تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515929 تاریخ : 1399/04/24-11:56:17
,10028,
پرداخت «کمک هزینه ازدواج» و «کفن و دفن» غیرحضوری می شود

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی:

پرداخت «کمک هزینه ازدواج» و «کفن و دفن» غیرحضوری می شود

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه از ابتدای خرداد ماه اعلام شد که اگر تاریخ اعتبار دفترچه ای منقضی شود، نیازی به تمدید اعتبار ندارد گفت: مجموع مراجعات حضوری ما در سال گذشته 97 میلیون مرتبه بوده که 38 میلیون نفر آن فقط مربوط به تمدید اعتبار دفترچه بیمه بوده است. با اقدام صورت گرفته 40 درصد مراجعات به شعب و کارگزاری ها کاهش یافته است.

به گزارش بانک و صنعت، مصطفی سالاری با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی در حال حاضر 45 میلیون بیمه شده دارد که 14 میلیون نفر بیمه شده اصلی و مابقی تحت تکفل آنها هستند اظهار کرد: از جمله وظایف ما در قبال بیمه شدگان اصلی پرداخت مستمری از کارافتادگی، بیمه بیکاری، غرامت ایام بیماری، مستمری بازنشستگی و غیره است.

وی افزود: یکی دیگر از تعهدات ما ارائه خدمات درمانی به 45 میلیون نفر تحت پوشش سازمان است. دو نکته در این زمینه بسیار مهم است: نخست اعتبار دفترچه های درمانی است که اگر بیمه شده به مرکزی مراجعه می کند دفترچه بیمه اش به علت پرداختهای به روز شده ما معتبر باشد و خدمات بهتری بتواند دریافت کند اما اگر مطالبات مراکز درمانی به موقع پرداخت نشود و با تاخیرهای چندماهه و بیش از یک سال روبرو باشد، بعدا مرکز درمانی طرف قرارداد ما ممکن است یا بیمه شده را پذیرش نکند و یا این کار با رضایت همراه نباشد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه نکته دوم این است که بتدریج دفترچه های بیمه کاغذی را جمع آوری کنیم گفت: در مرحله اول از ابتدای خرداد ماه اعلام شد که اگر تاریخ اعتبار دفترچه ای منقضی شود، نیازی به تمدید اعتبار ندارد. در واقع از این پس استعلام غیرحضوری دفترچه های بیمه تامین اجتماعی از طریق روش های مختلف اعلام شده چون کد یو.اس.اس.دی انجام می شود.

سالاری ادامه داد: مجموع مراجعات حضوری ما در سال گذشته 97 میلیون مرتبه بوده که 38 میلیون نفر آن فقط مربوط به تمدید اعتبار دفترچه بیمه بوده است. با اقدام صورت گرفته 40 درصد مراجعات به شعب و کارگزاری ها کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه حذف دفترچه های بیمه کاغذی حدود 18 درصد دیگر از مراجعات حضوری مردم را کاهش می دهد گفت: با برداشتن گام دوم حدود 58 درصد مراجعات حضوری کاهش می یابد ولی کار مهمتر این است که با نسخه نویسی الکترونیک، وقتی بیمه شده به هر آزمایشگاه، رادیولوژی و ... مراجعه کند نسخه اش با یک کد ملی در دسترس و قابل دریافت است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: دوم آنکه راهنماهای بالینی و راهنماهای تجویز رعایت می شود. نسخه های تکراری و خارج از ضوابط پزشکی در سامانه پذیرفته نمی شود و به این ترتیب 20 تا 30 درصد از هدررفت منابع جلوگیری می شود.

سالاری که در برنامه صبح بخیر ایران صحبت می کرد در ادامه درباره وضعیت سازمان تامین اجتماعی در ایام کرونا گفت: ماهانه 14 هزار و 500 میلیارد تومان در سازمان تامین اجتماعی هزینه می شود که حدود 3000 میلیارد تومان آن صرف درمان می شود و بخش عمده ای صرف پرداخت مستمری ها به 3.5 میلیون بازنشسته، از کارافتاده و بیمه بیکاری بگیران می شود.

وی افزود: از سه منظر تحت تاثیر کرونا قرار گرفتیم؛ نخست کاهش درآمدهای بیمه ای است. وقتی فضای کسب و کار منفی و تعداد شاغلین کاهش می یابد، شمار بیمه پردازان نیز کمتر می شود، لذا درآمد ما کاهش می یابد و حتی پیش آمد که درآمد ما در یک ماه تا 2000 میلیارد تومان هم کاهش یافت.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه بخش درمان نیز از این پیشامد متاثر شد گفت: مراجعه مبتلایان به مراکز درمانی را شاهد بودیم و حدود 14 درصد از مبتلایان به مراکز درمانی ما مراجعه کردند که محدود به بیمه شدگان خودمان نبود و هرشخصی مراجعه می کرد او را می پذیرفتیم و رایگان درمان می کردیم.

سالاری افزود: سوم، بیمه بیکاری بود. در شرایط عادی تقریبا ماهانه 210 تا 220 هزار نفر مقرری بیمه بیکاری دریافت می کنند که با شیوع کرونا حدود 680 هزار نفر به این فهرست در فروردین ماه افزوده شد. بخش عمده مقرری بیمه بیکاری این افراد پرداخت شده است.

وی درباره میزان درآمدهای سازمان تامین اجتماعی نیز اظهار کرد: بیش از 90 درصد این منابع درآمد بیمه ای است و از کسورات بیمه ای و حق بیمه هایی است که دریافت می کنیم. از حقوق هر فرد معادل 30 درصد کسر می شود که هفت درصد را بیمه شده و 23 درصد را کارفرما می پردازد. پیش بینی ما این است که درآمد ماهانه ما به طور میانگین در سال 99 به 12 هزار میلیارد تومان می رسد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: 1500 میلیارد تومان نیز از سود سهام و سرمایه گذاریها وصول می کنیم و مابقی از محل مطالبات معوق و .... باید تامین کنیم. امسال با برنامه ریزی های صورت گرفته مشکلی در تامین منابع نخواهیم داشت.

سالاری درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان و اینکه آیا شامل از کارافتادگان نیز می شود یا خیر؟ گفت: مستمری بگیران را مشمول همسان سازی کرده ایم و از اول مرداد با تامین 32 هزار میلیارد تومان سهام شرکتها که با دستور رئیس جمهوردر راستای تسویه بخشی از مطالبات سازمان صورت گرفت اعمال و اجرایی خواهد شد.

وی افزود: این اتفاق در 16 ـ 17 سال گذشته بی سابقه بود. کسی که 30 سال سابقه کار دارد و در سال 98 کمتر از یک میلیون و 600 هزار تومان دریافت می کرده است و حداقلی بگیر بوده حقوقش با احتساب افزایش سنواتی به دو میلیون و 800 هزار تومان می رسد و اگر 35 سال سابقه کار داشته و همان مبلغ را می گرفته حقوقش به سه میلیون تومان می رسد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره پرداخت کمک هزینه ازدواج و کفن و دفن نیز گفت: این کار صورت می گیرد ولی خوشبین هستیم طی سه چهار هفته آتی با اتصال به سامانه ثبت احوال دیگر نیازی به مراجعه حضوری نداشته باشد و ما بلافاصله بعد از دریافت اطلاعات ثبت احوال این مبالغ را پرداخت کنیم.

سالاری با اعلام اینکه امیدواریم تا پایان بهمن 75 درصد مراجعات مردم به شعب و کارگزاری ها کاهش یابد گفت: به سمت تحول دیجیتال حرکت می کنیم.

وی درباره واگذاری شستا نیز گفت: 10 درصد شرکتهای شستا در بورس واگذار شده و سازوکار خودش را دارد. هفته جاری برای هیئت امنا طرحی فرستادیم که از محل منابع حاصله سهام غیرمدیریتی و نهایتا تا 30 درصد سهامهای خوب و برتر خریداری شود که وارد بنگاه داری نشویم. تا هم اندوخته بیمه شدگان حفظ شود و هم مدیریت هیچ شرکتی برعهده ما نباشد که تاکید دولت و اقتصاددانان است و عقل حکم می کند از بنگاه داری خارج شویم و تامین اجتماعی به وظایف ذاتی خودش بپردازد. قطعا شرکت داری به نفع ما نیست.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره حقوق و مزایای اعضای هیئت مدیره شرکت های زیرمجموعه شستا اظهار کرد: وزیر رفاه از ابتدای ورودش به وزارت رفاه روی این مسئله حساسیت داشت، برای کاهش مشکلات این مسیر تلاش هایی صورت گرفته است منتها شرکت داری دولتی و عمومی آفاتی دارد که می توان آن را کاهش داد ولی به صفر نمی رسد. با خروج از شرکت داری برخی رانتها و دریافت حقوقهای غیرمتعارف و ... از بین می رود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 182
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران