در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 516279 تاریخ : 1399/04/29-17:29:12
,17,
چای ایرانی به 12 کشور جهان صادر می شود

سخنگوی گمرک:

چای ایرانی به 12 کشور جهان صادر می شود

سخنگوی گمرک از صادرات چای ایران به 12 کشور از جمله عراق، قراقستان، افغانستان، آلمان و هند به وزنی بالغ بر 575 تن و ارزش 493 هزار دلار خبر داد.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از گمرک ایران، سید روح الله لطیفی، گفت: چای ایرانی طی 3 ماهه اول سال 99 به 12 کشور جهان صادر شده است که از حیث وزنی بالغ بر 575 تن و از حیث ارزش 493 هزار و 785 دلار است.

سخنگوی گمرک اظهار ادامه داد: کشور عراق با خرید 183 تن چای ایرانی به ارزش 237 هزار و500 دلار رتبه اول و قزاقستان با واردات 112 تن چای ایرانی به ارزش 126 هزار و9 دلار، دومین مقصد صادراتی چای ایرانی است و بعد از آن به ترتیب، افغانستان با 69 تن، آلمان با 37 تن، هند با 35 تن، تاجیکستان با 29 تن، روسیه با 12 تن، ازبکستان با 10 تن و ترکیه 6 تن در رتبه های بعدی صادرات چای کشورمان قرار دارند.

لطیفی در خصوص میزان واردات چای به کشور نیز گفت: در 3 ماهه اول سال جاری، حدود 14 هزار و 354 تن چای به ارزش 68 میلیون و890 هزار و 794 دلار از گمرکات کشور ترخیص شده است.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک افزود: کشورمان از 14 کشور واردات چای داشته است که بیشترین حجم واردات از هندوستان با بیش از 8 هزار تن وبه ارزش 36 میلیون و812 هزار و 269 دلار بوده است.

لطیفی در ادامه گفت: سریلانکا با بیش از 13 میلیون دلار و امارات متحده عربی نیز با بیش از 11 میلیون دلار کشورهای طرف معامله برای تأمین چای خارجی بودند.

سخنگوی گمرک افزود: آمار سال های گذشته گمرک بیانگر این است که میزان واردات سالیانه چای در کشور بین 60 تا 70 هزار تن بوده است.

لطیفی همچنین در تشریح اهمیت جایگاه ایران در تجارت چای گفت: چای یک کالای مصرفی تمام اقشار جامعه است، چای پرمصرف ترین نوشیدنی پس از آب در جهان و یکی از با اهمیت ترین محصولات ارزش آفرین در بخش کشاورزی است. اگر به آمار تجارت بین المللی چای توجه کنیم 75 درصد تولید و 60 درصد صادرات چای دنیا در اختیار صرفاً 4 کشور دنیا است.

سخنگوی گمرک ادامه داد: در حال حاضر سالانه در حدود 42 میلیارد دلار سهم تجارت چای در جهان است و حدود 50 کشور در جهان به کشت چای می پردازند و تقریباً بیش از 3 میلیارد نفر در بیش از 160 کشور جهان به نوشیدن چای عادت دارند که روسیه به تنهایی 10 درصد از سهم مصرف چای در جهان را به خود اختصاص داده است و با توجه به عادت و فرهنگ چای در کشورهای پاکستان، ترکیه، عراق، افغانستان، کشورهای مشترک المنافع، کشورهای حوزه خلیج فارس و همسایگان ایران، کشورمان را با توجه به وجود مناطق ویژه آزاد اقتصادی در نقاط مختلف کشور و دسترسی سریع تر و آسان تر به بازارهای کشورهای همجوار می تواند به یک هاب منطقه ای برای فرآوری و صادرات چای تبدیل کند. کشورهای چین، سریلانکا، کنیا و هند بزرگترین صادرکنندگان این محصول و روسیه، آمریکا، انگلستان، مصر، پاکستان و ایران بزرگترین واردکنندگان چای در سطح جهان هستند.

وی افزود: چین، هند، کنیا و سریلانکا کشورهای تولید کننده و صادر کننده عمده چای جهان هستند بیشتر تولیدات چین و هند در کشورهای خودشان مصرف می شود و بیشترین چای تولیدی در کنیا و سریلانکا هم صادر می شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 183
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران