تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 348219 تاریخ : 1397/02/15-15:27:51
,6,
واردکنندگان خودرو در انتظار سرنوشت ارز

واردکنندگان خودرو در انتظار سرنوشت ارز

یکی از فعالان بازار خودرو در خصوص مصوبه کاهش تعرفه واردات خودرو و تاثیر آن بر بازار خودروهای وارداتی گفت : باید منتظر نحوه تخصیص ارز باشیم و ببینیم آیا ارز به واردات خودرو تعلق می گیرد یا خیر ، به همین دلیل در حال حاضر وضعیت بازار به اتفاقات آینده بستگی دارد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت؛ یکی از فعالان بازار خودرو در خصوص مصوبه کاهش تعرفه واردات خودرو و تاثیر آن بر بازار خودروهای وارداتی گفت : باید منتظر نحوه تخصیص ارز باشیم و ببینیم آیا ارز به واردات خودرو تعلق می گیرد یا خیر ، به همین دلیل در حال حاضر وضعیت بازار به اتفاقات آینده بستگی دارد.

محمدی نیکخواه در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو ، ضمن اشاره به حرکت با احتیاط واردکنندگان خودرو در شرایط فعلی می گوید: واردکنندگان خودرو در حال بررسی شرایط هستند، اینکه آیا دلار 4200 تومانی به واردات تعلق می گیرد و همچنین در شرایط حاکم بر بازار خودروهای وارداتی آیا واردات خودرو به صرفه است یا خیر.

وی تاکید کرد: البته اگر در تخصیص ارز ، دلار با قیمت 4200 تومان در اختیار واردکنندگان قرار گیرد و فروش تحت کنترل دقیق باشد و وارد کننده با سود عادلانه و بدون اجحاف در حق مصرف کننده خودرو را به دست مصرف کننده برساند ، اجرای این مصوبه حرکت مثبتی خواهد بود در غیر این صورت مانند گذشته نابسامانی در بازار خودروهای وارداتی وجود خواهد داشت.

این فعال بازار خودرو در ادامه با اشاره به جریان واردات خودرو در زمان بسته بودن سایت ثبت سفارش گفت: طبق گفته آقای جهانگیری هر کالایی که با ارز 4200 تومانی وارد کشور شود با کنترل شدیدی همراه خواهد بود ، امیدواریم با تخصیص ارز به واردات خودرو ناهماهنگی های سال قبل برطرف شود و ثبات بر بازار خودروهای وارداتی حاکم شود.

به گفته وی تصویب این مصوبه بر بازار خودروهای داخلی تاثیری نخواهد داشت زیرا خودروهای وارداتی شرکت های کره ای ، ژاپنی و اروپایی در رنج قیمتی و یا حتی نزدیک به قیمت خودروهای داخلی نیستند و در رنج قیمتی خودروهای داخلی فقط باید خودروهای چینی وارد شود که با توجه به مشکلات پیش آمده برای خدمات پس از فروش خودروهای چینی این خودروها نیز در آینده بازار خوبی نخواهند داشت.

محمدی نیکخواه تصریح کرد: البته خودروهای وارداتی که رنج قیمتی بالایی دارند قطعا مصرف کننده خود را در داخل کشور خواهند داشت و هیچ صدمه ای به تولید داخل نخواهند زد حتی در برخی موارد واردات به کمک تولید داخل آمده است.

وی در ادامه با اشاره به نقش واردات خودرو در ایجاد رقابت افزود: خودروی 206 تقریبا از سال 2000 وارد کشور شده است و در حال حاضر خودرویی با حجم موتور 1600 سی سی در این رنج قیمتی نمی توان وارد کرد حتی خودروی چینی ، همچنین خودرو دنا به یک رقیب سر سخت برای لیفان تبدیل شده است و در اکثر مواقع بین این دو خودرو مردم دنا را برای خرید انتخاب می کنند.

وی افزود: البته در مورد خودروهای داخلی که ارزبری دارند و همچنین خودروهای مونتاژی با توجه به رشد تقریبا 30 درصدی قیمت ارز، شورای رقابت با محاسبه قیمت ممکن است با افزایش قیمت خودروهای مذکور موافقت نماید و شاهد افزایش قیمت این خودروها در آینده باشیم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 181
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران