در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512559 تاریخ : 1399/02/21-15:29:24
,8,
واگذاری های دولتی و ضرورت نگاه بلندمدت

دبیرکل جامعه حسابداران رسمی مطرح کرد:

واگذاری های دولتی و ضرورت نگاه بلندمدت

دبیرکل جامعه حسابداران رسمی ایران درباره عرضه باقی مانده سهام دولتی در بورس گفت: در این واگذاری ها باید به دو نکته مهم و اساسی یعنی حاکمیت نگاه بلندمدت در سیاست واگذاری ها و نیز اهمیت قیمت گذاری مناسب سهام مشمول واگذاری توجه شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از بازار سرمایه، سیدمحمد علوی با اشاره به اینکه طبق بودجه سال 99 دولت عرضه گسترده سهام دولتی و واگذاری سهام تحت مالکیت خود به بخش خصوصی را در دستورکار خود دارد، اظهار داشت: شواهد موجود گویای آن است که محدودیت منابع مالی دولتی یکی از انگیزه های مهم دولت در عرضه و واگذاری سهام است.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از اهداف واگذاری ها، افزایش کارایی فعالیت های اقتصادی است، گفت: باید تلاش کرد که قبل از هر چیز نگاه بلندمدت در سیاست واگذاری برای تأمین منابع مالی حاکم شود.

دبیرکل جامعه حسابداران رسمی ایران در ادامه، دومین نکته مهم را امر قیمت گذاری سهام مشمول واگذاری دانست و گفت: موفقیت درازمدت واگذاری ها، مستلزم قیمت گذاری مناسب و درست واحد یا سهام مشمول واگذاری است.

به گفته علوی، ارزش گذاری بالا منجر به زیان خریداران سهام می شود، چراکه سهام مشمول واگذاری به بهایی بیش از ارزش منصفانه آن به فروش رفته است. به عبارت دقیق تر، خریداران این سهام بیش از بهای منصفانه، آن را خریداری کرده اند. از سوی دیگر بالا بودن هزینه سرمایه گذاری نیز به کاهش کارایی فعالیت واحد منجر خواهد شد. این عوامل سبب خواهد شد تا در درازمدت اعتماد سرمایه گذاران به عرضه های دولتی و به تبع آن استقبال از عرضه های آتی محدود شود.

علوی در ادامه به دیگر مخاطرات قیمت گذاری پایین سهام مشمول واگذاری اشاره کرد و گفت: از سوی دیگر اگر سهام مشمول واگذاری به بهایی زیر ارزش منصفانه آن عرضه شود در حقیقت دولت وظایف خود را در مدیریت دارایی های عمومی به وکالت از عموم مردم به درستی انجام نداده است.

وی با اشاره به اینکه چنین موضوعی در صورت وقوع، سبب ایجاد شائبه در خصوص حراج اموال عمومی خواهد شد، گفت: در نهایت این موارد تبعات مهلکی بر اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی دولت خواهد داشت.

این فعال اقتصادی در ادامه قیمت گذاری منصفانه را مدنظر قرار داد و تاکید کرد: برای مقابله با این مخاطرات دوگانه باید امر قیمت گذاری منصفانه سهام مشمول واگذاری، مورد توجه سیاست پردازان و مجریان اجرای سیاست واگذاری سهام دولتی باشد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 172
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران