بیمه آسیا ، تخفیف به مناسبت هفته دولت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520481 تاریخ : 1399/07/09-13:08:31
,6,4,
پاندمی کرونا و صنعت خودروی جهان

پاندمی کرونا و صنعت خودروی جهان

ماه هاست که نام کرونا در دنیا بر سر زبان ها افتاده است، ویروسی که فعالیت اکثر صنایع را مختل و اقتصاد دنیا را تحت تأثیر قرارداده که در این میان صنعت خودرو نیز در امان نمانده است.

به گزارش بانک و صنعت، ویروس کرونا، ترسناک ترین وضعیت را در بین صنایع مختلف، برای صنعت خودروسازی رقم زده است. میزان تولید و فروش خودرو افت بی سابقه ای از زمان بحران مالی جهانی داشته است.

با صفر شدن تولید و فروش، بحران نقدینگی و از دست رفتن سرمایه نیز به تدریج خود را نشان می دهد؛ اگر خودروسازان نتوانند با کمک های دولتی سرمایه و نقدینگی لازم خود را تأمین کنند، ویروس کرونا آن ها را به سرنوشتی تلخ می کشاند.

14 میلیون نفر در اروپا و 18 میلیون نفر در آمریکا به طور مستقیم و غیر مستقیم در این صنعت شاغل هستند. حالا آمریکایی ها شدیدترین افت در فروش را تجربه می کنند و اروپایی ها نیز نگران باختن بازار به رقبای آسیایی شان هستند.

فروش خودرو در اتحادیه اروپا 50 درصد، در ایالات متحده آمریکا 38 درصد و در چین 48 درصد سقوط کرده است. در کنار این اعداد سرسام آور، باید اضافه کرد که فقط 8 خودروساز برتر غرب در سه ماهه اول سال میلادی جاری 50 میلیارد دلار از نقدینگی خود را از دست داده اند.

بسته های محرک اقتصادی

در همین راستا بعضی دولت ها بسته های محرک اقتصادی برای حمایت از بخش های مختلف در نظر گرفتند و بخش خودروسازی نیز از این امر مستثنی نبوده است.

حمایت هایی از قبیل: افزایش مشوق های مشتریان (تخصیص وام بیشتر برای خرید خودروهای برقی یا خودروهای پاک)، معافیت از مالیات ارزش افزوده VAT برای خرید خودروهای برقی، مرخصی کارکنان با پرداخت 75 تا 80 درصدی حقوق آنها توسط دولت برای کاهش فشار به خودروسازان، تعویض خودروهای فرسوده با پرداخت نقدی خودروسازان، کاهش مقدار بیمه خودرو با خرید خودروهای برقی و هیبریدی و مانند آن.

در مرداد ماه امسال، 27 عضو اتحادیه اروپا بر سر تخصیص یک بسته اقتصادی 750 میلیارد یورویی به توافق رسیدند که 390 میلیارد یورو از این مبلغ کمک بلاعوض بوده و 360 میلیارد یورو نیز به صورت وام پیش بینی شده است.

فرانسه

دولت فرانسه یکی از دولت هایی است که با اعطای کمک 8.8 میلیارد دلاری به احیای صنعت خودرو در این کشور اقدام کرد تا از ضرر و زیان و بحران های مالی شدید این بخش مهم از اقتصاد فرانسه جلوگیری به عمل بیاورد.

در فرانسه بیش از 400 هزار نفر به طور مستقیم در صنعت خودروسازی مشغول کار هستند. در خرداد ماه امسال، دولت فرانسه یک بسته پنج میلیارد یورویی وام تضمینی برای شرکت خودروسازی رنو در نظر گرفت که 15 درصد سهام آن به دولت تعلق دارد.

آلمان

دولت آلمان نیز با هدف کمک به شرکت های خودروسازی، مبلغ پنج میلیارد یورو معادل 5.6 میلیارد دلار در قالب طرح حمایت از خریدار خودرو، اختصاص داده است. همچنین برای تشویق مشتریان، بیمه 2500 یورویی خودروهای با سوخت بالا تنها 500 یورو در نظر گرفته شده است.

بریتانیا

در بریتانیا نیز اقداماتی جهت تخصیص حمایت های مالی از این صنعت انجام شده و بعضی خودروسازان به طور مجزا و محرمانه مبلغی را به صورت وام از دولت مطالبه کرده اند. (درخواست رقم دو میلیارد و 400 میلیون دلاری شرکت جگوار- لندرور)

ایتالیا

پارلمان کشور ایتالیا هم با طرح بسته های تشویقی و پرداخت یارانه برای خرید خودرو با موتور احتراقی و برقی و هیبریدی به کمک صنعت خودروی این کشور شتافت. (پرداخت تقریباً یک دهم از مبلغ خودروهای هیبریدی به صورت یارانه)

آمریکا

علی رغم اینکه بعضی خودروسازان در ایالات متحده (جنرال موتورز، فورد و… و.)، برای دچار نشدن به سرنوشتشان در دوران رکود اقتصادی (سال 2008-2007) از درخواست کمک از دولت فدرال، امتناع کردند ولی با تداوم کرونا خودروسازان ناگزیر شدند برای حمایت مالی از مصرف کننده با دولت وارد مذاکره شدند تا طرحی شبیه طرح 2009 "پول نقد در ازای خودروی فرسوده" را اجرا کنند.

اسپانیا

دولت اسپانیا نیز با در نظر گرفتن بودجه سه میلیارد و 750 میلیون یورویی برای احیای صنعت خودروسازی، توجه ویژه ای به خودروهای برقی کرده است. این صنعت موجب اشتغال 650 هزار نفر مستقیم و دو میلیون نفر غیر مستقیم در اسپانیا شده است. لازم به ذکر است که یک پنجم صادرات اسپانیا از تولید خودرو بوده و بعد از آلمان دومین تولید کننده بزرگ اروپا به شمار می رود.

هند

کشور هند با اعمال تعرفه بر خودروهای وارداتی برای تقویت تولید بومی خودرو برای پنج سال آتی، در نظر دارد از خودروسازان داخلی حمایت کند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 178
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران