در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512756 تاریخ : 1399/02/23-18:00:54
,17,
کاهش 36 درصدی صادرات ایران در فروردین 99

کاهش 36 درصدی صادرات ایران در فروردین 99

اتاق بازرگانی تهران می گوید، ارزش صادرات غیرنفتی ایران در فروردین سال 99 در قیاس با مدت مشابه سال قبل، کاهشی 36 درصدی داشته است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، تحت تاثیر شیوع کرونا، تجارت بین المللی ایران و بسیاری از کشورهای جهان از اسفند ماه سال گذشته تحت تاثیر قرار گرفته است و بسیاری از کشورها عملا یا مرزهای اقتصادی خود را بسته اند یا محدودیت های جدی در این زمینه وضع کرده اند.

ایران نیز پس از آنکه از ابتدای اسفند محدودیت هایی در مسیر فعالیت های اقتصادی خود به وجود آورد، تلاش کرده از مرزهای موجود تجارت خود را ادامه دهد و با این حال تحت تاثیر کرونا، آمارهای فروردین حاکی از کاهش جدی تجارت است.

بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی اتاق بازرگانی تهران، تاجران ایرانی در نخستین ماه از سال جاری، حدودا یک میلیارد و 600 میلیون دلار صادرات داشته اند که این عدد در قیاس با مدت مشابه سال قبل کاهشی 36 درصدی را نشان می دهد. واردات ایران در فروردین 1398 نیز بیش از 2.3 میلیارد دلار بوده که در فروردین امسال به کمتر از دو میلیارد دلار رسیده و کاهشی 17 درصدی را نشان می دهد.

وزن صادراتی ایران نیز از بیش از هشت میلیون تن در فروردین 1398 به حدود پنج میلیون تن در نخستین ماه امسال رسیده و کاهشی 39 درصدی را نشان می دهد. وزن واردات ایران در این دوره اما 21 درصد افزایش یافته است.

متوسط قیمت کالاهای تجاری کشور دیگر گزارش منتشر شده در فروردین ماه است. بر این اساس متوسط قیمت صادراتی کالاهای ایران در فروردین ماه امسال به 309 دلار در هر تن رسیده که در قیاس با مدت مشابه سال گذشته، افزایشی چهار درصدی را نشان می دهد. متوسط ارزش واردات ایران اما از 1121 دلار در هرتن در فروردین گذشته به 764 تن در ماه ابتدایی سال 1399 رسیده که کاهشی 32 درصدی را نشان می دهد.

همچنین اتاق بازرگانی تهران اصلی ترین شرکای تجاری کشور در ابتدایی سال 1399 را اعلام کرده که همچنان چین را در صدر این فهرست نشان می دهد. ایران در فروردین 31 درصد از کل صادرات خود را به چین انجام داده و پس از آن امارات متحده عربی با 21 درصد، عراق با 15 درصد، افغانستان با هفت درصد و ترکیه با چهار درصد در رده های بعدی هستند.

نکته قابل تامل در این آمارها، تبدیل شدن امارات متحده عربی به دومین مقصد عمده صادراتی ایران است که تا پیش از این برای مدت طولانی در اختیار عراق بود. ترکیه نیز با کاهش جدی واردات از ایران، در یک ماه تنها 72 میلیون دلار واردات داشته است.

در این میان مبادی وارداتی کالا نیز چین با 20 درصد، اصلی ترین صادرکننده کالا به ایران بوده است و پس از آن امارات متحده عربی قرار دارد. واردات ایران از امارات و چین به شدت به یکدیگر نزدیک شده است. پس از این دو کشور نیز ترکیه، هند و هلند قرار دارند. نام هلند در حالی مطرح شده که در سال های گذشته همواره از آلمان به عنوان اصلی ترین شریک تجاری باقی مانده در ایران یاد می شد. بر اساس آمار ارائه شده از سوی اتاق بازرگانی، میزان صادرات و واردات ایران به تمامی شرکای اصلی خود در این ماه کاهش یافته که علت اصلی آن شیوع ویروس کرونا و کاهش جدی تجارت جهانی و منطقه ای در هفته های گذشته بوده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 183
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران