جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 516468 تاریخ : 1399/05/01-11:57:34
,5,
پرداخت پاداش برقی به مشترکان کم مصرف/مصرف خانگی افزایش نداشته است

مدیرعامل توانیر مطرح کرد:

پرداخت پاداش برقی به مشترکان کم مصرف/مصرف خانگی افزایش نداشته است

مدیرعامل توانیر گفت: مردم می توانند با مدیریت مصرف، از مشوق ها و پاداش های صنعت برق بهره مند شوند.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از وزارت نیرو، محمدحسن متولی زاده گفت: برق به معنای واقعی از تولید به مصرف است یعنی همان لحظه که با فشار یک کلید اراده می کنیم برق باید در همان لحظه تولید و با سرعت نور منتقل شود تا روشنایی حاصل شود؛ به این منظور کارکنان وزارت نیرو 24 ساعته و بدون وقفه مشغول فعالیت هستند تا برق مطمئن به دست مردم برسد.

متولی زاده با اشاره به این که در فصل گرم 40 درصد از مصرف برق کشور به سیستم های سرمایشی اختصاص دارد، خاطرنشان کرد: به طور میانگین در 10 سال گذشته سالانه 5 درصد رشد مصرف داشته ایم و با توجه به اضافه شدن سالانه یک میلیون مشترک و صنایع جدید، مصرف برق افزایش می یابد. برای پاسخگویی به این میزان رشد مصرف یکی از راه ها، ساخت و توسعه نیروگاه های تولید برق و ایجاد تأسیسات جدید بیشتر است که برای این کار باید سالانه 3 تا 4 هزار مگاوات برق وارد شبکه کنیم و برای این منظور سالانه 100 هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز است.

وی با بیان این که راه دوم مدیریت مصرف برق است که باعث می شود با کمترین میزان هزینه، از سرمایه گذاری بیشتر برای ایجاد تأسیسات جدید برای زمان محدودی که تنها در فصل گرم رخ می دهد، جلوگیری کرد، گفت: صنایع بزرگ امسال نه تنها تولیدشان کم نشده است، بلکه مصرف برقشان نسبت به سال گذشته 10.06 افزایش یافته است.

متولی زاده با اشاره به این که مردم می توانند با مدیریت مصرف، از مشوق ها و پاداش های صنعت برق بهره مند شوند، یادآور شد: در بخش خانگی با وجود آنکه مردم بیشتر از گذشته در منازل حضور دارند، اما مصرف برق بخش خانگی تاکنون افزایشی نداشته است و منحنی بار نشان دهنده آن است که مصرف برق از صبح تا ظهر به تدریج افزایش می یابد.

مدیرعامل توانیر اظهار داشت: با هماهنگی مشترکان و تفاهم نامه هایی که از پیشتر با آنها منعقد شده است، بار مصرف برق قابل جابه جایی است؛ به این معنی که مصرف برق را از ساعت های گرم (13 تا 17) به ساعت های پس از آن موکول می کنند و در ازای آن از مشوق های صنعت برق بهره مند می شوند.

متولی زاده ادامه داد: در اوج بار، صنایع با کاهش مصرف می توانند در مصرف برق صرفه جویی کرده و سوخت کمتری هم مصرف کنند، علاوه بر آن نیز از پاداش های صنعت برق بهره مند شوند. در همین راستا سال با گذشته 120 هزار مشترک بزرگ تفاهم نامه امضا کرده بودیم، اما امسال 250 هزار مشترک بزرگ با ما همکاری دارند که این تفاهم نامه ها نسبت به سال قبل دو برابر شده است.

این مقام مسؤول، همچنین در خصوص پیک روز گذشته نیز گفت: روز گذشته اوج مصرف به بیش از 58 هزار و 250 مگاوات رسید که نسبت به سال قبل در همین روز یک درصد افزایش داشتیم.

مدیرعامل توانیر با اشاره به همکاری مردم در سال گذشته اظهار کرد: همکاری خوب مردم و برنامه ریزی وزارت نیرو همگی باعث شد که تابستان بدون خاموشی را در سال گذشته سپری کنیم و امسال نیز تمام تلاش ها برای گذر بدون خاموشی از فصل گرماست.

متولی زاده، مدیریت مصرف برق را یک مسئولیت اجتماعی دانست و افزود: یک کیلووات ساعت معادل مصرف برق 4 دستگاه تنفس مصنوعی است که در یک شبانه روز کار می کند و جان هموطنان را نجات می دهد. اگر درجه یک کولرگازی که روی 18 تنظیم شده، به 24 درجه تغییر دهیم، یک کیلووات ساعت در مصرف برق صرفه جویی می شود. می توان با روش های بسیار ساده بدون این که رفاه خانواده کاهش یابد، مصرف برق را مدیریت کرد به طوری که اگر در منازل از ساعت 13 تا 17، وسایل پرمصرف برقی را در ساعت های ابتدایی صبح یا ساعت های پایانی شب استفاده کنند، باعث کاهش مصرف برق خواهد شد. استفاده از دور کند کولرهای آبی و تنظیم کولرهای گازی روی درجه 24 نیز از دیگر راهکارهایی است که هر کدام می تواند تا 20 درصد از مصرف برق را کاهش دهد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 210
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران