در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512608 تاریخ : 1399/02/22-11:26:59
,8,
چرا شاخص بورس رشد کرد؟

چرا شاخص بورس رشد کرد؟

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به رشد عجیب شاخص بورس در چند ماه اخیر، سه عامل را به عنوان اصلی ترین دلایل تاثیرگذار در رشد بازار سهام اعلام کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، رضا آریاراد به رشد اخیر شاخص بورس اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه معتقد به رشد شتاب زده شاخص بورس هستند اما این رشد را می توان با بیان سه عامل اصلی ارزیابی کرد و رشد آن را حداقل تا پایان سال مورد تحلیل قرار داد.

وی به عوامل تاثیرگذار بر رشد شاخص بورس تاکید کرد و گفت: نخستین عامل رونق و رشد در بازار سرمایه را می توان جذابیت این بازار در بین بازارهای موازی مانند طلا، ارز، سکه، مسکن مورد نظر قرار داد، همچنین نقدشوندگی بالا و سود متناسب و بدون ریسک در مقابل سایر بازارهای موازی به عنوان اصلی ترین ویژگی ممتاز بازار سرمایه محسوب می شود.

تاثیر تحریم در رشد معاملات بورس

آریاراد خاطرنشان کرد: داخلی سازی کارخانجات تولیدی به سبب تحریم ها که زمینه افزایش تقاضا و وابستگی به مصرف تولیدات داخلی را در چند سال اخیر فراهم کرده است در رشد اخیر معاملات بورس بی تاثیر نبوده است.

وی به پتانسیل داخلی سازی کارخانجات تولیدی کشور اشاره کرد و افزود: با وجود تصورات غلط جامعه اقتصاددانان غربی، مبنی بر وابستگی بیش از 40 درصدی صنایع تولیدات داخلی به مواد اولیه و دستگاه های خارجی، کارخانه های تولیدی داخل کشور توانسته اند با اتکاء به توانمندی ها و منابع ارزان داخلی زمینه داخلی سازی و تولیدات باکیفیت خود را افزایش دهند.

آریاراد افزود: در چند سال اخیر با شروع تحریم های ظالمانه و یک جانبه استکبار جهانی، با وجود تبلیغات گسترده و القاء اثرات مخرب تحریم و فشار حداکثری اقتصادی بر کشور، شاهد افزایش خودباوری و وابستگی در داخلی سازی و اتکا به محصولات ساخت داخل هستیم، به نحوی که به توجه حداکثری دولتمردان و نخبگان کشور به تولیدکنندگان، شرکت های دانش بنیان و مبتکرین و مخترین داخل انجامیده و سرآغاز فصل جدیدی در رشد وشکوفایی کارخانجات تولیدی، توسعه زیرساخت ها و فراهم شدن بسترهای داخلی سازی و تمرکز و توجه به تولیدات داخل شده است.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: با توجه به پتانسیل های بالای تولیدکنندگان داخل و تلاش حداکثری کارگران خطوط تولید، مجموعه کارخانجات کشور که در عرصه اقتصاد مقاومتی در حال فعالیت هستند بیشترین شرایط رشد و بالندگی و افزایش میزان داخلی سازی محصولات با کیفیت و متناسب با نیازهای جامعه را ایجاد کرده اند.

وی با بیان اینکه تحریم به هرشکل آن توسط قدرت های استکباری، به منظور در تنگنا قراردادن و انزوای ملت ها بکار گرفته شده است، اظهار داشت: این وضعیت که فرصت هایی را برای مبتکرین، خلاقین و تولیدکنندگان مطرح کشور به منظور کاهش واردات و افزایش میزان داخلی سازی با کیفیت محصولات فراهم کرده است، از یک طرف موجبات رشد و شکوفایی بازار سرمایه که با اتکا و تمرکز بر سرمایه ها و پس انداز های مردمی ایجاد کرده و از طرف دیگر باعث ارزشمندتر شدن بهای سهام و رشد شاخص بورس شده است.

نظر مثبت مسئولان دولتی به بورس

آریاراد به دیگر عامل تاثیرگذار در رشد شاخص بورس اشاره کرد و افزود: نظر مثبت دولت و مسئولان اجرایی کشور نسبت به بازار سرمایه به عنوان یک بازار مولد از جمله عامل مثبتی تلقی می شود که اخیرا سبب اثرگذاری بیشتر بر روند صعودی بازار شده است.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: امروزه شاهد برنامه های جامع داخلی سازی در ستادهای مختلف توسعه و تعمیق ساخت داخل صنایع مختلف خودرویی، دارویی، پتروشیمی و نفتی هستیم که همه آنها با موفقیت های چشمگیر در دوراق طلایی تحریم ها، فرصت های ظهور را پیدا کرده اند و در تداوم رشد و جهش تولید قرار گرفته اند که این موضوع در رشد بازار سرمایه بی تاثیر نبوده است.

وی اظهار داشت: در این زمینه می توان از برنامه های موفق برخی از شرکت های خودروسازی اشاره کرد که علاوه بر کمک های مستقیم در پیک شیوع ویروس کرونا به جامعه و کادر پزشکی، با برنامه های جامع تعمیق ساخت داخل توانسته است در مدت کوتاه شش ماهه دوم سال 1398 تعداد 51 قطعه به میزان 58 میلیون یورو داخلی سازی کند.

آریاراد خاطرنشان کرد: برخی از شرکت های خودروسازی در برنامه سال 1399 در نظر دارد با بومی کردن تعداد 111 قطعه از قطعات منفصله خودرویی به میزان 600 میلیون یورو در صرفه جویی ارزی و کاهش هزینه های سربار و بهای تمام شده خودرو و البته حفظ پایدار اشتغال مولد، گام های اساسی بردارد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: سایر شرکت های بزرگ پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار نظیر شرکت های دارویی، پتروشیمی، معدنی و ... توانسته اند در این خصوص بسیار موفق عمل کنند که عملکرد آنها در گزارش های ارائه شده در سایت کدال به خوبی مشهود بوده و همچنین برآیند آن را می توان در افزایش معقول و منطقی ارزش سهام مشاهده کرد.

وی اظهار داشت: به نظر می رسد با تداوم عرضه سهام شرکت های تولیدی تحت تملک دولت و ورود سرمایه های سرگردان و پس اندازهای خانگی به بازار سرمایه که از بازارهای موازی منفک شده و در مسیر کسب منفعت از محل افزایش رونق در تولید و سودآوری شرکت های بورسی قرار گرفته اند، همچنان با وجود اصلاح های معقول و منطقی، شاهد رشد در شاخص، جلب توجه سرمایه گذاران، سهامداران و ورود نقدینگی بیشتر در این بازار بوده و به عبارتی شاهد بازگشت تاریخی سرمایه به بورس خواهیم بود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 171
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران