در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 519309 تاریخ : 1399/06/20-17:50:45
,17,
کاروان پنج شنبه های افتتاح در ایستگاه مناطق آزاد

کاروان پنج شنبه های افتتاح در ایستگاه مناطق آزاد

کاروان پنج شنبه های افتتاح این هفته به ایستگاه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی رسید. با افتتاح 58 طرح به ارزش تقریبی 15 هزار میلیارد تومان انتظار می رود این مناطق نقش بایسته تری در اقتصاد مقاومتی کشور ایفا کنند.

به گزارش بانک و صنعت، کاروان افتتاح های پنج شنبه این هفته به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی رسید و با افتتاح58 طرح در این مناطق برگ دیگری از تلاش ها و اقدامات برای تحقق جهش تولید ورق خورد. امروز حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس 12 طرح مربوط به منطقه آزاد ارس، 11 طرح در منطقه آزاد کیش، 14 طرح در منطقه آزاد قشم، 21 طرح در مناطق ویژه اقتصادی پیام، سرخس، شیراز، کاوه و یزد را از طریق ویدئوکنفرانس افتتاح کرد.

پیش بینی می شود با افتتاح و بهره برداری از این طرحها به ارزش ریالی چهار هزار و 800 میلیارد تومان ، و 438 میلیون یورو و 4.4 میلیون دلار منابع ارزی ، برای چهار هزارو 400 نفر اشتغال مستقیم ایجاد شود. نکنه قابل تامل اینکه عمده این منابع توسط بخش خصوصی تامین شده است.

به گفته مرتضی بانک دبیر این طرح ها با حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی، تکمیل زیرساخت ها با هدف توسعه تولید و تجارت، توسعه صادرات در راستای برنامه های اقتصاد مقاومتی، استفاده از ابزارهای پولی و مالی، ایجاد ظرفیت های مالی مستمر و پایدار، توسعه امنیت پایدار پیرامونی و افزایش قدرت رقابت پذیری با همسایگان، حمایت از فعالیت های دانش بنیان، همسان سازی توسعه اجتماعی و اقتصادی با توانمند سازی جوامع محلی، صیانت از ظرفیت های قانونی مناطق برای اعتماد سازی فعالان اقتصادی، نظام مندی سازی اجرای پروژه ها و راه اندازی پنجره واحد خدمات الکترونیک به منظور بهبود شاخص سهولت کسب و کار، شفافیت، تسریح، انساجم بخشی و اصلاح در فرایندهای مرتبط با فعالیت های اقتصادی به بهره برداری رسیده است. شورای عالی مناطق آزاد کشور، براساس سیاست های توسعه ای مناطق آزاد، از دی ماه سال 98 تا پایان دولت تدبیر و امید 598 طرح عمرانی و سرمایه گذاری به ارزش 55 هزار میلیارد تومان معادل (سه میلیارد و 400 میلیون یورو) و اشتغالزایی 102 هزار نفر به بهره برداری رسیده و مابقی تا پایان دولت به اتمام می رسد.

مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با توجه به شرایط و معافیت هایی که درآن حاکم است انتظار می رود نقشی مهمی در صادرات و واردات و رونق تجارت و بازرگانی کشور داشته باشد. علاوه بر این این مناطق میتواند با هدفگذاریهای صادراتی خود تبدیل به مراکز تولیدی شود که دسترسی نزدیکتر واسانتری به مراکز مصرف دارد کما اینکه امروز رییس جمهوری گفت مناطقی که تا دیروز به طور صرف گردش محور بودند امروز با افتتاح کارخانجات مختلف به مراکز تولیدکننده و تاثیرگذار تبدیل شده اند.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری امروز در آیین افتتاح طرحهای مناطق آزاد گفت که از سال 92 تا 98 یعنی در طول 6 سال اخیر 134 میلیارد دلار صادرات از مناطق آزاد انجام شده است.البته حدود 30 میلیارد از این صادرات به داخل کشور بوده است. با این حال واقع امر این است که این مناطق می توانند به عنوان کاتالیزور و تسهیل کنند تجارت ایران عمل کنند.

مرتضی بانک در مراسم امروز با بیان اینکه مناطق آزاد کشور در شرایط تحریم اقتصادی می توانند نقش مهمی در حل مشکلات در زمینه بانکداری، بیمه و انبارداریی ایفا کنند، گفت: از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید تاکیدمان این بود که مناطق آزاد از مناطق وارد کننده به مناطق صادرکننده و جذب گردشگر داخلی و خارجی تبدیل شود که امروز شاهدیم در قشم یک منطقه مهم صادرات فراورده نفتی افتتاح شد که کشتی ها در این منطقه برای این که سوخت خود را بگیرند پهلوگیری کنند.

طرح هایی که به بهره برداری رسید؛ اشتغالزایی 720 نفر در منطقه اقتصادی پیام

منطقه ویژه اقتصادی پیام با وسعت سه هزارو 600 هکتار با بهره مندی از زیرساخت های مناسب تولید و لجستیک موفق به رشد پنج برابری اشتغال و 20 برابری جذب سرمایه گذار در این دولت شده است به طوری که با کمک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان سازمان مسئول از طریق برقراری خطوط پرواز مسافری کارگو، ایجاد بزرگترین مرکز آموزش خلبانی کشور، ایجاد شهر (ای سی تی) در قالب طرح کریدور فاوا، جذب شرکت های دانش بنیان در حوزه (ای تی) پاسخگوی تقاضای روز افزون سرمایه گذاری در این منطقه است.

امروز 12 طرح سرمایه گذاری به ارزش 700 میلیارد تومان و اشتغالزایی 720 نفر در منطقه ویژه اقتصادی پیام به بهره برداری رسیده است که شامل کارخانه تولید لوازم خانگی مادیران، دو واحد تولیدی تجهیزات پزشکی و آرایشی- بهداشتی، 8 واحد تولید و مونتاژ ، دو واحد مرکز داده و رمز ارز می شود.

افتتاح شرکت های آدین تجارت و کارن دینا (لوازم بیمارستانی و بهداشتی)، شرکت بهینه سامیار الکترونیک (دوربین های مداربسته)، شرکت کنترل سیستم خاورمیانه (تجهیزات الکترونیکی)، شرکت سامانه هوشمند فرابین (سیستم های محافظت هوشمند)، شرکت چرخش پروژه اکواتان (توربو شارژ موتورهای بنزینی و دیزلی)، شرکت ارزان هواساز پارسیان (پکیج هواساز)، شرکت خدمات پگاه ویژه البرز (تعمیرات و تجهیزات هواپیمایی)، شرکت های همراه پرداز زرین و فرادیگستر (مرکز داده و رمز) در منطقه پیام از دیگر موارد بوده است.

اتصال ریلی چابهار - سرخس

منطقه آزاد سرخس بعنوان دروازه مبادلات اقتصادی ایران با کشورهای آسیای مرکزی با وسعت پنج هزار و 200 هکتار با همکاری آستان قدس رضوی علاوه بر تولید و صادرات مسیر مناسبی برای اتصال کشورهای میانه با آبهای آزاد از طریق محور شرق است به طوری که اتصال ریلی چابهار - سرخس و نیز بزرگراه ترانزیتی بین این دو منطقه از اهرم های اصلی توسعه شرق کشور به شمار می رود.

امروز در این منطقه کارخانه صادراتی کاشی و سرامیک تندیس ابریشم با سرمایه گذاری 130 میلیارد تومان معادل 22 میلیون یورو با اشتغالزایی 650 نفر به بهره برداری رسید که این کارخانه دارای هشت خط تولید همزمان، پنج کوره پخت و هفت خط سورتینگ روباتیک با ظرفیت تولید 15 میلیون مترمربع انواع کاشی و سرامیک است.

احداث سردخانه 42 هزار تنی در منطقه آزاد شیراز

در منطقه آزاد شیراز 42 هزارتن سردخانه و انبار پارس میوه، واحد تولید انواع لوازم آرایشی و بهداشتی رونیکا، واحد متریال ضدحریق و فوم عایق سرد بتا به بهره برداری رسیده است.

شرکت آرای سان رونیکا تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی و شوینده با 19 خط تولید همزمان و ظرفیت 75 هزارتن با سرمایه گذاری به ارزش 180 میلیارد تومان و اشتغالزایی 100 نفر و شرکت بهسازان توسعه آرمان تولید کننده پوشش مقاوم به حریق با ظرفیت 11 هزارتن و فوم و عایق سرد با ظرفیت 40 هزارتن با سرمایه گذاری 103 میلیارد تومان و اشتغالزایی 70 نفر شروع به کار خواهند کرد.

شرکت 100 درصد خصوصی توسعه صنایع و صادرات فارس به عنوان سرمایه گذار مسوول این منطقه است از سال 79 تاکنون با صرف 100 ها میلیارد تومان در مساحت یک هزار هکتاری این منطقه زیرساخت های تولیدی مناسبی را برای استقرار سرمایه گذاران فراهم کرده است.

ساخت فیبر نوری زمینی و دریایی در کیش

همچنین در منطقه آزاد کیش، هتل پنج ستاره پانورامای کیش، سه مجتمع مسکونی، مجتمع خدماتی پارسیس، طرح تولید انواع سیستم تهویه مطبوع، طرح تولید مبلمان منزل و سرویس چوبی، یک مرکز نوآوری، زیرساخت برق و آب و راه دسترسی فرودگاه و همچنین زیرساخت فیبر نوری زمینی و دریایی در منطقه آزاد کیش افتتاح شد.

راه اندازی 80 هکتار گلخانه هیدروپونیک در ارس

مجتمع گلخانه ای 80هکتاری با روش هیدروپونیک، طرح تولید فولاد مجتمع آذرآباکان ارس، پنج طرح تولید گلخانه ای سیفی جات به روش هیدرویونیک، طرح تولید ظروف سرامیکی، طرح تولید مقاطع فولادی ساده کربنی و کم آلیاژی، و همچنین سه طرح تولید البسه از جمله طرح هایی بود که با دستور رئیس جمهور در منطقه آزاد ارس به بهره برداری رسید.

ایجاد پایانه صادراتی در قشم

پایانه صادراتی و ترمینال نفتی دیرستان، طرح بهسازی معابر روستایی، 20 مدرسه، طرح عملیات راهسازی برون شهری، طرح بتن و قطعات بتنی پیش ساخته، سه سایت 65، 98 و 155 هکتاری، طرح های عمران شهری و کمپ پارک آفتاب، سه باب هتل، و همچنین ترمینال کانتینری شهید رجایی در منطقه آزاد قشم به بهره برداری رسید.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 191
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران