در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518484 تاریخ : 1399/06/05-15:49:48
,15,
پیشنهاد«تعدیل مبلغ و زمان قراردادهای حوزه فاوا»

در نامه ارسالی کمیته سَنا به معاونت امور صنایع وزارت صمت مطرح شد

پیشنهاد«تعدیل مبلغ و زمان قراردادهای حوزه فاوا»

کمیته سنا پیشنهاد خود را در خصوص «تعدیل مبلغ و زمان قراردادهای حوزه فاوا» طی نامه ای به «معاونت امور صنایع وزارت صنعت معدن و تجارت» ارائه کرد.

به گزارش بانک و صنعت، نشست مشترک کمیته سنا و معاونت امور صنایع وزارت صمت با موضوع بررسی پیامدهای مخرب پاندمی کرونا و جهش ناگهانی نرخ ارز که در بهار سال جاری به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر تولید، واردات و صادرات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) وارد کرده است، برگزار شد.

در این جلسه با حضور مهدی صادقی نیارکی -معاون امور صنایع وزارت صمت-، مقرر شد پیش نویس پیشنهادی نحوه جبران اثرات افزایش قیمت ارز در قراردادهای ریالی فاقد تعدیل و افزایش مدت زمان انجام تعهدات قراردادی پیمانکاران در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، توسط کمیته سنا به این معاونت ارائه شود.

کمیته سنا به عنوان رگولاتور بخش خصوصی در راستای رسالت خود مبنی بر حمایت از نزدیک به 18 هزار عضو متخصص و فعال اقتصادی در حوزه فاوا، هدف از ارائه این پیشنهاد را دفاع از حقوق فعالان، خروج از سردرگمی، رفع اختلافات ایجاد شده و تبدیل تهدیدات به فرصت عنوان می کند.

مفاد پیشنهادات ارائه شده این کمیته به منظور بررسی کارشناسی تعدیل ریالی و زمانی به این شرح است:

تشکیل «کمیته عبور از بحران فناوری اطلاعات و ارتباطات»، متشکل از نمایندگان سنا (سندیکای صنعت مخابرات ایران، سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی مشاوران و پیمانکاران صنعت مخابرات ایران)، نمایندگان تام الاختیار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف بررسی پرونده‏ های ارجاع شده (و در صورت لزوم نمایندگان سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد و دارایی)

با توجه به ترکیب ساختاری کمیته، پس از بررسی و صدور تصمیم نهایی، تصمیمات اخذ شده با ابلاغ رسمی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کارفرمایان لازم‏ الاجرا می شود.

نحوه محاسبه تعدیل ریالی با استناد به فرمول‏ ها و مدارک درخواست شده در بخشنامه ‏های سازمان برنامه و بودجه کشور از جمله بخشنامه شماره 135585/98 مورخ 20/03/1398 و با در نظر گرفتن نوسانات نرخ ارز در بازه قراردادها باشد.

در خصوص مواردی مانند قراردادها، استعلام‏ های خرید، خرید و فروش و به صورت کلی هر داد و ستدی که مشمول بخشنامه فوق ‏الذکر نیست، پیشنهاد کمیته سنا تعدیل بر اساس قیمت تمام شده کالای مورد معامله و بر اساس شاخص ‏های شفاف مانند فاکتور رسمی ارز خریداری و حواله شده در سامانه نیما، هزینه ‏های انبارداری، حمل و نقل و پرداخت حقوق و عوارض گمرکی بر اساس جواز سبز، است.

در صورت نیاز به تعدیل زمان و یا فسخ به مصلحت قرارداد، با در نظر گرفتن کلیه مستندات ارائه شده توسط پیمانکار و کارفرما تصمیم نهایی اتخاذ شود. بدیهی است در این صورت کارفرما از این بابت ضمانت‏نامه ‏های حسن اجرا را ضبط نکرده و پیمانکار را در لیست سیاه خود قرار نخواهد داد.

کارفرما و پیمانکار برای تسریع و تسهیل در امور با توجه به بخشنامه ‏های موجود، درخواست اعمال تعدیل پیمانکار را بررسی و در صورت بروز اختلاف پرونده را به «کمیته عبور از بحران فناوری اطلاعات و ارتباطات» به عنوان مرجع حل اختلاف ارسال ‏کنند.

به گفته کمیته سنا، بدیهی است در صورت موافقت با طرح پیشنهادی، اجرایی شدن آن نیاز به بررسی های کارشناسی و ارائه راهکارهای حقوقی و قانونی مطابق با مفاد پیش بینی شده در قانون را دارد، که پس از تشکیل کمیته مذکور نسبت به تدوین جزئیات مفاد آن اقدام خواهد شد.

کمیته سنا همچنین در پیش نویس پشنهادی خود آورده است که موارد پیشنهادی ذیل، مشمول تمامی قراردادهایی است که با شرایط زیر منعقد شده باشند:

طرف آن‏ها دستگاه‏ های اجرایی، بانک ‏ها، سازمان ‏ها، شرکت ‏های دولتی و خصوصی هستند که بخشی از سهام آن‏ها وابسته به دولت است.

طرف آن‏ دستگاه‏ هایی هستند که مدیران آن‏ها توسط دولت منصوب شده است.

تاریخ شروع آن‏ها از یکم بهمن 98 بوده و در حال حاضر در جریان است.

پیمانکار در انجام تعهدات خود قصوری نداشته است.

به گفته این کمیته امید است که این راهکار همراه با حمایت مدیران وزارت صمت راه حلی برای برون‏ رفت سریع از مشکلات باشد و شرایطی عادلانه (برد-برد) برای تامین‏ کنندگان و تولیدکنندگان فراهم آید که مسئولیت تولید و تامین تجهیزات مورد نیاز توسعه زیرساخت های شبکه فاوای کشور را برعهده دارند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 178
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران