بیمه آسیا ، تخفیف به مناسبت هفته دولت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 519491 تاریخ : 1399/06/24-17:57:13
,8,
چرا بورس سقوط کرد؟

عضو اتاق بازرگانی تهران پاسخ داد:

چرا بورس سقوط کرد؟

عضو اتاق بازرگانی تهران می گوید، افت قابل توجه شاخص بورس در هفته های گذشته، چند عامل کلیدی و مهم داشته است.

به گزارش بانک و صنعت، عباس آرگون اظهار کرد: بازار بورس در ماه های گذشته موقعیت و شرایط خاصی را تجربه کرد. با وجود رکود اقتصادی و فشار شیوع ویروس کرونا، رشد چند صد درصدی شاخص کل بورس در چند ماه، نشان دهنده رشد پرشتاب و عجیب این بازار در ماه های گذشته است.

به گفته وی، جذب نقدینگی های موجود در جامعه، کسادی بازارهای موازی و حمایت های دولت از این بازار اصلی ترین عواملی هستند که در رشد بورس در ماه های گذشته موثر بوده اند.

عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه بورس مانند هر بازار دیگری افت و خیزهای خاص خود را خواهد داشت، توضیح داد: در بازار بورس رشد و افت شاخص امری طبیعی و غیرقابل توقف است. نمی توان انتظار داشت که این بازار صرفا سوددهی کند و رشد داشته باشد اما حرکت ماه های گذشته باعث شد بسیاری از سهامداران این گمان را پیدا کنند که سودهای قابل توجه کوتاه مدت، شاخصه اصلی بازار سرمایه است.

آرگون ادامه داد: از این رو باید توجه داشت که همانطور که بازار می تواند برای مدت طولانی حرکت مثبت داشته باشد، امکان ریزش شاخص و ضرردهی نیز در آن وجود دارد. آنچه حرکت هفته های گذشته را متفاوت کرده، تاثیرات عوامل بیرونی بر این حرکت طبیعی بازار است.

وی با اشاره به عوامل تاثیرگذاری که به کاهش شاخص بورس منجر شده اند، گفت: یکی از اصلی ترین دلایل افت اخیر، سیاست گذاری های اشتباه صورت گرفته در این حوزه است، در واقع همان زمان که بازار با سرعتی بسیار زیاد رشد می کرد، باید فکر افت های این چنینی نیز صورت می گرفت. از سوی دیگر با توجه به افزایش قابل توجه سهامداران، هسته معاملات مرکزی بورس در بعضی روزها کشش لازم را نداشت و این قطع و وصل شدن ها خود به عاملی برای ریزش ارزش بازار منجر شد.

عضو اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: در کنار آن نامشخص بودن برخی سیاست های دولت نیز به بازار آسیب زد. از عرضه دوم سهام عدالت تا تعلل طولانی در عرضه صندوق دارا دوم و اختلاف نظرها در این زمینه باعث شد کار دشوار شود. در بازار سرمایه، اعتماد عمومی و اجتماعی نقشی کلیدی و بسیار مهم دارد و وقتی این اعتماد از بین برود، حفظ سرمایه گذاران و از سرگیری حرکات مثبت در بازار دشوار می شود.

بازار بورس تهران پس ماه ها حرکت صعودی و رکوردشکنی های پی در پی، در هفته های اخیر حرکتی نوسانی داشته و در بسیاری از روزها، شاخص کل کاهش یافته است.

آمارها نشان می دهد که بازار سرمایه در ماه های اخیر، با فاصله ای قابل توجه نسبت به سایر بازارها، بیشترین سود را نصیب سرمایه گذارانش کرده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 181
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران