زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520946 تاریخ : 1399/07/16-16:31:26
,17,
کاهش یک درصدی نرخ بیکاری در تابستان 99

مرکز آمار اعلام کرد:

کاهش یک درصدی نرخ بیکاری در تابستان 99

مرکز آمار اعلام کرد نرخ بیکاری در تابستان امسال 9.5 درصد است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 1 درصد کاهش یافته است.

به گزارش بانک و صنعت، مرکز آمار نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در تابستان 1399 را منتشر کرد. براساس این گزارش اثر منفی ویروس کرونا بر شاخص های نیروی کار کشور در تابستان امسال در مقایسه با بهار تا حدی تعدیل شده است.

مطابق این نتایج، در تابستان سال جاری جمعیت غیرفعال کشور افزایش و جمعیت شاغل و بیکار کشور (جمعیت فعال) نسبت به فصل مشابه سال قبل با کاهش مواجه شده که این کاهش در مقایسه با فصل بهار سال جاری نسبت به فصل مشابه سال قبل، از شدت کمتری برخوردار بوده است.

بررسی نرخ بیکاری افراد 15 ساله و بیش تر نشان می دهد که 9.5 درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه سال گذشته، یک درصد کاهش یافته است.

در تابستان امسال، 41.8 درصد از جمعیت 15 ساله و بیش تر از نظر اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان1398) 3.1 درصد کاهش یافته است.

جمعیت شاغلین 15 ساله و بیشتر در این فصل 23 میلیون و 542 هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل تقریباً یک میلیون و 210 هزار نفر کاهش داشته است.

بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان می دهد که در تابستان 1399، بخش خدمات با 48.1 درصد بیش­ ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در رتبه­ های بعدی بخش های صنعت با 33.4 درصد و کشاورزی با 18.5 درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 ساله حاکی از آن است که 23.1 درصد از فعالان این گروه سنی در تابستان 1399 بیکار بوده اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان 1398) سه درصد کاهش یافته است.

بررسی نرخ بیکاری گروه سنی 18 تا 35 ساله نیز نشان می دهد که در تابستان امسال، 16.9 درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده اند. این در حالی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می دهد این نرخ نسبت به تابستان 1398، به میزان یک درصد کاهش یافته است.

بررسی سهم اشتغال ناقص جمعیت 15 ساله و بیش تر نشان می دهد که در تابستان امسال، 9.3 درصد جمعیت شاغل، به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش تر و…) کم تر از 44 ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده اند. این در حالی است که 36 درصد از شاغلین 15 ساله و بیش تر، 49 ساعت و بیش تر در هفته کار کرده اند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 225
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران