سازمان خصوصی سازی آینده برای همه؛ انواع سپرده و تسهیلات خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران به دست مهر درختی می نشانیم بانک سینا - اعتماد شما سرمایه ماست بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi

ارسال خبر در کانال تلگرام

  • | انصراف
شماره: 351570 تاریخ : 1397/04/09-13:04:25
,10033,
گارد برای محیط زیست دریاهای کشور

گارد برای محیط زیست دریاهای کشور

حفاظت محیط زیست دریاها به عنوان یکی از مهمترین منابع ملی اهمیت ویژه دارد، ماموریتی که گارد ساحلی می تواند نقش مهمی در آن ایفا کند و با توجه به دریا محور بودن ایران، می طلبد که چنین مجموعه ای در کشورمان نیز ایجاد شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل ازسازمان حفاظت محیط زیست، ایران با دارا بودن سه حوضه آبی بزرگ و مهم در شمال (دریای خزر) و جنوب (خلیج فارس و دریای عمان)، بیش از 6 هزار کیلومتر خط ساحلی، 55 جزیره، سه هزار کیلومتر مرز دریایی و 20 میلیون جمعیت مستقر در مناطق ساحلی، کشوری دریامحور محسوب می شود.

این سه حوضه آبی به تناسب شرایطی که دارند، با تهدید عوامل زیادی روبرو هستند که شامل انواع آلودگی های نفتی، پساب های خانگی، صنعتی، آب توازن کشتی ها، زباله های دریایی و نابودی زیستگاه ها است و برخی آسیب های احتمالی این تهدیدها قابل جبران نخواهد بود. 

بسیاری از کشورها برای حفاظت از عرصه های آبی خود گارد ساحلی تشکیل داده اند که متشکل از چندین نهاد مرتبط با بخش دریایی است.

آب های ساحلی هر کشور تا فاصله 12 مایلی آن اطلاق می شود که هر کشوری باید نسبت به تامین امنیت آن و حفاظت محیط زیست در آن منطقه اقدامات لازم را انجام دهد.

بر این اساس، سازمان حفاظت محیط زیست نیز ایجاد گارد ساحلی را در دستور کار خود قرار داده و حتی لزوم تشکیل آن را در برنامه ششم توسعه آورده است. 

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست روز جمعه به خبرنگار علمی ایرنا گفت: در کشور بخش سازمان یافته مشخصی برای حفاظت از این منابع وجود ندارد. 

پروین فرشچی اظهار داشت: از سال ها قبل، در تمام کشورهای پیشرفته دنیا گارد ساحلی با هدف امنیت آب های ساحلی در تمام زمینه ها از جمله محیط زیست فعال است، اما چنین نیرویی هنوز در ایران شکل نگرفته است. 

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: برخی کشورها فقط با یک خط ساحلی، گارد ساحلی ایجاد کرده اند؛ کشورمان سه خط ساحلی دارد و تشکیل چنین نیرویی برای حفاظت از این عرصه آبی ضرورت بیشتر دارد. 

وی اظهار داشت: در این راستا معاونت دریایی سازمان محیط زیست پیشنهاد ایجاد گارد ساحلی واحد را مطرح و حتی آن را در برنامه توسعه دریایی آورده است، این سند با همکاری 18 نهاد مرتبط با موضوع دریا تهیه شد و ایجاد گارد ساحلی یکی از مفاد اصلی آن است. 

فرشچی با بیان اینکه ایجاد گارد ساحلی را در برنامه ششم توسعه نیز وارد کرده ایم، گفت: هدف این است که نهادها و دستگاه های مختلف مرتبط با دریا هر نوع تجهیزاتی را که دارند، با هم تجمیع کنند تا بتوان در قالب یک گارد ساحلی واحد از آب های ساحلی و دریاهای کشور محافظت کرد. 

وی افزود: به عنوان مثال سازمان های شیلات، بنادر و دریانوردی، جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و حفاظت محیط زیست و یا مرزبانی هر کدام نیروهای مخصوص به خود را دارند که اگر در کنار هم قرار گیرند یک گارد قدرتمند را تشکیل خواهند داد. 

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: در کشورهای دیگر مانند ترکیه به جای اینکه هر نهادی یک مجموعه جداگانه داشته باشد، همه را با هم ادغام کردند و گارد ساحلی تشکیل دادند که هم حس امنیت را ایجاد می کند و هم به مسائلی مانند حفظ محیط زیست می پردازد. 

وی افزود: در واقع مجموعه نهادها با اهداف مختلف در یک گارد ساحلی متمرکز هستند که مسائل مختلف مانند حفاظت، شیلات، امنیت و حفاظت از مرزها همگی در قالب آن انجام می شود. 

فرشچی گفت: از آنجا که گارد ساحلی به تجهیزات نیاز دارد و سازمان محیط زیست به تنهایی از عهده آن برنمی آید، برای حضور دائم در دریا پیشنهاد دادیم تا تجهیزات نهادهای مرتبط دریایی در یک مجموعه گردهم آیند و بر این اساس، پیش نویس ایجاد گارد ساحلی واحد را تهیه کردیم. 

وی افزود: اکنون که زمان اجرایی شدن برخی از مفاد برنامه ششم توسعه فرا رسیده، وقت آن است که مساله را دوباره پیگیری کنیم چون یکی از اهداف مهم معاونت دریایی سازمان محیط زیست است. 

فرشچی تاکید کرد: البته نهادهای دیگر هم باید موافق باشند و همکاری کنند، در سند توسعه دریایی نظر نهادهای مختلف مرتبط با دریا را اخذ کردیم که برخی موافق و برخی هم مخالف بودند اما نمونه های کشورهای دیگر را که مطرح کردیم، مخالفان تا حدودی قانع شدند که امیدواریم هرچه زودتر شاهد ایجاد گارد ساحلی قدرتمند در کشور باشیم. 

وی درباره علت مخالفت برخی نهادها گفت: آنها می گفتند ماهیت کار ما با این گارد همخوانی ندارد، در حالی که در کشورهای دیگر هم همینطور بود اما آنها تجهیزات و وظایف را با هم ادغام کردند و مشکلی هم پیش نیامد.ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 197
تاریخ رو چک نکن؛ چک رو نقد کن بانک صنعت و معدن هفدهمین سالگرد تاسیس بانک اقتصاد نوین پست بانک ایران موسسه اعتباری ملل بانک خاورمیانه