بیمه آسیا ، تخفیف به مناسبت هفته دولت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 519451 تاریخ : 1399/06/24-13:43:39
,5,
کسب رتبه نخست ایران در اکتشافات نفت و گاز جهان

در سال 2019 محقق شد؛

کسب رتبه نخست ایران در اکتشافات نفت و گاز جهان

شرکت ملی نفت ایران از نظر مجموع حجم اکتشافات نفت و گاز در سال 2019، با کشف 4.973 میلیارد بشکه معادل هیدروکربن مایع ذخیره قابل برداشت، جایگاه نخست را در بین شرکت های بزرگ نفتی دنیا اعم از شرکت های نفت ملی و بین المللی به خود اختصاص داد.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از وزارت نفت، سیدصالح هندی مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در نامه ای به مسعود کرباسیان مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، اعلام کرد: بنابرگزارش مؤسسه بین المللی وود مکنزی درخصوص اکتشافات منابع هیدروکربنی جهان در سال 2019 میلادی، شرکت ملی نفت ایران در جایگاه نخست کشف نفت و گاز در جهان قرار گرفته است.

براساس گزارش موسسه معتبر بین المللی وود مکنزی که با عنوان «اکتشافات جهانی 2019 - استمرار سودآوری» منتشر شده است، شرکت ملی نفت ایران در سال 2019 میلادی از نظر مجموع حجم اکتشافات انجام شده (نفت و گاز) با کشف 4.973 میلیارد بشکه معادل هیدروکربن مایع ذخیره قابل برداشت، جایگاه نخست را در بین شرکت های بزرگ نفتی دنیا اعم از شرکت های نفت ملی و بین المللی به خود اختصاص داده است. این رقم معادل 31 درصد از مجموع حجم هیدروکربن کشف شده دنیا در سال 2019 میلادی است.

براساس این گزارش کشف میدان ارم با ذخیره قابل برداشت معادل 2.7 میلیارد بشکه (معادل 20 درصد کل گاز کشف شده در جهان) و میدان نام آوران با ذخیره قابل برداشت 2.3 میلیارد بشکه (معادل 10.5 درصد از کل نفت کشف شده در جهان) به ترتیب جایگاه های اول و سوم اکتشافات صورت گرفته در جهان در سال 2019 میلادی را به خود اختصاص داده اند.

همچنین در بخش دیگری از این گزارش آمده است: میزان اکتشاف های جهانی در سال 2019 میلادی معادل 21.2 میلیارد بشکه قابل برداشت بوده که این میزان حدود دو برابر سال 2018 و بیشترین مقدار بعد از سال 2015 میلادی بود.

علاوه براین در سال 2019 در سراسر جهان حدود 600 چاه اکتشافی، حفاری و تکمیل شده که موجب به کشف حدود 220 میدان هیدروکربنی شده است. در این دوره زمانی دو چاه اکتشافی و توصیفی در ایران حفاری و تکمیل شده است.

بر مبنای این گزارش، بسیاری از اکتشاف های عمده انجام شده در سال 2019 به گاز دست یافته، به گونه ای که دوسوم از اکتشاف های هیدروکربنی انجام شده در سال 2019 یعنی معادل 10.8 میلیارد بشکه با 82 تی سی اف از اکتشاف های انجام شده مربوط به گاز بوده است.

همچنین 9 اکتشاف بزرگ در سال 2019 در کشورهای ایران، روسیه، موریتانی، قبرس، سورینام آفریقای جنوبی و مالزی اتفاق افتاده و 20 کشف بزرگ اول، معادل 75 درصد حجم هیدروکربن کشف شده در دنیا را به خود اختصاص می دهد. 13 کشف از 20 کشف بزرگ دنیا در سال 2019 میلادی نیز ذخیره قابل برداشتی کمتر از 500 میلیون بشکه دارند.

شرکت ملی نفت ایران با مجموع 4.97 میلیارد بشکه معادل هیدروکربن مایع، با اختلاف قابل توجه با شرکت گازپروم روسیه (رتبه دوم با 3.18 میلیارد بشکه معادل هیدروکربن مایع)، شرکت نفت بریتانیایی BP (رتبه سوم با 1.4 میلیارد بشکه معادل هیدروکربن) و شرکت اکسون موبیل ایالات متحده (رتبه چهارم با 0.9 میلیارد بشکه معادل هیدروکربن)، در رتبه اول قرار گرفته است. در این رتبه بندی بین 15 شرکت برتر، شرکت فرانسوی توتال رتبه ششم، شرکت ایتالیایی انی رتبه هشتم و شرکت چندملیتی شل رتبه سیزدهم را اتخاذ کرده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 173
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران