جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518716 تاریخ : 1399/06/11-14:43:35
,17,
کرونا چند درصد از صادرات ایران را کم کرد؟ / مرزها باز هستند

سازمان توسعه تجارت اعلام کرد

کرونا چند درصد از صادرات ایران را کم کرد؟ / مرزها باز هستند

چند ماه پس از شیوع ویروس کرونا در ایران، به نظر می رسد ثباتی نسبی در عرصه تجاری کشور به وجود آمده، هرچند آمارها حاکی از تاثیرگذاری کرونا بر تجارت ایران است.

به گزارش بانک و صنعت، با شیوع ویروس کرونا از دی ماه سال گذشته در چین و همه گیری جهانی آن از اسفند98، یکی از عرصه هایی که بیشترین آسیب را شیوع این ویروس دید، تجارت بین المللی بود.

بسیاری از کشورها مرزهای مشترک خود را بستند و پروازهای خارجی را متوقف کردند، تردد تجار به کشورهای خارجی متوقف شد و نمایشگاه های اقتصادی لغو شدند. در چنین بستری نهادهای بین المللی پیش بینی کردند که میزان تجارت در سال 2020 میلادی احتمالا بیش از 30 درصد کاهش خواهد یافت.

هرچند شرایط ایران از نظر اقتصادی با توجه به تحریم های آمریکا متفاوت است اما به نظر می رسد که همین روال در تجارت ایران نیز خود را نشان داده است، هرچند در ماه های گذشته حرکت به سمت عادی شدن ادامه یافته است.

بر اساس براوردهای ارائه شده از سوی سازمان توسعه تجارت، در هفت ماه گذشته، میزان صادرات ایران تحت تاثیر همزمان تحریم ها و شیوع ویروس کرونا، حدودا 40 درصد کاهش یافته است. این در حالی است که ایران در سال 98، توانسته بود حدودا 44 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی را به ثبت برساند.

بر اساس این گزارش ها، در ماه های اخیر میزان کاهش صادرات، کمتر شده که یکی از علت های اصلی آن، فعال شدن دوباره مرزهای مشترک کشور است. بر این اساس، جز مرزهای جاده ای با ترکمنستان، تقریبا دیگر مرزهای زمینی کشور فعال هستند و با رعایت پروتکل های بهداشتی به کار خود ادامه می دهند. از این رو پیش بینی می شود در ماه های باقی مانده از سال 99، میزان صادرات کشور بار دیگر افزایش یابد. پیش از این محمد لاهوتی رییس کنفدراسیون صادرات ایران نیز گفته بود که با گشایش دوباره مرزها و رعایت پروتکل ها، می توان امیدوار بود بخشی از افت صادرات ثبت شده در ماه های گذشته، جبران شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 191
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران