در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 510086 تاریخ : 1399/01/09-14:10:13
,1,
ورود وبصادر به مسیر سودآوری و بهبود شاخص های دارایی و بدهی

ورود وبصادر به مسیر سودآوری و بهبود شاخص های دارایی و بدهی

بانک صادرات در سال 98، موفق شد با کاهش هزینه‌های جذب منابع از یک سو و بهبود درآمدهای مشاع و غیرمشاع خود، وارد دوره سودآوری شود و بعد از چند سال زیان دهی در صورت های مالی، اکنون به بانکی سودآور تبدیل شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، تسهیلات اعطایی بانک صادرات ایران به اشخاص دولتی در پایان آذرماه 98 نسبت به اسفندماه 97، با کاهش قابل توجه 59 درصدی به 2739 میلیارد ریال رسیده است. همچنین تسهیلات به اشخاص غیر دولتی و بخش خصوصی با رشد مناسب 5 درصدی به رقم 1241 هزار میلیارد ریال رسیده است.
بانک صادرات 22 درصد رشددر موجودی نقد داشته و مانده آن به بیش از 124 هزار میلیارد ریال در پایان آذر رسیده است.مطالبات از بانک مرکزی با 3 درصد رشد به 247 هزار میلیارد ریال و مطالبات از بانک ها و موسسات اعتباری با 14 درصد رشد به 120 هزار میلیارد ریال رسیده است. مطالبات از دولت نیز با 9 درصد رشد به 440 هزار میلیاردریال رسیده است.
در سمت بدهی ها نیز بدهی به بانک مرکزی وصندوق توسعه ملی کاهش قابل توجه 26 درصدی داشته و به 252 هزار میلیارد ریال رسیده است. همچنین بدهی بانک صادرات به بانک ها و موسسات اعتباری با 21 درصد به رقم 28 هزار میلیارد ریال رسیده که نشان دهنده عملکرد مطلوب بانک صادرات در کاهش بدهی ها به بانک مرکزی،صندوق توسعه ملی و بانک هاست.
به عبارت دیگر، بانک صادرات در سال 98، موفق شده که با کاهش هزینه های جذب منابع از یک سو، و بهبود درآمدهای مشاع و غیرمشاع خود از سوی دیگر، وارد دوره سودآوری شده و به بانکی سودآور تبدیل شده است. زیان انباشته این بانک نیز به تدریج در اثر اصلاح ساختار مالی، رشد درآمد مشاع و غیر مشاع، و افت نسبی هزینه های جذب منابع، کاهش خواهد یافت.
بانک صادرات در سال های 89 تا 94 همواره سود مثبت روبه افزایش داشته است اما از سال 95 و بعد از اعلام صورت های مالی جدید بانک مرکزی و استانداردهای IFRS، به دلیل تغییر نحوه محاسبه سود و زیان از محل عملیات بانکی تسهیلات و سپرده، سود و زیان بانک وارد مرحله سود و زیان منفی شده و این موضوع تا سال 97 با رشد زیان انباشته همراه بوده است. اما از سال 98 به این سو، به تدریج شاهد کاهش زیان انباشته بانک صادرات به دلیل سودآوری بانک در سال 98 هستیم.
 زیان انباشته بانک نسبت به اسفند 97 به میزان 1 درصد کاهش یافته و از 82 هزار میلیارد ریال به 81 هزار میلیارد ریال افت کرده است. به عبارت دیگر، سودآوری بانک صادرات در 9 ماه نخست 98، موجب کاهش 876 میلیارد ریال از زیان انباشته شده است و به طور متوسط، ماهانه معادل 100 میلیارد ریال از زیان انباشته بانک صادرات در اثر بهبود عملکرد مالی و سودآوری بانک در سال 98 کاهش یافته است.
در بازار سرمایه نیز بانک صادرات با سرمایه ثبت شده 175 هزار و 353 میلیارد و 972 میلیون ریال به ارزش بیش از 144 هزار میلیارد ریال( 9 فروردین 99) اکنون به یکی از بزرگترین شرکت‌های بورسی و بزرگترین بانک‌های عضو بورس تبدیل شده است. قیمت سهام بانک صادرات در 9 فروردین 99 به قیمت 826 ریال معامله شده که نشان می دهد قیمت سهام این بانک نیز متاثر از گزارش های مثبت مالی اعلام شده در حال رشد است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 187
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران