سازمان خصوصی سازی طرح اعتباری نوید پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی همراه بانک تمام عیار بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
شماره: 266934 تاریخ : 1395/11/30-10:01:18
,10030,
کارگران را به چشم

کارگران را به چشم " صدقه‌بگیر" نبینیم

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت: رییس اتحادیه کارگران قراردادی می‌گوید: کارگران سرمایه‌های انسانی و نیروی کار این مملکت هستند و نباید آنها را به چشم صدقه‌بگیر نگاه کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، فتح اله بیات ، از شورای عالی کار خواست تا دستمزد کارگران را به شکل واقع بینانه و شرافتمندانه تعیین و تصویب کند.

وی گفت: ماده 41 قانون کار به صراحت تکلیف تعیین مزد را مشخص کرده است و اگر تورم واقعی و سبد معیشت یک خانوار چهار نفره ملاک عمل قرار بگیرد دستمزد کارگران هم واقعی‌تر خواهد شد.

رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی ادامه داد: متاسفانه حقوق و دستمزدی که در سالهای گذشته اعلام و پرداخت شده کفاف زندگی کارگران را نداده است به نحوی که حقوق کارگری که کرایه خانه نمی‌دهد تنها دو هفته دوام داشته است.

وی از شورای عالی کار خواست تا به چشم حداقل‌بگیر و صدقه بگیر به کارگران نگاه نکند و دستمزد سال آینده را با کم کردن فاصله میان نرخ تورم و هزینه‌های معیشت خانوار تعیین کند.

بیات با بیان اینکه افزایش دستمزد کارگران پیامد منفی برای اقتصاد ندارد، افزود: اگر چند درصد به حقوق کارگران افزوده شود اتفاقی برای کارفرمایان نمی‌افتد، هزینه‌های اصلی کارفرمایان را مواد اولیه، حامل‌های انرژی، افزایش نرخ ارز و سود وام‌های بانکی تشکیل می‌دهد.

به اعتقاد رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی، کارگران آینده سازان مملکت هستند و آبادانی و سربلندی کشور مدیون تلاش آنها است ولی حقوق و دستمزدی که برایشان تعیین می‌شود عزت‌مندانه نیست.

وی متذکر شد: کارگران شرایط کارفرمایان را به خوبی درک می‌کنند ولی از دولت و کارفرمایان انتظار حمایت و مساعدت بیشتری دارند.

بیات در پایان با تاکید بر اینکه افزایش دستمزد کارگران تولید ملی را رونق می‌دهد، گفت: اعیان و طبقه‌های ثروتمند عمدتا به دنبال مصرف کالاهای لوکس هستند و این قشر ضعیف کارگری است که تولید داخلی را می‌خرد و به مصرف می‌رساند. بنابر این اگر قدرت خرید جامعه کارگری بالا برود هم تولید کارخانه‌ها رونق می‌گیرد و هم اشتغال نیروهای کار تضمین می‌شود.ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 167
کسب رتبه یک توانگری مالی توسط بیمه سرمد موسسه اعتباری ملل پست بانک ایران بانک خاورمیانه