تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520051 تاریخ : 1399/07/02-12:41:11
,10028,
چالش صندوق بازنشستگی کشوری و راهکارهای خروج از آن

افتخاری عنوان کرد؛

چالش صندوق بازنشستگی کشوری و راهکارهای خروج از آن

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، تنها راه بهبود وضعیت این صندوق را تغییر مسیر سرمایه گذاری در بنگاه های پربازده و بهبود بنگاه داری دانست.

به گزارش بانک و صنعت، اکبر افتخاری در لایو اینستاگرامی در خصوص صندوق های بازنشستگی در دنیا گفت: در هفت کشور اصلی دنیا که اقتصاد اول را دارند، سهم صندوق های بازنشستگی 42 تریلیون دلار است که این کشورها نقش مهمی در اقتصاد دنیا دارند و در 15 کشور دیگر سهم صندوق های بازنشستگی پنج تریلیون دلار است.

وی با اشاره به اینکه در سال 2019 در 22 کشور دنیا دارایی های صندوق بازنشستگی 19 درصد رشد داشته است، گفت: به دلیل پایین بودن نرخ بهره و سود، در کشورهای توسعه یافته ارزش آفرینی با سرعت انجام نمی شود اما صندوق ها توانسته اند دارایی خود را 19 درصد رشد دهند که این نشان دهنده این است که در حوزه اقتصادی خوب عمل کرده و دارایی های خود را حفظ کرده اند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری افزود: بیشترین سهم این دارایی ها مربوط به آمریکا با 17.8 درصد رشد بوده است و اگر در کشورهای دیگر دارایی ها و بازدهی های صندوق های بازنشستگی رشد نداشته باشد، با چالش روبرو می شوند که بالطبع کشور ما نیز یکی از آنها است.

وی تصریح کرد: آمریکا، بریتانیا، ژاپن، استرالیا و کانادا پنج کشوری هستند که دارایی های صندوق بازنشستگی در آنها و همچنین سود آن بیش از سایر کشورها است.

افتخاری تأکید کرد: منابع درآمدهای صندوق بازنشستگی از چهار منبع کسب می شود که یکی از آنها کسورات حقوق شاغلان، درآمد حاصل از سرمایه گذاری، تعهدات دولت و سایر درآمدها است که تعهدات پرداخت حقوق، همسان سازی، امور رفاهی و بیمه تکمیل درمان از جمله اقداماتی است که ما در صندوق بازنشستگی کشوری انجام می دهیم.

وی با اشاره به اینکه 1.5 میلیون بازنشسته تحت پوشش صندوق کشوری هستند، گفت: یک میلیون شاغل نیز از صندوق بازنشستگی حقوق دریافت می کنند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در خصوص نسبت پشتیبانی نیز تصریح کرد: نسبت پشتیبانی یعنی تعداد شاغلان و حقوق بگیران به افرادی که بازنشست شده اند که این موضوع در کشور ما در حال حاضر نشان دهنده این است که ورودی هایمان به شدت کاهش و درآمدهای ما نیز کاهش داشته است.

به گفته افتخاری، تعداد بازنشسته ها 15.5 درصد رشد داشته در حالی که درآمدهای ما (کسوربرداری) نیز 11 درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به اینکه در سال 99 اعتبار دولت در کمک به صندوق بازنشستگی پیش بینی می شود که به 75 درصد برسد و کسور بازنشستگی نیز به 18 درصد کاهش پیدا کند.

افتخاری با تأکید بر اینکه سهم وابستگی صندوق بازنشستگی به دولت در هشت سال گذشته 433 درصد رشد داشته، چرا که بالاتر از نرخ تورم حقوق بازنشسته ها افزایش پیدا کرده است، گفت: به طوری که در سال 98 و 99 میزان حقوق پرداختی به بازنشستگان کشوری 327 درصد رشد داشته و به طور میانگین سالی 30 درصد به حقوق بازنشستگان کشوری اضافه شده است.

وی ادامه داد: طی سال های 97،98 و 99 بیشترین رشد را در حقوق پرداختی بازنشستگان کشوری داشته ایم.

افتخاری تصریح کرد: کسور دریافتی کاهش معناداری داشته به طوری که از 27 درصد در سال 94 به 18 درصد در سال جاری رسیده که این موضوع نیز نشان دهنده کاهش درآمدهای صندوق کشوری است.

وی افزود: میانگین افزایش حقوق بازنشستگان کشوری در سال 99 با دو بار افزایش در ابتدای سال و مهرماه 83 درصد رشد داشته است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری به پیش بینی وضعیت صندوق کشوری در سال 1420 اشاره کرد و گفت: به فرض اینکه تعداد بازنشستگان در 20 سال آینده ثابت بماند و افزایش حقوق را سالیانه فقط 20 درصد داشته باشیم، پیش بینی می کنیم که در سال 1420، دو و نیم برابر از بودجه عمومی امسال بیشتر باید حقوق بدهیم.

افتخاری گفت: پیش بینی می شود در سال 1420 حداقل میزان حقوق پرداختی به بازنشستگان کشوری 4 هزار و 500 هزار میلیارد تومان (یا چهار و نیم میلیون میلیارد تومان) باشد و سهم دولت از این حقوق دو دهم میلیون میلیارد تومان خواهد بود.

وی به ابرچالش صندوق بازنشستگی کشوری در سال های آینده اشاره کرد و گفت: درآمد حاصل از سرمایه گذاری های ما تنها هفت درصد رشد داشته که خیلی کم است و نشان می دهد بخش اقتصادی ما خوب اداره نشده است به همین دلیل باید در این حوزه اقدامات خوبی انجام شود، چرا که وضعیت فعلی اصلاً مطلوب نیست.

افتخاری با اشاره به اینکه آیا ما توان ایفای تعهدات آینده را داریم یا خیر، گفت: پاسخ این سئوال خیر است و برای خروج از این مشکل یا باید حق بیمه شاغلان کسورپرداز را بالا ببریم که امکانپذیر نیست یا اینکه افزایش جذب شاغلان را بیشتر کنیم که در این خصوص نیز با محدودیت مواجه هستیم.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در ادامه گفت: یا اینکه حقوق و مزایا را افزایش دهیم که این هم امکان ندارد، بنابراین تنها راه، تغییر مسیر سرمایه گذاری در بنگاه های پربازده و بهبود بنگاه داری است.

وی افزود: بنابراین چالش اصلی ما، وابستگی به بودجه عمومی دولت است و راهبرد حل این چالش، بهبود بهره وری دارایی ها و اصلاح سرمایه گذاری ها است و هدف ما باید این باشد که سهم دولت در صندوق بازنشستگی کشوری به 50 درصد کاهش پیدا کند. در این خصوص فشار صندوق در بودجه عمومی دولت کم می شود و همچنین کسب درآمد بیشتر نیز حاصل خواهد شد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 220
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران