جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 517358 تاریخ : 1399/05/15-11:36:00
,17,
کاهش 18 درصدی فعالیت های ساختمانی در تیر99

کاهش 18 درصدی فعالیت های ساختمانی در تیر99

میزان فعالیت های تولید یا ارائه خدمات ساختمانی در تیر امسال، نسبت به ماه قبل (خرداد) 18 درصد کاهش یافت و عدد شامخ کل به عدد 52.78 درصد رسید.

به گزارش بانک و صنعت، شاخص شامخ (PMI) که وضعیت و شرایط کسب وکارها را در ماه نسبت به ماه قبل نشان می دهد و می تواند رونق یا رکود تولید در هر ماه و دورنمای وضعیت آن در ماه های آتی را نشان دهد. شاخص مدیران خرید (PMI) که از آن به عنوان یکی از دقیق ترین شاخص های نشان دهنده وضعیت اقتصادی یک کشور نام می برند یکی از مهمترین شاخص های بیان کننده ویژگی های اقتصاد، در بسیاری از کشورهای جهان است.

به گزارش اتاق تعاون ایران، صنعت ساختمان براساس استاندارد بین المللی طبقه بندی فعالیت های اقتصادی (ISIC)، به سه گروه اصلی ساخت بنا، مهندسی عمران و فعالیت های ساخت و ساز تخصصی ساختمان دسته بندی می شود. در یک تقسیم بندی دیگر، بخش ساختمان شامل دو بخش کلی مسکونی و غیرمسکونی (تجاری و عمرانی) است.

در بخش مسکونی، طبق گزارش بانک مرکزی میزان معاملات آپارتمان های مسکونی در تهران (به عنوان نمونه آماری بزرگ از کل کشور) با 14 هزار و 47 واحد مسکونی، نسبت به ماه قبل 30.3 درصد افزایش یافت. قیمت مسکن نیز در تهران با متوسط قیمت 20 میلیون و 900 میلیون تومان، تورم ماهانه 10.4 درصدی را تجربه کرد.

افزایش مداوم نرخ ارز و انتظارات تورمی حاصل از آن، پیشی گرفتن تقاضا بر عرضه و نیز تداوم معاملات سوداگرانه، موجب افزایش قیمت مسکن شد.

به گزارش واحد آمار و برنامه ریزی اتاق تعاون، در بخش تولید و عرضه تجهیزات ساختمانی نیز تحت تاثیر نوسانات ارزی و افزایش قیمت مواد اولیه در برخی اقلام، کاهش نیروی کار در نتیجه تداوم شیوع ویروس کرونا و وجود بی انگیزگی در این قشر به دلیل تورم عمومی موجود، تداوم مشکلات موجود در حوزه واردات مواد اولیه (بویژه در حوزه ثبت سفارشات و ترخیص از گمرکات) و کاهش قدرت خرید، نگرانی از ادامه روند موجود و تردید نسبت به آینده کسب و کارهای این بخش را افزایش داد.

در بخش های عمرانی و دیگر فعالیت های پیمانکاری، کماکان بدلیل عدم پرداخت مطالبات پیمانکاران توسط کارفرمایان و عدم تناسب نرخ تعدیل با تورم موجود، فعالان این بخش با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند.

با توجه به اظهارات فعالان ساختمانی، عدد شامخ کل با کاهش 18 درصدی نسبت به ماه قبل، بر روی عدد 52.78 جای گرفت. زیرا میزان فعالیت های تولید یا ارائه خدمات ساختمانی نسبت به ماه قبل روند نزولی داشت که عدم ثبات قیمت ها و در نتیجه عدم عرضه مواد اولیه به دلیل مشخص نبودن قیمت ها و نگرانی کارفرمایان از آینده بازار، در ایجاد این شرایط بسیار موثر بود. متعاقبا میزان سفارشات جدید و لذا میزان خرید مواد اولیه با وضعیت کاهشی مواجه شد. با توجه به رکود موجود و نیز شیوع بیشتر ویروس کرونا، میزان بکارگیری نیروی انسانی نیز کمتر شد. در نتیجه از سرعت انجام سفارشات نیز کاسته شد.

قیمت مواد اولیه در بسیاری از مصالح ساختمانی افزایش یافت و قیمت فروش نیز بیشتر شد اما در مقابل از حجم فروش کاسته شد. با وجود مشکلات موجود در تکمیل سفارشات، با تحویل سفارشات معوقه از ماه های ابتدایی سال، میزان کارهای معوقه در مجموع کاهش یافت. میزان مصرف حامل های انرژی مرتبط با بخش تولید کمتر شد و با توجه به مشکلات مرزی، میزان صادرات نیز همچنان سیر نزولی داشت.

با توجه به نوسانات نرخ ارز در ماه های اخیر، اکثر فعالان این حوزه نسبت به بهبود فضای کسب و کار خود در مرداد، امیدوار نبودند.

دیگر شاخص های موجود در بین پنج مولفه اصلی شامخ که شامل میزان سفارشات جدید، سرعت انجام سفارشات، میزان خرید مواد اولیه و جذب نیروی انسانی است نیز کاهش میزان شاخص را تجربه کردند.

شاخص انتظارات تولید در ماه آینده با رقم 35.55، کاهش امیدواری فعالان اقتصادی نسبت به بهبود وضعیت بخش ساختمان در مردادماه را نشان می دهد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 196
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران