صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518528 تاریخ : 1399/06/06-12:32:40
,25,
کرونا تولید فولاد را در جهان کاهش داد

کرونا تولید فولاد را در جهان کاهش داد

سال 2020 در حالی آغاز شد که به زعم کارشناسان اقتصادی پیش بینی می شد به سبب امضای «فاز اول» توافق تجاری آمریکا و چین مبنی بر پایان دادن به جنگ تجاری میان دو کشور، فشار سنگین ناشی از جنگ تجاری و تعرفه ای فزاینده این دو کشور بر بازار کالاهای صنعتی و محصولات فلزی، همانند سایر بازارها برطرف شود و روزهای خوبی در انتظار اقتصاد جهانی باشد.

به گزارش بانک و صنعت، پس از اینکه ویروس کرونا به تدریج از چین به سایر نقاط جهان شیوع پیدا کرد، دولتمردان همه کشورها برای جلوگیری از گسترش بیشتر این بیماری، اکثر کسب و کارهای تجاری را به حال تعلیق درآورند.

تعطیلی بازارهای کسب و کار سبب شد بهای انواع کامودیتی ها از جمله فولاد و فلزات پایه (مس، آلومینیوم، روی و ...) به سبب کاهش تقاضا با کاهش چشمگیر روبرو شود.

جدیدترین گزارش منتشر شده توسط اتحادیه فولاد جهان نشان می دهد در ماه ژوئیه میزان تولید فولاد 64 کشور در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته میلادی با کاهش 2.5 درصدی روبرو شده است.

اما در میان کشورهای مختلف در جهان، اگرچه میزان تولید فولاد رو به کاهش گذاشته است. میزان تولید این فلز در چین به عنوان اولین تولیدکننده فولاد در جهان رو به افزایش گذاشته است.

بنابر اعلام اتحادیه فولاد جهان، در مدت زمان مذکور 152 میلیون و 700 هزار تن فولاد خام در جهان تولید شد که سهم چین حدود 93 میلیون و 400 هزار تن بود. میزان تولید فولاد خام در چین در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال 2019 میلادی با افزایش 9.1 درصدی روبرو شده است.

ژاپن و کره جنوبی نیز در این مدت به ترتیب 6 میلیون و 5 میلیون و 500 هزار تن فولاد خام تولید کردند که در مقایسه با سال گذشته میلادی با کاهش 2.7 و 8.3 درصدی روبرو شده است.

به گزارش انجمن جهانی فولاد در ماه آوریل 2020 (اردیبهشت-خرداد)، میزان تولید جهانی فولاد خام در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته 13 درصد ریزش داشت و به 137 میلیون تن رسید. این در حالی است که میزان تولید چین در این مدت در مقایسه با سال گذشته تفاوت چندانی نشان نمی دهد.
میزان تولید فولاد هند نیز به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ جهان در ماه آوریل 64 درصد افت نشان داد. همچنین تولید فولاد آمریکا عنوان چهارمین تولیدکننده برتر دنیا 32 درصد ریزش داشته است.

فولاد در ایران:

صنعت فولاد ایران با سابقه بیش از نیم قرن، امروز در بین رقبا در خاورمیانه از نظر تولید و صادرات حرف اول را می زند و انتظار می رود تا 1404 از سطح دهم جهانی هم با ارتقای جایگاه به رده هفتم برسد.

برپایه داده های طرح جامع فولاد کشور، عمده تولید کنندگان فولاد در خاورمیانه کشورهای ایران، عربستان، امارات و قطر هستند که سهم کشورمان با تولید حدود 25 میلیون تن در سال 2018 بالغ بر 69 درصد ثبت شد.

هر چند که تازه ترین آمارهای معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت با انجمن تولید کنندگان فولاد ایران مربوط به عملکرد سال 98 اختلاف یک میلیون تنی دارد، اما در جایگاه کشورمان در منطقه خللی ایجاد نمی کند.

وزارت صنعت مجموع تولید فولاد سال گذشته را 28 میلیون تن (بنابر قول معاونت امور معادن) و انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران رقم 27 میلیون تن را اعلام کرد.

آمارهای مورد بررسی حاکی از آن است که کشور عربستان با 15 درصد تولید، امارات با 9 درصد و قطر با هفت درصد با فاصله بسیار زیاد در منطقه پشت سر ایران قرار گرفته اند.

از دیگر سو، براساس مطالعات طرح جامع فولاد کشور، ایران، عربستان و امارات علاوه براینکه بزرگترین تولیدکنندگان فولاد در خاورمیانه محسوب می شوند، بیشترین مصرف فولاد را هم دارند.

واقعیت اینکه سه کشور یاد شده خاورمیانه، (ایران، عربستان و امارات) بیش از 70 درصد سهم مصرف فولاد را در این منطقه به خود اختصاص داده اند.

ایران 38 درصد مصرف، عربستان 21 درصد و امارات 15 درصد را دارند و سپس عراق با 6 درصد و سایر کشورها در مجموع 20 درصد مصرف را از آن خود ساخته اند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 180
نحستین ، بزرگترین شد محله ویلایی پرنیان اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران