از جیب آینده صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515129 تاریخ : 1399/04/09-12:39:24
,17,
کارت بازرگانی صادرکنندگانی که رفع تعهدات ارزی نکنند تعلیق می شود

رئیس سازمان توسعه تجارت:

کارت بازرگانی صادرکنندگانی که رفع تعهدات ارزی نکنند تعلیق می شود

رئیس سازمان توسعه تجارت از تعلیق کارت بازرگانی صادرکنندگانی که تعهدات ارزی سال 98 را تا پایان تیر امسال ایفا نکنند، خبر داد.

به گزارش بانک و صنعت، حمید زادبوم امروز در نشستی خبری درباره ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان گفت: بر اساس روش های تعیین شده از سوی بانک مرکزی، صادرکنندگان باید عرضه حاصل از صادرات را به روش های عرضه در سامانه نیما، فروش ارز به نرخ سنا و واردات به جای صادرات انجام دهند.

وی افزود: صادرکنندگان تا 31 تیرماه امسال فرصت دارند تا تعهدات ارزی حاصل از صادرات کالاهای خود در سال 98 را ایفا کنند.

زادبوم درباره استفاده از کارت های بازرگانی دیگران گفت: از نظر ما، فردی که دارنده کارت بازرگانی است، صادرکننده شناخته می شود و ایفای تعهد ارزی به عهده وی است. اینکه فردی با کارت بازرگانی دیگری اقدام به صادرات کرده باشد، از نظر ما مسموع نیست ضمن اینکه ما در سازمان توسعه تجارت چیزی به نام «کارت بازرگانی یکبار مصرف» را قبول نداریم.

به گفته رئیس سازمان توسعه تجارت، نرخ ارز بازار آزاد، نرخ رسمی تائید شده نیست و اگر کسی بگوید نرخ ارز نیما با نرخ ارز آزاد فاصله زیادی دارد، از نظر ما پذیرفتنی نیست.

وی ادامه داد: نرخ ارز سامانه سنا، نرخ میانگین واقعی ما است و 20 درصد از ارز صادرکنندگان از طریق صرافی ها قابل فروش است.

زادبوم درباره تعلیق کارت بازرگانی صادرکنندگانی که تعهد ارزی خود را ایفا نکرده اند، گفت: آنهایی که فعلاً صفر درصد هستند و هیچ رقمی از ارز صادرات خود را به سامانه نیما بازنگردانده اند، کارت بازرگانی شان مورد تعلیق قرار گرفته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص لغو معافیت مالیاتی صادرکنندگان افزود: از نظر قانون، صادرکنندگان معاف از مالیات هستند اما اگر ایفای تعهد ارزی نکنند، معافیت مالیاتی آنها لغو می شود.

به گفته وی، سازمان امور مالیاتی به این موضوع ورود کرده و اگر تعهدات ارزی صادرکنندگان تا پایان تیر امسال در خصوص صادرات سال 98 ایفا نشود، از آنها مالیات اخذ خواهد شد.

زادبوم بیان کرد: بانک مرکزی در سال 97 اعلام کرد که صادرکنندگان می توانند 20 درصد از ارز صادرات را وارد سامانه نیما نکنند. از نظر قانون اگر صادرکننده ای 70 درصد تعهدات ارزی خود را ایفا کند، معاف از مالیات است بنابراین اگر صادرکنندگان 56 درصد تعهدات ارزی حاصل از صادرات خود را در سال 97 ایفا کرده باشند، معاف از مالیات هستند ولی این رقم در سال 98 به همان 70 درصد بازگشته است.

رئیس سازمان توسعه تجارت درباره برنامه های سال جاری این سازمان گفت: با توجه به نامگذاری امسال به عنوان سال «جهش تولید»، برنامه ریزی کرده ایم که برای تأمین ارز واردات مواد اولیه و ماشین آلات کارخانجات تولیدی، این واردکنندگان را به صادرکنندگان متصل کنیم تا از محل ارز حاصل از صادرات آنها بتوانند این اقلام را وارد کنند اما سازمان توسعه تجارت در این مذاکرات پایاپای صرفاً نقش مشاوره ای دارد.

وی در خصوص صدور کارت بازرگانی جدید افزود: نظر وزارت صمت، سختگیری برای صدور کارت جدید است. همچنین یکی دیگر از مقررات تدوین شده، این است که اگر دارنده کارت بازرگانی برای اولین بار اقدام به صادرات کند، می تواند تا سقف 500 هزار دلار صادرات داشته باشد. در صورتی که تعهدات ارزی آن به طور کامل ایفا شود، می تواند این سقف صادراتی را برای دفعات بعدی لغو کند.

زادبوم با بیان اینکه در سال گذشته نسبت به سال 97 کاهش 7 درصدی صادرات داشتیم، تصریح کرد: با توجه به محدودیت های بانکی، لجستیکی، حمل و نقلی و قراردادها، نگه داشتن حجم صادرات تقریباً تا اندازه سال های قبل از آن، از نظر من نوعی رشد محسوب می شود. همچنین مشکلات مقطعی مانند کرونا و زیرساخت های حمل و نقلی نیز به این محدودیت ها افزوده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، پتانسیل صادرات کالا از ایران به کشورهای همسایه و منطقه به اضافه چین و هند را 100 میلیارد دلار عنوان و اظهار کرد: پتانسیل صادراتی به این معنی است که هم امکان تولید این کالاها در داخل وجود دارد و هم کشورهای داخل و همسایه به این کالاها نیاز دارند. ما در سازمان توسعه تجارت 15 کشور همسایه و هند و چین را بررسی کردیم و لیست کالاهایی که پتانسیل صادرات به این کشورها را دارند، تهیه و تدوین شده است.

وی درباره کالاهای ممنوعه صادراتی و وارداتی گفت: لیست این کالاها را کارگروهی در وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می کند که سازمان توسعه تجارت، عضو این کارگروه است. ما طرفدار ممنوعیت صادراتی نیستیم و اگر جایی نیاز فوری داخل داشته باشیم، با تعرفه ها و عوارض صادراتی آن را کنترل می کنیم؛ ایجاد ممنوعیت صادراتی، آخرین اولویت ما برای تأمین مایحتاج داخل خواهد بود.

رئیس سازمان توسعه تجارت درباره مشوق های صادراتی گفت: 600 میلیارد تومان در قانون بودجه امسال برای سازمان توسعه تجارت جهت پرداخت مشوق های صادراتی از سوی مجلس در نظر گرفته شده که سازمان برنامه و بودجه در حال تأمین بخشی از آن است. همچنین دستورالعمل مشوق های صادراتی را نیز تهیه کرده ایم که پرداخت 2,000 میلیارد تومان تسهیلات صادراتی از محل صندوق توسعه ملی و 2,000 میلیارد تومان از محل منابع بانک ها با نرخ متوسط سود بانکی 14.5 درصد و بازپرداخت 2 ساله، یکی دیگر از مشوق های صادراتی محسوب می شود.

زادبوم درباره آخرین وضعیت مرزهای ما با کشورهای همسایه گفت: مرز ریلی و زمینی با ترکیه باز است و همه مرزهای ما با عراق به جز سه پایانه مرزی بازگشایی شده است. همچنین مرزهای ریلی و زمینی با افغانستان و پاکستان و مرز ریلی با ترکمنستان در دو هفته اخیر باز شد. وزارت راه در حال رایزنی با ترکمنستان برای بازگشایی مرزهای زمینی است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره مشکلات تردد لنج ها و شناورهای سنتی به کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت: اماراتی ها به دلیل شرایط کرونا مایلند تا ارتباطات تجاری ما کانتینری باشد درحالی که تعداد زیادی شناور سنتی فعال در بنادر جنوبی داریم که با اعمال این نظر اماراتی ها بیکار می شوند. از این رو در حال مذاکره با اماراتی ها هستیم تا شناورهای سنتی را نیز بپذیرند ولی ارتباطات دریایی ما با قطر، کویت و عمان در جنوب و روسیه و قزاقستان در شمال برقرار است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 200
!تسهیلات شما آماده است اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران