جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 446070 تاریخ : 1397/10/25-16:57:31
,12,17,8,
کارنامه زرین نهادناظر در اجرای قوانین توقف و بازگشایی

بررسی ها نشان داد :

کارنامه زرین نهادناظر در اجرای قوانین توقف و بازگشایی

شفافیت و نقدشوندگی دو بال اصلی معاملات در بازار سرمایه به شمار می رود. در این زمینه سازمان بورس و اوراق بهادار در برنامه های در دست اجرا، تدوین دستورالعمل بازگشایی و توقف نمادها را در دستور کار قرار داد. آمارها نشان می دهد نهادناظر با اجرایی کردن این دستورالعمل موفقیت بسیاری در کاهش توقف و بازگشایی ها داشته است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، در مرداد ماه سال 95، دکتر شاپور محمدی در برنامه پیشنهادی خود برای آینده بازار سهام، از اصلاح برخی قوانین بازار سرمایه خبر داد که از مهمترین آن ها می توان به اصلاح زمان بازگشایی و توقف نمادهای بازار سهام اشاره کرد. توقف طولانی مدت یک نماد در بازار سهام، ریسک سرمایه گذاری را افزایش داده و نقدشوندگی را کاهش می دهد.

از این رو سازمان بورس و اوراق بهادار، حل و فصل این موضوع را از همان روزهای ابتدایی در دستور کار قرار داد. در این زمینه جلسات مشترک بسیاری با ارکان مختلف بازار سهام اعم از سهامداران حقیقی بزرگ و مدیران نهادهای مالی برگزار شد که نهایتا منجر به تنظیم و اجرایی شدن قوانین در ماه های پایانی سال 96 شد.

چکش کاری های دستورالعمل توقف و بازگشایی

این دستورالعمل از ابتدای اجرایی شدن همواره مورد بازنگری قرار دارد تا به بهترین حالت ممکن اجرایی شود. در همین زمینه شواهد حاکی از آن است که علاوه بر کاهش زمان توقف و بازگشایی ها تا حد زیاد، میزان بازگشایی ها از ابتدای سال 97 تا پایان آذرماه نسبت به مدت مشابه در سال96 کاهش یافته است. در آخرین اقدام؛ نماد بانک پاسارگاد طی دو هفته اخیر بازگشایی شد تا پرونده توقف های طولانی مدت بانک ها بسته شود.

بر اساس دستورالعمل ابتدایی سازمان بورس و اوراق بهادار در آذر ماه سال 96، توقف به جلوگیری از انجام معامله ورقه بهادار به مدت کمتر از 5 روز کاری اطلاق می شود. در صورتی که ناشر اطلاعات بااهمیت منتشر کند، نماد معاملاتی به منظور انتشار متقارن اطلاعات بین سرمایه گذاران، به طور خودکار 60 تا 90 دقیقه متوقف می شود و بعد از آن، نماد بازگشایی می شود. اگر اطلاعات منتشره مطابق فرم های استاندارد سازمان نباشد، یا سازمان بخواهد اطلاعات تکمیلی از ناشر بگیرد، معاملات حداکثر تا 2 روز کاری متوقف خواهد شد. در این مورد سازمان به عنوان نهاد ناظر به بررسی اطلاعات منتشره خواهد پرداخت. تعداد روزهای توقف در این مورد به حداقل رسیده و سرمایه گذاران به محض دریافت اطلاعات و تحلیل آن اقدام به سرمایه گذاری می کنند.

نوسان ها نیز محدود شدند

 نهادناظر در بخش دیگر اصلاح قوانین در خصوص کاهش نوسان قیمت سهام، بازگشایی و توقف نمادها را بر اساس قوانین جدید پایه ریزی کرد. در این خصوص، توقف نمادها در مواردی رخ می دهد که قیمت سهام به صورت نامتعارف نوسان داشته باشد. در این حالت اگر قیمت پایانی سهم در 5 روز متوالی 20 درصد افزایش یا کاهش داشته باشد، نماد معاملاتی تا پایان جلسه معاملاتی متوقف و از ناشر درخواست اطلاعیه شفاف سازی خواهد شد. در صورتی که قیمت پایانی سهم در 15 روز متوالی 50 درصد افزایش یا کاهش داشته باشد، نماد معاملاتی 2 روز کاری متوقف و از ناشر درخواست برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی خواهد شد تا نسبت به افزایش یا کاهش رخ داده، تحلیل ارائه دهد.

با این وجود در آذر ماه سال جاری محسن خدابخش آخرین اصلاحات صورت گرفته در این زمینه را ارایه داد. بر همین اساس بعد از نوسان های 20 درصدی یک نماد طی 4 روز معاملاتی ، نماد شرکت مزبور به مدت یک ساعت متوقف و بعد از آن بازگشایی خواهد شد.

برگ زرین کارنامه نهاد ناظر بر اساس آمارها

آمارها حاکی از آن است که در اصلاح این معضل بزرگ بازار سرمایه ، نهاد ناظر تا حد زیادی موفق عمل کرده است. این موضوع علاوه بر اینکه باعث روان شدن معاملات در تالار شیشه ای شد، توانست سطح اعتماد مردم به بازار سرمایه را افزایش دهد. با توجه به اینکه شفافیت در کنار نقدشوندگی دو بال اصلی بازار هستند، می توان این آمار مطلوب و موفق را فال نیک گرفت و در انتظار ورود سرمایه گذاران جدید به این بازار بود. آمارهای موجود در خصوص توقف و بازگشایی نمادها در دو سال 97 و 96 و تا پایان آذر ماه در جدول ذیل نشان داده شده است. همانطور که مشاهده می شود، تنها در یک ماه شاهد کاهش بازگشایی نمادها نسبت به ماه مشابه در سال قبل بوده ایم و در دیگر ماه ها نمادهای معامله شده بیش از سال 96 بوده است.

شاهد این مدعا نیز در تیرماه قابل مشاهده است. تعداد توقف نمادهای معاملاتی بورسی و فرابورسی در تیر 96 به 100 نماد رسید. موضوعی که در تاریخ بازار سرمایه بیشترین تعداد بود. با توجه به اینکه ترافیک برگزاری مجامع در تیرماه به بالاترین میزان خود می رسد ، توقف برای برگزاری مجمع موضوعی طبیعی است. اما در سال جاری، سازمان بورس و نهادهای مرتبط با برنامه ریزی مدون در کوتاه کردن زمان توقف نمادهای برگزار کننده مجمع، شرایطی را به وجود آورد که این آمار تا حد فاحشی کاهش یابد. بر همین اساس تعداد نمادهای متوقف در تیر ماه سال 97 نهایت به 23 نماد کاهش یافت که برگ زرین دیگری در فعالیت نهادناظر به شمار می رود.

 ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 186
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران