صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 522919 تاریخ : 1399/09/08-16:51:36
,5,4,
کاهش 30 درصدی سرمایه گذاری در صنعت نفت

دبیر کل اوپک خبر داد:

کاهش 30 درصدی سرمایه گذاری در صنعت نفت

دبیرکل اوپک با تاکید بر نیاز صنعت نفت به 12 تریلیون و 600 میلیارد دلار سرمایه گذاری، گفت: با وجود همه چالش ها، آینده روشنی برای صنعت انرژی پس از همه گیری کرونا ترسیم می شود.

به گزارش بانک و صنعتبه نقل از دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، محمد سانوسی بارکیندو در یکصد و سی و چهارمین نشست کمیسیون اقتصادی اوپک (ECB) که روز چهارشنبه (پنجم آذرماه) از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: شاهد بازگشت تدریجی به سطح تقاضای نفت پیش از همه گیری کرونا و پس از آن شاهد رشد قابل توجه تقاضا در اواسط این دهه خواهیم بود.

وی با اشاره به دستاوردهای توافقنامه همکاری در برقراری توازن بازار و عملکرد صحیح صنعت نفت و چشم انداز اقتصاد جهانی، افزود: همه تلاش های ما از جمله کاهش عرضه بی سابقه نفت منجر به شکل گیری بزرگ ترین تعهد برای ثبات در تاریخ بازار نفت (مقدار و مدت زمان) شد.

دبیرکل اوپک درباره اقتصاد جهان، گفت: اوپک پیش بینی می کند رشد اقتصاد جهانی در سال 2020، 4.3 درصد کاهش و در سال 2021، 4.4 درصد افزایش یابد.

بارکیندو تأکید کرد: برای حمایت از روند بازیابی بازار نفت از همه گیری کرونا و تأمین انرژی مورد نیاز آینده جهان، همه انواع انرژی، از جمله نفت و گاز، نیاز خواهد بود.

بهبود بازار نفت با پشتوانه واکسن کرونا

دبیرکل اوپک همچنین در هشتمین کمیته مشترک فنی اوپک و غیر اوپک که روز جمعه (هفتم آذرماه) و از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: انتظار عرضه واکسن کرونا سبب بهبود شرایط روانی بازار شده است. با این حال، باید همچنان موضع خود را تا زمان کاهش موارد ابتلاء به ویروس کووید -19 حفظ کنی زیرا هنوز در اوج این فاجعه هستیم.

بارکیندو همچنین به تأثیر مخرب همه گیری ویروس کرونا بر اقتصاد جهان و بازار جهانی نفت اشاره و اظهار کرد: سرمایه گذاری در صنعت نفت بسیار کاهش یافته است.

دبیرکل اوپک گفت: سرمایه گذاری در سال جاری تا 30 درصد کاهش یافت، این رقم بیشتر از زمان رکود اقتصادی در سال های 2014 تا 2016 است. صنعت نفت حتی پیش از همه گیری کرونا همچنان درگیر آن بود.

بارکیندو افزود: صنعت نفت به 12 تریلیون و 600 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد تا بتواند نوسان ها را کاهش دهد و از بحران احتمالی انرژی در آینده جلوگیری کند.

به تعویق افتادن نشست کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک پلاس

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز به نقل از یک منبع آگاه، برگزاری نشست غیررسمی یکی از نشست های اوپک پلاس که قرار بود امروز (شنبه، هشتم آذرماه) برگزار شود به تعویق افتاد و قرار است فردا (یکشنبه، نهم آذرماه) برگزار شود و اشاره به دلیل به تعویق افتادن این نشست ذکر نشده است.

اوپک پلاس در حال گفت وگو برای به تعویق انداختن تسهیل کاهش تولید این ائتلاف است، زیرا تقاضای نفت همچنان در پی افزایش ابتلاء به ویروس کرونا ضعیف است.

قرار است بر اساس برنامه ریزی مشخص شده در توافق کاهش عرضه نفت اوپک پلاس، کاهش تولید کنونی این ائتلاف حدود 2 میلیون بشکه در روز تسهیل شود.

نیجریه خواستار افزایش سهمیه

محمدو بوهاری، رئیس جمهوری نیجریه پنجشنبه (ششم آذرماه) اعلام کرد که کشورش برای حمایت از اقتصاد و ایجاد زیرساخت برای جمعیت قابل توجه خود که بسیاری از آنها فقیر هستند به تولید نفت بیشتری نیاز دارد.

بر اساس بیانیه دفتر بوهاری، وی از اوپک خواسته است هنگام تقسیم بندی سهمیه کاهش تولید نفت اعضا، این مسئله را در نظر گیرد.

نیجریه اوایل ماه جاری میلادی، از اوپک خواسته بود که با قرار دادن میدان اگبامی این کشور در طبقه بندی میعانات نفتی، سهمیه تولید نفت نیجریه را ارزیابی کند.

این درخواست به معنای افزایش سهمیه تولید نفت این کشور است، زیرا میعانات در سهمیه بندی اوپک قرار نمی گیرند.

این اقدام سبب افزایش پایبندی نیجریه می شود، سه منبع از 6 منبع ثانویه اوپک این میدان را در حوزه نفت خام و بقیه آن را میعانات در نظر گرفته اند.

الجزایر که اکنون ریاست دوره ای اوپک را به عهده دارد در این باره اظهار کرده بود که هر تلاشی برای تغییر سهمیه های تولید نفت اوپک می تواند سبب فروپاشی بازار نفت شود.

یکصد و هشتادمین نشست وزیران اوپک و دوازدهمین نشست وزیران اوپک و غیراوپک 30 نوامبر و یکم دسامبر (دهم و یازدهم آذرماه) برگزار می شود. این کمیته با توجه به شیوع دوباره ویروس کرونا در سراسر جهان و تأثیر مداوم آن بر ثبات و بهبود بازار، به بررسی بازار نفت و اقتصاد جهانی پرداخت.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 187
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران