در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512128 تاریخ : 1399/02/14-13:54:21
,13,
کارخانه های پنبه به تعاونی های کشاورزی واگذار شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

کارخانه های پنبه به تعاونی های کشاورزی واگذار شود

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، از ضرورت واگذاری کارخانه های پنبه به اتحادیه تعاونی های کشاورزی پنبه و دانه های روغنی خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، حسین شیرزاد در جمع فعالان اقتصادی و اعضای اتحادیه تعاونی های کشاورزی پنبه و دانه های روغنی افزود: دستیابی به هدف جهش تولید منوط به اجرای تمام عیار و کامل طرح پنبه، واگذاری هر چهار کارخانه موجود در کشور به اتحادیه تعاونی های کشاورزی پنبه و دانه های روغنی، تزریق سرمایه و سرمایه پذیر کردن اتحادیه و تامین مالی به هنگام با انکشاف بازارهای جدید است.

وی گفت: موضوع ضرورت «دلینتاسیون» بذور پنبه تولید داخل و جایگزینی آن با بذور کرکدار همواره از اهمیت بسزایی برخوردار بوده که در حال حاضر تنها حدود 30 درصد بذور تولید داخل به صورت دلینته شده در اختیار پنبه کاران گذاشته می شود و 70 درصد دیگر که مورد کشت قرار می گیرد به علت کرکدار بودن بذر به عنوان بذور استاندارد از سوی موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال پذیرفته نمی شود.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، تصریح کرد: امروزه به طور تقریبی در تمام کشورهای تولید کننده پنبه از بذر دلینته استفاده می شود زیرا استفاده از این نوع بذر باعث 50 درصد کاهش مصرف بذر و هزینه تولید نیز می شود و با فراهم شدن امکان ضدعفونی وغنی سازی بذور، موجبات افزایش عملکرد در واحد سطح نیز به مقدار قابل ملاحظه ای حدود 20 درصد می شود.

به گفته وی، این وضعیت در شرایطی است که چهار کارخانه دلینته از 25 سال قبل در کشور احداث و آماده بهره برداری قرار گرفته و سال ها بلااستفاده بوده و در حال حاضر دو کارخانه واقع در شهرستان های کاشمر و گرگان که مدیریت آنها از سال گذشته به این شرکت واگذار شده است، درحال بهره برداری است.

شیرزاد با تاکید بر اینکه دلیل عدم بهره برداری از این کارخانه ها در سنوات گذشته مسئله مدیریت و مالکیت دولتی آنها بوده که امکان بازسازی و بهره برداری صحیح از آنها را دچار مشکل ساخته است، گفت: اگرچه مدیریت دو کارخانه کاشمر و گرگان به طور موقت از طریق وزارت جهاد کشاورزی به اتحادیه تعاونی های پنبه واگذار شده است و شرکت با وجود سرمایه گذاری، بالغ بر هفت میلیارد ریال، معذالک به علت نیاز مبرم به بازسازی اساسی، بهره برداری از دو کارخانه یاد شده با مشکلات زیاد همراه است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران افزود: با توجه به مراتب فوق بهره برداری از سه کارخانه کاشمر، گرگان و پارس آباد و دلینتاسیون تمام بذور تولید داخل، مستلزم واگذاری دائمی کارخانجات یاد شده از طریق وزارت جهاد کشاورزی به اتحادیه تعاونی های پنبه بوده تا به این صورت تا انجام بازسازی و نوسازی لازم امکان پذیر شود و در سالی که توسط رهبر معظم انقلاب مزین به سال جهش تولید نامگذاری شده شاهد دلینتاسیون 100 درصدی بذور تولیدی پنبه باشیم که این عمل مصرف بذور را به حدود 50 درصد کاهش می دهد و علاوه برآن با فراهم شدن امکان ضدعفونی و غنی سازی بذور موجبات افزایش عملکرد در واحد سطح، حداقل به میزان 20درصد نیز فراهم شده که خود انگیزه بسیار موثر در توسعه کشت و افزایش تولید پنبه و تامین نیاز داخل کشور خواهد بود.

شیرزاد خاطرنشان کرد: از سویی بهبود کیفیت بذر پنبه نیز فاکتور پراهمیت دیگری در توسعه کشت پنبه به شمار می رود و در رابطه با افزایش کیفیت بذر پنبه که مهمترین فاکتور در دستیابی به عملکرد مطلوب محسوب می شود، تهیه بذر پنبه بدون کرک (دلینته) است.

وی اضافه کرد: اکنون اتحادیه با مدیریت شرکت بین المللی کشاورزی و بازرگانی فجر سبز خاورمیانه (وابسته به اتحادیه) از چهار کارخانه موجود در کشور، مدیریت دو کارخانه کاشمر و گرگان را در اختیار داشته و فعلا از کارخانه دلینته کاشمر بهره برداری می شود و حدود یک سوم بذر مورد کشت در کشور در این کارخانه دلینته می شود.

وی تصریح کرد: بنابراین بازسازی این کارخانجات که نیازمند سرمایه گذاری زیاد است تنها با تعیین تکلیف مالکیت آنها از طریق واگذاری مالکیت آنها به بخش خصوصی با قیمت کارشناسی امکان پذیر بوده و انجام این امر از اقدامات مهم در جهت افزایش کیفیت بذر مورد کشت در کشور با انجام دلینتاسیون 100 درصد بذور، خواهد بود. اتحادیه طی دو سال گذشته سعی کرد تا با افزایش کیفیت الیاف تولیدی گام های استواری بردارد، زیرا موضوع بهبود کیفیت الیاف از دوجنبه قابل توجه است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: نکته اول تصفیه پنبه است که در این ارتباط انجام تعمیرات سالانه کارخانجات و نظارت بر کار آنها از نظر چگونگی تصفیه و رعایت نکات فنی با توجه به کیفیت ضروری است.

به گفته وی، نکته دوم نیز نحوه برداشت پنبه است که اکنون به علت عدم رعایت اصول صحیح برداشت دستی توسط کارگر، کیفیت برداشت مطلوب نبوده و در نتیجه الیاف استحصالی از کیفیت فیزیکی مطلوب صنایع نساجی برخوردار نیست.

وی افزود: بنابراین مکانیزه کردن برداشت پنبه نه تنها انگیزه ای برای توسعه کشت پنبه (با رفع مشکلات کارگری و کاهش هزینه برداشت) خواهد بود بلکه با انجام به موقع برداشت و با کیفیت مطلوب، افزایش خواص فیزیکی الیاف همراه با توسعه کشت فراهم خواهد شد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 208
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران