصناف علاقه مند دعوت می شود تا هم زمان با اجرای پایلوت، ضمن مشارکت فعال، از این ظرفیت فناورانه ایجادشده در پژوهشگاه بهره مند شوند.

شایان ذکر است عملیات اجرایی پایلوت نسل پنجم ارتباطی با هدایت معاونت فناوری و نوآوری، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی و به همت پژوهشگاه، آخرین مراحل راه اندازی را طی می کند و به زودی نتایج آن در اختیار جامعه دانشگاهی، صنعت فاوا و عموم مردم قرار خواهد گرفت.


مهدی فسنقری- مجری طرح پایلوت 5G در پژوهشگاه ارتباطات



ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 206
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران