از جیب آینده صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514863 تاریخ : 1399/04/03-12:03:08
,6,14,
کلانتری : روی ارتقای استاندارد خودروها به یورو5 ایستاده ایم

کلانتری : روی ارتقای استاندارد خودروها به یورو5 ایستاده ایم

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه ما روی ارتقای استاندارد خودروها به یورو5 ایستاده ایم، گفت: امسال فقط به حدود 1200 خودرو که در سال گذشته تولید شده ولی به دست متقاضی نرسیده بودند، مجوز عرضه دادیم. مابقی خودروهایی که می خواهند امسال تولید شوند باید استانداردهای یورو5 را دریافت کنند.

به گزارش بانک و صنعت، عیسی کلانتری با اشاره به اینکه برای کاهش آلودگی هوا در کشور دو مسئله کیفیت سوخت و خودروهای داخلی برای ما مهم است، اظهار کرد: درحال حاضر وضعیت سوخت کشور نسبت به قبل خیلی بهتر شده است و تقریبا بیش از 75 درصد بنزین کشور مطابق با استانداردهای یورو 4 و 15 درصد آن بر اساس استاندارد یورو 5 تولید می شود. در سال های گذشته حتی نمی توان گفت که استاندارد سوخت، یورو 3 بود چرا که متوسط آلایندگی گوگرد در بنزین بیشتر از 120PPM و متوسط آن در گازوییل بیشتر از 900PPM گزارش شده بود.

وی ادامه داد: اکنون گوگرد موجود در بنزین و گازوییل به زیر 50PPMو 150PPM رسیده و دولت به طور کلی برای بهبود کیفیت سوخت در کشور حدود 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه من پیش از این نیز گفته بودم که ما نمی توانیم جلوی خودروسازها را بگیریم، تصریح کرد: چندین سال است که پیگیر ارتقای استاندارد خودروها به یورو5 هستیم. اخیرا دادستان کل کشور نامه ای برای من فرستاده و گفته است که به دلیل تحریم ها خودروسازان نتوانسته اند که تکنولوژی های ارتقای استانداردها را وارد کنند، بنابراین ما مجوز دهیم که با استاندارد یورو4 خودروها عرضه شوند.

بین بد و بدتر گیر کرده ایم

کلانتری با اشاره به اینکه ما بین بد و بدتر گیر کرده ایم، گفت: خودروسازان می گویند که به دلیل تحریم ها امکان وارد کردن کاتالیست را ندارند. در این شرایط سازمان محیط زیست یا باید خودروسازی را تعطیل کند یا مجوز دهد که با استانداردهای قبلی خودروها تولید شوند. خودروسازان نمی توانند کاتالیست را در داخل تولید کنند چون باید موادی را وارد کنند که نمی توانند، در نتیجه سرهم بندی می کنند.

معاون رییس جمهوری ضمن بیان اینکه مشابه این مسئله در مورد سوخت نیز وجود دارد، اظهار کرد: وزارت نفت می گوید که اگر می خواهیم پالایشگاه ها کار کنند و و سوخت مردم را تولید کنند ناچاریم که 25 درصد مازوت تولید کنیم. پیش از این ما مازوت را صادر می کردیم اما درحال حاضر به دلیل تحریم امکان صادر کردن آن را نداریم. از سوی دیگر وزارت نفت می گوید که مخازن برای انباشت مازوت پر شده است و در شرایط فعلی یا باید نیروگاه ها آن را مصرف کنند یا در صحرا رها شود و یا پالایشگاه تعطیل شود.

کلانتری افزود: در شرایط عادی می توان برای این گونه موضوعات فشار آورد اما در شرایط فعلی آیا می توانم بگوییم پالایشگاه را تعطیل کنید و سوخت مردم را قطع؟

وی در ادامه تصریح کرد: امسال طی هفته های ابتدایی فروردین با وجود آنکه تعطیل بود و شیوع ویروس کرونا نیز قرنطینه ای را ایجاد کرده بود، در بعضی از استان ها با آلودگی هوا روبرو بودیم که علت آن مصرف مازوت در نیروگاه ها بود. متاسفانه بیشتر از یک سال است که مجبوریم در حوزه محیط زیست بین بد و بدتر انتخاب کنیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به فشارهای موجود در دولت و جاهای دیگر ، مبنی بر اینکه " می خواهید به دلیل عدم رعایت استاندارد یورو5 جلوی تولید خودرو را بگیرد و یک میلیون و 700 هزار نفر را بیکار کنید" در عین حال گفت: در مواردی محیط زیست قربانی سیاست های کلان می شود اما در جاهایی دیگر مانند ارتقای کیفیت سوخت توانستیم خوب عمل کنیم و این یکی از افتخارات دولت است.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه سال گذشته گوگرد بنزین در تهران حدود 200PPM و حدود 4 برابر فراتر از حد مجاز بود و چه طور با وجود این گفته می شود که سوخت کشور بر اساس استاندارد یورو4 و 5 است، توضیح داد: آنچه برای ما مهم است متوسط آلایندگی بنزین و گازوییل است. ممکن است چند تانکر حامل سوختی با سولفور بیشتر از 300PPM هم داشته باشند ولی متوسط سولفور ما در بنزین و گازوییل زیر 50PPMو 150PPM است. دو سال گذشته در مشهد گازوییلی با سولفور بالای 11000PPM داشتیم اما اکنون چنین گزارشاتی نداریم.

کلانتری ادامه داد: این اتفاق یک شبه نیفتاده است. ساختن یک پالایشگاه در کشور حداقل پنج سال زمان می برد و به ارز، روابط سیاسی و نبود تحریم ها نیاز دارد. متاسفانه بخشی از دستگاه های اجرایی کشور گرفتار تحریم ها و سیاست های کلان هستند.


معاون رییس جمهوری با بیان اینکه مسائل زیست محیطی بخشی از مسائل جامعه است و باید به جامعه به طور کلی نگریسته شود، تصریح کرد: اگر فقط صرفا محیط زیست مهم باشد من می توانم کارخانه خودروساز را ببندم و تعداد زیادی را بیکار کنم. اولین مسئله اینکه ما اگر فکر می کردیم مستقل شویم همه چیز خوب می شود، مسائل زیست محیطی است.


کلانتری در پایان با تاکید بر اینکه ما روی ارتقای استاندارد خودروها به یورو5 ایستاده ایم، گفت: امسال فقط به حدود 1200 خودرو که در سال گذشته تولید شده ولی به دست متقاضی نرسیده بودند، مجوز عرضه دادیم. مابقی خودروهایی که می خواهند امسال تولید شوند باید استانداردهای یورو5 را دریافت کنند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 193
!تسهیلات شما آماده است اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران