جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 517378 تاریخ : 1399/05/15-13:46:52
,15,
کاهش زمان ارسال بسته های پستی با ایجاد هاب های منطقه ای

کاهش زمان ارسال بسته های پستی با ایجاد هاب های منطقه ای

به گفته مدیرکل مهندسی عملیات پستی و راهبری سرویس شرکت ملی پست، با راه اندازی و تجهیز هاب های منطقه ای پستی، سرعت ارسال بالا می رود و همچنین ضریب ایمنی مرسولات افزایش می یابد.

به گزارش بانک و صنعت، مرسوله پستی شامل پاکت و بسته می شود. پاکت یا پست نامه مثل قبوض، گذرنامه، گواهینامه که در پاکت ارسال می شود و در مقابل بسته و امانت هستند. در گذشته که افراد به هم نامه می نوشتند، ترافیک نامه خیلی بیشتر از بسته و امانات بود که به عنوان هدیه و سوغات می فرستادند. اما در شش سال گذشته اتفاقی که در کل دنیا هم افتاده این است که حجم پست نامه در نمودار کمتر شده و بسته و امانت در حال افزایش است.

محسن وطن پرست با بیان اینکه ترافیک بسته و امانات در چند سال اخیر همگام با کشورهای دیگر افزایش پیدا کرده و روند صعودی داشته ، افزود: اما با شیوع ویروس کرونا این موضوع شدت و شتاب زیادی گرفت. برخلاف اینکه خیلی از کسب وکارها که در این مدت آسیب دیدند، به دلیل تاکید بر خانه ماندن و گرایش افراد به بحث تجارت الکترونیک و خرید و فروش از راه دور تلفنی و اینترنتی، کسب وکار پستی در بخش بسته و امانت افزایش پیدا کرد.

وطن پرست درباره آماره ترافیک بسته و امانات پستی در چهار ماه گذشته، نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 90 درصد افزایش پیدا کرده است. سال گذشته از فروردین تا 14 مرداد، در حوزه بسته و امانت 8.5 میلیون مرسوله داشتیم، اما امسال حدود 16.2 میلیون مرسوله بوده است. ازطرفی هر ساله اسفندماه هم معمولا پیک ترافیک پستی است. با وجود این، تا پایان تیر ماه سال جاری در مقایسه با اسفند سال گذشته، در حوزه بسته و امانت 25 درصد رشد داشتیم و محصولات اینترنتی ما هم 24.7 درصد رشد داشته است.

لزوم ایجاد ظرفیت با افزایش حجم مرسولات پستی

مدیرکل مهندسی عملیات پستی و راهبری سرویس شرکت پست خاطرنشان کرد: افزایش حجم نیاز دارد که ما ظرفیت ایجاد کرده و بسترسازی کنیم تا بتوانیم مرسولات را در زمان کوتاهی به دست مشتری برسانیم. با توجه به این هجمه از مرسولات، ما با ترافیک قابل توجهی در مرکز تجزیه مبادلات لشکر که به عنوان هاب کشوری تلقی می شود مواجه شدیم، زیرا همه خطوط بین استانی ما به نوعی به تهران متمرکز بود. برای اینکه این ترافیک را بشکنیم، پنج هاب منطقه ای و تجهیز را راه اندازی کردیم.

وطن پرست اظهار کرد: طبق روال گذشته، کل مرسولات استان ها نسبت به یکدیگر باید به تهران می آمد و از اینجا مبادله می شد. ما این تمرکز را از تهران به دلایل مختلف حذف کردیم. یک اینکه بار ورودی مان به تهران خیلی زیاد بود. دوم اینکه این کار سرعت ارسال را زیاد می کرد، سه به دلیل بحث های پدافندی لازم، ازجمله هنگام زلزله آتش سوزی بود لازم بود مسیر جایگزین داشته باشیم تا با ایجاد هاب های مرکزی، خطوط پستی بین همدیگر مبادله شوند.

وی درباره هاب های ایجادشده توضیح داد: ما در این هاب ها فضا و نیروی انسانی و تجهیزات را سازماندهی کرده و خطوط جدید بین استانی تعریف کردیم. هاب اصفهان که بعد از تهران بنا داریم به دلیل مرکزیتش عمده خطوط از اینجا بگذرد، هاب خراسان رضوی به عنوان هاب شمال شرق، هاب آذربایجان شرقی که هاب شمال غرب ماست و هاب خوزستان به عنوان هاب جنوب غرب و هاب فارس هم هاب جنوب است.

مدیرکل مهندسی عملیات پستی و راهبری سرویس شرکت پست ادامه داد: هر کدام از این هاب ها استان های مختلفی را پوشش می دهند. تجزیه مبادلات اصفهان به عنوان هاب مرکزی، استان های چهارمحال بختیاری، کهکیلویه و بویر احمد، یزد، کرمان، مرکزی، همدان، کردستان، کرمانشاه و ایلام را پوشش می دهد. طبق خطوط فرعی که در این استان ها وجود دارد و طی یک زمان بندی مشخص، مرسولات به اصفهان می آید و مبادله می شود. هاب خراسان رضوی نیز خراسان شمالی و جنوبی و سیستان و بلوچستان را پوشش می دهد.

مزایای ایجاد هاب های منطقه ای

وطن پرست درباره مزایای ایجاد خطوط پستی و هاب های منطقه ای بیان کرد: با ایجاد این خطوط دیگر لازم نیست بسته ها ابتدا به تهران بیاید. بنابراین سرعت ارسال بالا می رود، زیرا مرسوله به جای اینکه به تهران بیاید و بعد به استان ها برود، مستقیم بین استان ها مبادله می شود. از طرفی چون تخلیه و بارگیری نمی شود، ضریب ایمنی مرسولات بالاتر می رود و عناصر کیفی ما بهبود پیدا می کند. همچنین وقتی خط های مستقیم برقرار می شود، در هزینه و زمان هم صرفه جویی داریم.

وی با اشاره به مزیت رضایتمندی مشتریان با ایجاد هاب های منطقه ای اظهار کرد: ما با خیل عظیمی از مشتریان باجه ای و قراردادی در حوزه تجارت الکترونیک و فروشگاه ها و شرکت های اینترنتی مواجهیم که انتظار دارند مرسوله در سریع ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت به دست گیرنده برسد. ایجاد این خطوط مستقیم هم باعث می شود سرعت سیر ما افزایش پیدا کند. مثلا در سرویس پیشتاز، طبق ابلاغیه از طرف سازمان تنظیم مقررات ما باید مرسوله دو استان غیرهمجوار را مدت زمان 48 ساعت برسانیم و این خطوط طوری تعریف شده که کلیه تعهدات ما را برای سرویس پیشتاز محقق می کند.

مدیرکل مهندسی عملیات پستی و راهبری سرویس شرکت پست ادامه داد: همچنین یکی از مهم ترین مزایای این طرح، بحث ظرفیت سازی است. وقتی مردم بفهمند که راه ارتباطی بین استانشان با بقیه کشور برقرار است، به ارسال بسته تمایل پیدا می کنند و خطوط ما دچار افزایش ظرفیت می شوند که به رونق آن نقطه و به بهبود کسب وکار کمک می کند. همان طور که در این مدت ما حدود 50 نفر نیرو به صورت اشتغال زایی مستقیم داشتیم و به طور مستمر در این خطوط حدود 20 کامیون به ظرفیت ما اضافه شده است که هر روز در گردش هستند.

وطن پرست افزود: همچنین در یک ماه گذشته برای اینکه افزایش ترافیک را مدیریت و ساماندهی کنیم، از خود تهران دو خط مستقیم دیگر راه انداختیم. تهران یاسوج و تهران بجنورد. با ایجاد این خطوط، مرسولات ما از تهران و استان های همجوار تهران به این مقاصد، 24 ساعته توزیع می شود. در آینده هم دنبال این هستیم که از ظرفیت های خطوط ریلی و هوایی استفاده بیشتری کنیم و اینکه برای نقاط دورتر مانند هرمزگان و سیستان و بلوچستان، مرسولات را در سریع ترین زمان ممکن به دست مشتری برسانیم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 191
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران