در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512609 تاریخ : 1399/02/22-11:32:14
,17,
واردات 2.2 میلیون تن کالای اساسی در 45 روز

در پی دستور رییس جمهوری انجام شد؛

واردات 2.2 میلیون تن کالای اساسی در 45 روز

معاون فنی گمرک ایران با اشاره به دستور رییس جمهوری مبنی بر تسهیل و تسریع در ترخیص اقلام اساسی و ضروری مورد نیاز مردم گفت: از اوایل فرودین تاکنون بیش از دو میلیون و 200 هزار تن از بنادر و گمرکات کشور ترخیص و جهت توزیع و مصرف به کشور وارد شده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، مهرداد جمال ارونقی درباره آخرین وضعیت ترخیص کالاهای اساسی از بنادر و گمرکات کشور گفت: میزان موجودی کالاهای اساسی غیرکانتینری در بنادر مهم کشور اکنون بیش از چهار میلیون و 200 هزار تن برآورد می شود که 736 هزار تن کالای اساسی از شناورهای مربوطه درحال تخلیه در بنادر هستند.

وی ادامه داد: همچنین بیش از یک میلیون و 120 هزارتن اقلام اساسی در شناورهای منتظر در لنگرگاه، موجود هستند.

معاون فنی گمرک تصریح کرد: در حال حاضر تنها در گمرک بندر امام خمینی(ره)، 603 هزارتن کالای اساسی، پروانه شده و درحال خروج و همچنین 800 هزارتن کالای اساسی در حین انجام تشریفات گمرکی هستند.

موجودی دو میلیونی ذرت در گمرکات کشور

این مقام مسوول ادامه داد: بیش از دو میلیون و 480 هزار تن از میزان موجودی کالاهای اساسی بنادر و گمرکات کشور اختصاص به کالای «ذرت» دارد که بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، با ارائه «کد تخصیص ارز» به گمرکات کشور، با رعایت سایر مقررات مربوطه قابل ترخیص است.

ارونقی خاطرنشان کرد: مقرر گردیده است بانک مرکزی و یا وزارت صنعت فهرست صاحبان کالاهایی که کالای ذرت آنها «در صف تخصیص ارز» باشد را به گمرک اعلام تا گمرکات اجرایی بقید فوریت نسبت به ترخیص این کالا اقدام کنند.

وی با بیان اینکه گمرک تنها می تواند سایر کالاهای اساسی (به جز ذرت) را که «در صف تأمین ارز بانکی» هستند، بصورت درصدی ترخیص کند، گفت: در این راستا، درخصوص اقلام اساسی که در صف تأمین ارز بانکی هستند ، گمرکات می توانند نسبت به ترخیص درصدی از کل کالا اقدام کنند و مابقی کالا در گمرکات کشور رسوب می کند.

ارونقی میزان موجودی کالاهای غیر اساسی غیر کانتینری در بنادر کشور را بیش از سه میلیون و 300 هزارتن اعلام کرد و افزود: بررسی های صورت گرفته نشان می دهد بیش از 80 درصد این اقلام، کالاهای سرمایه ای و تجهیزات مورد استفاده در خطوط تولید، ماشین آلات پروژه‍ ها و کارخانجات مختلف و سایر اقلام مرتبط هستند که در صورت اظهار به گمرک و نداشتن مشکل قانونی و مقرراتی، نسبت به ترخیص این اقلام اقدام می شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 213
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران