در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 511998 تاریخ : 1399/02/13-09:45:02
,10028,10029,
کرونا نشان داد که کدام کشور توسعه یافته است

معاون وزیر بهداشت:

کرونا نشان داد که کدام کشور توسعه یافته است

معاون درمان وزیر بهداشت با تشریح علت موفقیت ایران در مقابله با کرونا، گفت: ظرفیت ها در مقابله با کرونا نشان داد که کشور توسعه یافته کدام است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، دکتر قاسم جان بابایی گفت: یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب، ساخت شبکه بهداشت بود. اکنون 18 هزار خانه بهداشت روستایی حتی در نقاط دور افتاده کشور داریم؛ این ساختار می تواند زیرساخت عدالت در سلامت باشد.

وی با بیان اینکه ایران با داشتن یک سوم ظرفیت تخت های بیمارستانی در اروپا و آمریکا، در بحث درمان بیماران کرونا بسیار موفق عمل کرده است، افزود: امروز دراین بحران کسی را سراغ نداریم که برای بستری شدن در بیمارستان با مشکل کمبود تخت مواجه شده باشد. در حالی که این مشکل در آمریکا و اروپا سبب انتخاب بیماران می شد.

معاون درمان وزارت بهداشت، تصریح کرد: بخش خصوصی، سازمان ها، نیروهای مسلح و... همگی برای پذیرش بیماران کرونا به کمک ما آمدند و همین امر نشان دهنده عدالت است که هیچ بیماری نیست که به خاطر نبود تخت در بیمارستان بستری نشود.

وی دستاورد مهم دیگر ایران در مقابله با کرونا را برخورداری از فرهنگ غنی خواند و ادامه داد: نگهداری از سالمند در منزل یکی از بخش های همین فرهنگ غنی است که سبب شد آمار مرگ ومیر بر اثر کرونا در سنین بالای 70 سال در میان سالمندان کشورمان کم باشد و این در حالی رخ داد که در آمریکا و اروپا بالاترین آمار مرگ و میر مربوط به سن بیش از 70 سال بود.

جان بابایی با بیان اینکه روزهای سختی را پشت سر گذاشته ایم، اظهار کرد: ایران پس از چین اولین کشوری بود که بروز بیماری کرونا را گزارش کرد؛ در حالی که برخی کشورهای همسایه ما نیز بیماری را مشاهده کرده بودند اما آن را به طور علنی گزارش نکردند. ما با مردم به شکل صادقانه ای برخورد کردیم.

وی افزود: زمانی که دیدم کل جامعه و نه تنها جامعه پزشکی برای مقابله با کرونا بسیج شده است ایمان آوردم که می توانیم با بیماری مقابله کنیم. به چشم خود می دیدم جوانان به جای رفتن به اعتکاف در مسجد در بیمارستان ها در حال کمک به کادر درمان هستند یا در رسیدگی و نظافت بیماران فعالیت های ارزشمندی انجام می دهند. از سوی دیگر نمی توانیم از کمک خیرین در این بحران غافل شویم، بسیاری از تجهیزات و لوازم حفاظتی در بیمارستان ها را خیرین تهیه کردند و با دیدن چنین صحنه هایی مطمئن شدیم همه اقشار پای کار آمده اند.

وی با تاکید بر اینکه وجود مقام معظم رهبری برای کشور یک سرمایه محسوب می شود، بیان کرد: ایشان از روزهای اول با تقدیر از زحمات کادر پزشکی در صحنه حضور داشتند که این امر انرژی زیادی به کادر پزشکی و پرستاری داد. همچنین رییس جمهور و دولت نیز حمایت خود از کادر درمان را نشان دادند. این در حالی است که در کشوری همچون آمریکا، رئیس جمهورشان با حرف های نسنجیده باعث سرافکندگی آنها می شود.

جانبابایی تاکید کرد: در ایران تمام تصمیم گیری ها در حوزه سلامت مردم به عهده بخش بهداشت و درمان کشور بود و در این بین همکاری های بسیار مناسبی از سایر بخش ها مشاهده می شد. به عنوان مثال جامعه دینی کشور بر اساس استدلال های علمی برای تعطیلی حرم های مقدس، نماز جماعت، نماز جمعه و... بسیار به کمک بخش بهداشت و درمان آمدند.

وی علت دیگر موفقیت ایران در مقابله با کرونا را ماندگاری کادر درمانی در بیمارستان ها دانست و ادامه داد: ماندگاری کادر درمان سبب شد تسلط و شناخت نسبت به بیماری افزایش پیدا کند. کادر ارائه دهنگان خدمات ما در کرونا تقریبا همیشه ثابت بودند و این در حالی بود که بزرگترین اساتید پزشکی و حتی پزشکان بازنشسته در کنار همکاران جوان خود، خدمت کردند.

وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، با تاکید بر لزوم غنیمت شمردن سرمایه های انسانی و ظرفیت های کشور، گفت: نباید در بحران ها با ایجاد حواشی به سرمایه های انسانی ضربه بزنیم؛ همچنین ظرفیت ها در مقابله با کرونا نشان داد که کشور توسعه یافته کدام است. کشوری توسعه یافته است که مردمش ثروت اصلی آنجا باشند که ما این ظرفیت را در جوانان مان شناسایی کردیم.

وی در خاتمه افزود: همان روزهای اول کشور انگیلیس 3 میلیون ماسک ما را نگه داشت و تحویل نداد، ولی کشورمان از تمام ظرفیت های خود استفاده کرد و امروز علاوه بر تولید ماسک، در تولید دستگاه های کمک تنفسی نیز به خودکفایی رسیده و آمادگی صادرات آنها را داریم. در این مدت نیاز به واردات هیچ دارویی نبوده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 129
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران