از جیب آینده صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514889 تاریخ : 1399/04/03-16:52:28
,17,
واکنش لاهوتی تعلیق کارت بازرگانی صادرکنندگان

واکنش لاهوتی تعلیق کارت بازرگانی صادرکنندگان

رییس کنفدراسیون صادرات ایران می گوید با توجه به مسائلی که کشور در ماه های گذشته با آنها مواجه بوده، برخورد با صادرکنندگانی که ارزشان را به کشور بازنگرداندند باید منوط به بررسی دقیق شرایط آنها باشد.

به گزارش بانک و صنعت، محمد لاهوتی رییس کنفدراسیون صادرات ایران اظهار کرد: موضوع نظارت دولت بر روند بازگشت ارزهای صادراتی و رفع تعهد ارزی صادرکنندگان بحث جدیدی نیست و در ماه های گذشته نیز دولت و بانک مرکزی نحوه بازگشت ارز صادرکنندگان و چگونگی بازگشت ارز آنها به کشور را زیر نظر داشته اند؛ به طوری که تخصیص مشوق های صادراتی و تداوم فعالیت های آنها منوط به بازگشت ارز بوده است.

به گفته وی، در ماه های گذشته با وجود تحریم ها و محدودیت ها، صادرکنندگان تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا ارز حاصل از صادرات به کشور بازگردد و آمارهای رسمی نیز نشان می دهد که بخش قابل توجهی از این ارز به کشور بازگشته است.

رییس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به شیوع ویروس کرونا و تاثیر این موضوع بر تجارت بین المللی، بیان کرد: در ماه های گذشته با توجه به محدودیت تردد در مرزهای مشترک و کاهش آمار صادرات و دشوار شدن تجارت، عملا سرعت بازگشت ارز به کشور کاهش یافته و این فرایند دشوار شده است و همین موضوع باعث شده بانک مرکزی و دولت تاکید دوباره ای بر اجرای ابزارهای نظارتی و برخورد با برخی متخلفان داشته باشند.

لاهوتی ادامه داد: با وجود شرایط کرونا، مهلت اعلام شده از سوی بانک مرکزی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات در سال گذشته، پایان تیر ماه امسال تعیین شده است. هرچند در شورای گفت و گو با پیشنهاد اعضای اتاق برای تمدید این مهلت موافقت شد اما مصوبات این شورا خود به شکل مستقل الزام اجرایی ندارد و برای نهایی شدن باید در بخش هایی مانند هیئت دولت تصویب شوند. با توجه به رویکرد بانک مرکزی به نظر می رسد که این بانک با تمدید مهلت رفع تعهد ارزی صادرکنندگان موافق نیست و از این رو احتمالا همان زمان اجرایی می شود.

وی با اشاره به برخی صادرکنندگانی که نتوانسته اند تعهدات ارزی خود را اجرایی کنند، بیان کرد: آمارها نشان می دهد که تعدادی از صادرکنندگان هیچ بخشی از ارز خود را بازنگردانده اند و برخی کمتر از 50 درصد، رفع تعهد داشته اند؛ از این رو تاکید دولت بر نظارت بر آنها و در صورت لزوم برخوردهایی مانند ابطال کارت های بازرگانی است.

رییس کنفدارسیون صادرات ایران با اشاره به پیچیدگی شرایط اقتصادی و تجاری کشور در ماه های گذشته، بیان کرد: شاید برخی صادرکنندگان شناسنامه دار و بزرگ نیز در حوزه رفع تعهد ارزی موفق عمل نکرده باشند؛ از این رو بررسی دقیق شرایط صادرکنندگان و صحت سنجی علل بازنگشتن ارز آنها به کشور اهمیت زیادی دارد تا میان افرادی که رفع تعهد نکرده اند و صادرکنندگانی که این قصد را دارند اما شرایط اجازه نداده ارز خود را بازگردانند تفاوت قائل شد.

لاهوتی با بیان اینکه بهترین راه برای تضمین بازگشت ارز حاصل از صادرات، پیشگیری از رسیدن به چنین شرایطی است، گفت: یکی از مشکلاتی که در سال های گذشته وجود داشته بحث فعالیت کارت های بازرگانی تازه صادر شده یا کارت های اجاره ای صادرکنندگانی است که با استفاده از شرایط کشور صادرات داشته اند اما ارز خود را بازنگردانده اند. برای جلوگیری از رخ دادن چنین شرایطی، در نظر گرفتن برخی محدودیت ها مانند لزوم عضویت در تشکل های ملی پیش از آغاز صادرات می تواند از مشکلات اینچنینی پیشگیری کند.

دولت در روزهای گذشته اعلام کرده، کارت بازرگانی صادرکنندگانی که میزان بازگشت ارزشان صفر درصد بوده را ابطال می کند.

رییس جمهور نیز در دستوری به رییس کل بانک مرکزی، از او خواسته مشخصات افرادی که ارز خود را بازنگردانده و به تعهداتشان عمل نکرده اند برای اطلاع مردم، منتشر کند.

پس از آغاز دور جدید تحریم های آمریکا علیه ایران در اردیبهشت 1397، دولت اعلام کرده صادرکنندگان غیرنفتی پس از صادرات محصولاتشان باید ارز حاصل از آن را به کشور بازگردانند و دریافت مشوق های صادراتی منوط به اجرای تعهدات ارزی شده است.

بانک مرکزی اعلام کرده آخرین مهلت رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان که محصولات خود را در سال 1398 صادر کرده اند، پایان تیر ماه امسال خواهد بود؛ هرچند در آخرین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با پیشنهاد اتاق برای تمدید این زمان موافقت شد اما هنوز مصوبه اجرایی و موافقت قطعی بانک مرکزی در این زمینه منتشر نشده است.

ایران در سال 1398 بیش از 40 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشت.


ایسناارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 195
!تسهیلات شما آماده است اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران