از جیب آینده صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 516799 تاریخ : 1399/05/06-14:36:16
,5,
کاهش هشت درصدی بارش ها تا پنجم مردادماه

کاهش هشت درصدی بارش ها تا پنجم مردادماه

میزان بارش های کشور از ابتدای سال آبی جدید (اول مهرماه) تا پنجم مردادماه به 311.5 میلیمتر رسیده که نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش هشت درصدی را نشان می دهد.

به گزارش بانک و صنعت، براساس تازه ترین گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران، میزان بارش های پارسال کشور تا پنجم مردادماه پارسال 337.8 میلیمتر بود در عین حال وضعیت بارش های امسال در مقایسه با میانگین دوره بلند مدت 51 ساله با بارش 242.4 میلیمتر، رشد 28 درصدی را نشان می دهد.

وضعیت کلی بارش ها در حوضه های 6 گانه اصلی آبریز کشور هم بیانگر آن است که از مجموع 6 حوضه آبریز اصلی چهار حوزه با کاهش بارش و دو حوضه نیز افزایش بارش ها را تجربه کرده اند.

حوضه های دارای کاهش بارش

وضعیت بارش در حوضه دریای خزر به عنوان نخستین حوضه آبریز اصلی، کاهش داشته است. از ابتدای سال آبی جاری(مهرماه98) تا پنجم مرداد امسال 450.6 میلیمتر بارش در این حوضه به ثبت رسیده که در مقایسه با زمان مشابه پارسال که 536.7 میلیمتر بارندگی داشت کاهش 16 درصدی را تجربه کرده است.

میزان بارش های حوضه آبریز اصلی خلیج فارس و دریای عمان هم تا پنجم مردادماه رقم 447.3 میلیمتر بارش را نشان می دهد در حالی که پارسال میزان بارش های آن 534.5 میلیمتر بود و این امر کاهش 16درصدی نسبت به پارسال را نشان نمایان می سازد.

وضعیت بارش ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه هم با کاهش نسبت به پارسال همراه شده به گونه ای که از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه98) تا پنجم مردادماه درحالی 358 میلیمتر بارندگی در این حوضه ثبت شده که پارسال میزان بارش های آن 491 میلیمتر بود، این آمار، کاهش 27 درصدی را برای این حوضه آبریز نشان می دهد.

حوضه آبریز قره قوم هم از جمله حوضه های با کاهش بارش است به گونه ای که میزان بارش های این حوضه از ابتدای سال آبی جاری(مهرماه 98) تا پنجم مرداد ماه به 289.4 میلیمتر رسیده و این درحالی است که پارسال در این حوضه و در بازه زمانی مشابه 310.2 میلیمتر بارندگی رخ داده بود.

حوضه های آبریز با رشد بارش

وضعیت بارش های کشور تنها در 2 حوضه آبریز اصلی با رشد نسبت به مدت مشابه پارسال همراه شده است و این دو حوضه شامل فلات مرکزی و مرزی شرق است.

میزان بارش های فلات مرکزی از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه98) تا پنجم مردادماه در حالی به عدد 230.9 میلیمتر بالغ شده که پارسال و در همین بازه زمانی 213.4 میلیمتر بارش در آن اتفاق افتاده بود که نشان از رشد هشت درصدی نسبت به پارسال دارد.

وضعیت بارش های حوضه آبریز مرزی شرق هم به این گونه است که از ابتدای سال آبی جاری(مهرماه98) تا پنجم مرداد ماه در این حوضه 147.2 میلیمتر بارش رخ داده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال که 120.3 میلیمتر بارش داشته رشد 22درصدی را نشان می دهد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 179
طرح آرامش اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران