جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514088 تاریخ : 1399/03/20-11:15:15
,2,
کاهش قیمت اوراق تسه طی روزهای آینده

مدیر امور مالی بانک مسکن وعده داد:

کاهش قیمت اوراق تسه طی روزهای آینده

مدیر امور مالی بانک مسکن وعده داد طی روزهای آینده قیمت اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن تعدیل شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی بانک مسکن، صابر عسکرپور اظهار کرد: در ماه های گذشته هم افزایی برخی موضوعات همچون انباشت تقاضای تسهیلات به دلیل شیوع ویروس کرونا، خریداری اوراق تسه توسط افراد تازه وارد در بورس با تصور سرمایه گذاری در سهام و همچنین کاهش سفارشات فروش اوراق به دلیل عدم مراجعه برخی فروشندگان به شعب بانک بر اساس توصیه های بهداشتی مبنی بر خودداری از ترددهای غیرضروری، موجب عدم تعادل در معاملات اوراق شده به نحوی که بر خلاف انتظار و علی رغم فزونی قابل توجه اوراق موجود در بازار نسبت به تقاضای تسهیلات، رشد قیمت در نمادهای مختلف تسه را به همراه داشته است.

وی افزود: موارد مذکور و سایرعوامل موثر بر افزایش قیمت اوراق توسط مسئولان و کارشناسان این حوزه به دقت مورد بررسی قرار گرفته و راهکارهای مناسبی برای بازگشت تعادل به معاملات اوراق اتخاذ شده است.

وی تصریح کرد: اگرچه ایجاد دارایی تسه صرفا برای مشتریان سجامی، امکان پذیر است، اما با پیگیری های صورت گرفته، مقرر شد به منظور تقویت عرضه اوراق در شرایط فعلی، برای مشتریان غیرسجامی نیز اوراق تسه توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه(سمات) ایجاد شود و این افراد کافی است اصطلاحا سجامی شوند تا در صورت تمایل بتوانند نسبت به فروش اوراق خود اقدام کنند. از سوی دیگر بانک با هدف تسهیل ثبت نام مشتریان در سجام، قبلاً نسبت به بارگذاری اطلاعات آنان در سامانه مذکور اقدام کرده و آنان می توانند به راحتی با تایید اطلاعات خود در سامانه و مراجعه به مراکز متعدد احراز هویت، فرایند ثبت نام خود را تکمیل کنند.

وی خاطرنشان کرد: به زودی در شعب منتخب بانک مسکن نیز امکان احراز هویت مشتریان در سجام فراهم خواهد شد و مشتریان می توانند بدون نیاز به مراجعه به سایر مراکز احراز هویت، این خدمت را از طریق شعب بانک مسکن دریافت کنند.

مدیر امور مالی بانک مسکن در عین حال تاکید کرد: میزان اوراق موجود در بازار به مراتب بیشتر از تقاضای تسهیلات است و با توجه به مدت اعتبار محدود این اوراق، افزایش غیر منطقی قیمت آن تداوم نخواهد داشت. رصد معاملات صورت گرفته در روزهای اخیر نیز حاکی از آن است که به تقاضای انباشته شده تسهیلات، تا میزان قابل توجهی پاسخ داده شده است. لیکن به منظور تسریع در بازگشت قیمت ها به تعادل، اقداماتی در جهت کاهش تقاضای غیر تسهیلاتی و افزایش عرضه اوراق صورت پذیرفته که نتایج این اقدامات در روزهای آتی مشخص خواهد شد.

وی با یادآوری اینکه هدف اصلی اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن این است که فرصت استفاده از تسهیلات مسکن بدون نوبت را در اختیار متقاضیان مسکن قرار دهد، افزود: به همین خاطر و به منظور کاهش سفته بازی در بازار اوراق مسکن، محدودیت چهار ماهه برای انجام معاملات اوراق وضع شده و این محدودیت به این معناست که خریدار اوراق، باید حداقل چهار ماه برای فروش مجدد آن، منتظر بماند. با این محدودیت، قصد کسب سود از معاملات مکرر اوراق در بازار وجود ندارد و عمدتاً دریافت کنندگان تسهیلات مسکن، متقاضی خرید اوراق خواهند بود.

وی افزود: با توجه به رشد ناگهانی اخیر قیمت در اوراق تسه، بررسی های کارشناسی در خصوص استفاده از ابزارهای مختلف با هدف یافتن راهکار دائمی برای ایجاد تعادل و جلوگیری از تغییرات غیرمنطقی در قیمت نمادهای مذکور، در دست بررسی و اقدام است.

وی وعده داد با توجه به وضعیت واقعی مقدار عرضه و تقاضای واقعی تسه ، انتظار می رود در روزهای آتی روند رشد ناگهانی اخیر قیمت در اوراق تسه متوقف و قیمت ها متعادل شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 190
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران