جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 519206 تاریخ : 1399/06/19-12:20:07
,13,
پیشنهاد یارانه 6 هزار میلیارد تومانی برای تأمین کودهای کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد:

پیشنهاد یارانه 6 هزار میلیارد تومانی برای تأمین کودهای کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی گفت: پیشنهاد ما به دولت این است که برای تأمین کودهای کشاورزی حدود 6 هزار میلیارد تومان یارانه در نظر بگیرد تا هم کود فسفاته و هم پتاسه با شرایط سال گذشته توزیع شود.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کاظم خاوازی در نشست هم اندیشی با رئیس و اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مشکلات تخصیص ارز برای تأمین نهاده های دامی و همچنین تغییر ارز واردات نهاده های زراعی از ارز 4200 تومانی به ارز نیمایی موجب بروز برخی نارسایی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری شد.

وی افزود: واردات تجهیزات پرورش ماهی در دریا تنها به 350 میلیون دلار نیاز داشت اما با مشکلات ارزی پیش آمده، پیشرفت برنامه پرورش ماهی در دریا تحت تاثیر قرار گرفت.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که با تحریم ها، شرایط روز به روز سخت تر می شود، تاکید کرد: باید این شرایط را مدیریت کنیم و امیدوارم با کمک نمایندگان مجلس شورای اسلامی بتوانیم بر مشکلات غلبه کنیم.

وی افزود: بخش کشاورزی نیازمند برنامه مدون و همت همگانی است تا مشکلات آن مرتفع شود و نمایندگان مجلس شورای اسلامی می توانند در این زمینه به این بخش کمک کنند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه نگاه ما در بلندمدت به برنامه هفتم توسعه است، اذعان کرد: وزارت جهاد کشاورزی در تدوین برنامه هفتم توسعه در کنار مجلس خواهد بود تا برای حل مشکلات بخش کشاورزی برنامه ریزی دقیق انجام شود.

وی با اشاره به اینکه تأمین ارز نهاده های دامی برای ما مهم است، گفت: یک میلیون و 200 هزار تن دانه ذرت را به صورت اعتباری با فرصت سه ماهه آزاد کردیم، همچنین تأمین کنجاله سویا را به شدت پیگیری می کنیم و چندین کشتی هم توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور سفارش داده شده که به زودی در بندرها تخلیه خواهد شد.

وی ادامه داد: در تأمین نهاده های دامی به سمت تثبیت می رویم اما وضعیت ارز مشکلاتی را بر سر راه ما قرار داده است، تصویب و پیگیری تهاتر یکی از راهکارهاست اما ما امیدواریم در تهاتر پتروشیمی به عنوان تجربه اول موفق عمل کنیم.

خاوازی با اشاره به نگرانی وزارت جهاد کشاورزی از تغییر ارز واردات کودهای کشاورزی از ارز ترجیحی به نیمایی خاطرنشان کرد: ما نگران زمان برداشت محصولات هستیم، برنامه ریزی کردیم تا 200 هزار تن کود فسفاته از تولید داخل خریداری شود و برای واردات خاک فسفات نیز قرارداد بستیم که تاکنون 60 هزار تن از آن واردشده است.

وی افزود: همچنین هفته آینده با مس سرچشمه هم قرارداد خواهیم بست که اسیدسولفوریک تولید کند تا مشکل کود فسفاته در کشور حل شود.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با تأمین کود اوره اذعان کرد: سهمیه بخش کشاورزی از کود اوره 2 میلیون و 200 هزار تن بود که ما به دولت پیشنهاد 2 میلیون و 700 هزار تن را دادیم و نهایتاً دو میلیون و 400 هزار تن در هیئت دولت تصویب شد.

وی افزود: تمام متخصصان تغذیه گیاه و کود را در حالت آماده باش قرار دادیم تا به محض شروع کشت گندم در استان ها حضور پیداکرده و مسائل تغذیه گیاه را تحت نظارت داشته باشند، ما پیگیر وضعیت کود هستیم.

خاوازی ادامه داد: پیشنهاد ما به دولت این است که برای تأمین کودهای کشاورزی حدود 6 هزار میلیارد تومان یارانه در نظر بگیرد تا هم کود فسفاته و هم پتاسه با شرایط سال گذشته توزیع شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: به دولت پیشنهاد دادیم تا مابه تفاوت نرخ ارز ترجیحی و نیمایی واردات نهاده های دامی را به تولیدکننده یا مصرف کننده بدهد.

وی با اشاره به وابستگی تولید محصولات پروتئینی دامی به وادات نهاده ها، عنوان کرد: تولید 11 میلیون تن شیر، 2.7 میلیون تن ماکیان، 850هزار تن گوشت قرمز در کشور وابسته به واردات 16 میلیون تن نهاده دامی است و ما به دنبال جایگزین داخلی برای ذرت و کنجاله سویای وارداتی هستیم.

وی ادامه داد: ما رتبه اول تولید قزل آلا در دنیا را داریم اما تخم چشم زده آن را وارد می کنیم، همچنین تولید میگو را از 12 هزار تن به 42 هزار تن رسانده ایم اما مولد آن وارداتی است، بنابراین برای حل اساسی این مشکل برنامه ریزی کرده ایم.

خاوازی تأکید کرد: امنیت غذایی و پایداری تولید بدون تولید نهاده های کشاورزی و دامی در داخل کشور امکان پذیر نیست.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با سیستم جامع اطلاعات بخش کشاورزی خاطرنشان کرد: بخش کشاورزی سیستم جامع اطلاعات ندارد و هیچ کدام از فعالان ما در طول زنجیره و سیاست گذاران اجرایی به این اطلاعات دسترسی ندارند، یکی از برنامه های ما در این سال پایانی دولت این است که حداقل فاز اول این سیستم اطلاعات را راه اندازی کنیم، همچنین اولویت سوم من ترمیم زنجیره ها است.

خاوازی ابراز امیدواری کرد: با کمک نمایندگان مجلس شورای اسلامی بتوانیم مشکلات بخش کشاورزی را حل وفصل کنیم.

در این جلسه، رئیس و اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی مشکلات بخش نظرات انتقادات و پیشنهادات خود را با وزیر جهاد کشاورزی در میان گذاشتند و همچنین معاونین وزارت جهاد کشاورزی هم گزارش جامعی از عملکرد حوزه مسئولیت خود ارائه دادند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 191
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران