صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521718 تاریخ : 1399/07/30-14:58:21
,13,
ورود پیازهای زعفران به بازار در سال 1400

موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر خبرداد:

ورود پیازهای زعفران به بازار در سال 1400

معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال وزارت جهاد کشاورزی، از ورود نخستین پیازهای زعفران با استاندارد «گواهی محدود» در سال 1400 به بازار ایران خبرداد.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، صمد مبصّر افزود: تولید و کشت پیاز زعفران «گواهی محدود» در مزارع، گامی رو به جلو برای بهبود کمی و کیفی این محصول محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه از سال 97، گواهی محدود ارقام بومی و محلی در دستور کار موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال با هدف حفظ این ارقام در چرخه تولید و بهبود کیفیت بذر آنها قرار گرفته است، اضافه کرد: این موسسه آمادگی دارد تا بذر پیاز زعفران را نیز زیر پوشش نظام «گواهی محدود» قرار دهد.

معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: بنابر گواهی محدود بذر پیاز زعفران، کشاورزان از کشت پیازهای فرسوده و زیرسایز در مزارع خود فاصله گرفته و به سمت کشت پیازهای با کیفیت و در سایز استاندارد که به لحاظ فیزیولوژیکی وضعیت مطلوب تری دارند، حرکت می کنند.

مبصّر پیش بینی کرد: آشنایی کشاورزان با آثار مطلوب پیازهای زعفران «گواهی محدود»، تولیدکنندگان و موسسه تحقیقات را در کوتاه مدت به این سمت سوق دهد تا تمام بذرهای پیاز زعفران مورد نیاز کشور بوسیله بذر «گواهی محدود» تامین شود.

وی گفت: چنانچه سالیانه 20 هزار هکتار کشت جدید زعفران در مزارع با مصرف نزدیک به پنج تن بذر در هر هکتار داشته باشیم، حدود 100 هزار تن بذر پیاز زعفران در سال نیاز است.

این مقام مسوول توضیح داد: حدود 70 درصد نظارت های این موسسه بر مزارع تولید بذر بوسیله ناظرین بخش خصوصی انجام می گیرد، بنابراین برای هر سطحی که تولیدکنندگان مایل به تولید بذر پیاز زعفران تحت پوشش نظام گواهی محدود باشند، آمادگی نظارت و گواهی وجود دارد.

گواهی بیش از 1000 تن بذر ارقام محلی و بومی برنج

وی با بیان این که تعداد قابل توجهی از ارقام بومی و محلی برنج، سبزی و صیفی جات و گیاهان دارویی زیر پوشش نظام گواهی محدود این موسسه تحقیقاتی قرار گرفته، گفت: سال 98 نزدیک به یک هزار تن بذر ارقام بومی و محلی برنج تحت برنامه گواهی محدود تولید شد.

مبصّر افزود: اکنون بعضی از سبزیجات و صیفی جات بومی و محلی مانند گشنیز، جعفری، شوید، و خربزه ارقام بومی، برخی گیاهان دارویی مانند زیره و سیاهدانه نیز در نظام «گواهی محدود» وارد شدند.

وی در عین حال از برنامه ای برای ورود ارقام محلی و بومی گیاهان دارویی همچون آویشن، خارشتر و بابونه به نظام گواهی محدود در صورت وجود متقاضیان برای کشت خبر داد.

زعفران ایران به عنوان یک کالای منحصر به فرد در دنیا از لحاظ حجم تولید، سطح زیرکشت و صادرات رتبه اول جهان را داراست و سرانه مصرف این محصول سالانه حدود یک گرم برآورد می شود که این امر نشان می دهد سالیانه بیش از 80 درصد محصول زعفران تولیدی ایران صادر و کمتر از 20 درصد به مصرف داخلی می رسد.

طبق آمارها در سال 1397 بیش از 400 تن زعفران در کشور تولید شد که نزدیک 282 تن از این محصول به ارزش بیش از 320 میلیون دلار به 47 کشور دنیا صادر شد و در سال 1398 نزدیک 500 تن زعفران در سطح 188 هزار هکتار تولید شد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 172
نحستین ، بزرگترین شد محله ویلایی پرنیان اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران