زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 490703 تاریخ : 1398/06/22-16:06:16
,13,
واردات گندم برای ذخایر استراتژیک در حال بررسی/ دلایل متعدد کاهش خرید تضمینی گندم

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی خبر داد؛

واردات گندم برای ذخایر استراتژیک در حال بررسی/ دلایل متعدد کاهش خرید تضمینی گندم

سیف گفت: با توجه به کاهش خرید تضمینی گندم واردات برای افزایش ذخایر استراتژیک در حال تصمیم گیری است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، یزدان سیف مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی در افتتاحیه دوازدهمین نمایشگاه بین المملی آرد و نان در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار تا کنون حدود 8 میلیون تن گندم با ارزش بالغ بر 13 هزار و 200 میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده که تا به امروز 125 هزار میلیارد آن پرداخت شده است.

او با شاره به اینکه یک هزار و 49 میلیارد تومان آن قبل از تاسوعا به حساب کشاورزان واریز شده است افزود: هم اکنون 7 هزار میلیارد ریال دیگر از مطالبات کشاورزان باقی مانده که امیدوار هستیم که بخش عمده‌ای از آن طی هفته آتی پرداخت شود.
سیف درباره اینکه آیا حدود 2 و نیم میلیون تن گندم از چرخه خرید تضمینی خارج شده است بیان کرد: بخشی از گندم توسط بخش خصوصی خریداری شده که بخشی از آن در سامانه GTC یا همان بازرگان دولتی ثبت و بخش اعظم آن ثبت نشده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه 100 هزار تن گندم خریداری شده بخش خصوصی در سامانه ثبت شده است افزود: این در حالی است که بنابر گفته فعالان این بخش حدود 700 تا 800 تن گندم توسط بخش خصوصی خریداری شده است.
او با اشاره به اینکه کمبودی در تامین نیاز گندم کشور نداریم گفت: اگر چه در خرید تضمینی گندم کاهش داشته‌ایم، اما میزان خرید به اندازه مصرف سال است و مشکلی در این زمینه نداریم و تنها برای افزایش ذخایر استراتژی گندم در حال تصمیم گیری هستیم که گندم وارد کنیم یا خیر.
سیف با اشاره به اینکه همه ساله خرید تضمینی گندم تا پایان آبان انجام می‌شد بیان کرد: این در حالی است که امسال خرید تنها تا پایان شهریور انجام می‌شود از این رو کشاورزان تا این تاریخ فرصت دارند گندم‌های خود را به سوله‌های دولت تحویل دهند چرا که از این تاریخ به بعد دیگر گندمی خریداری نمی‌شود.
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی درباره علت کاهش زمان خرید تضمینی گندم گفت: با توجه به آنکه می‌خواهیم آمار مناسبی از میزان خرید و تولید داشته باشیم و درباره شرایط تصمیم گیری کنیم از این رو تنها تا پایان شهریور گندم از کشاورزان خریداری می‌کنیم.
او ادامه داد: شرایط مساعد بارندگی از آبان گذشته تا فروردین امسال منجر به رشد تولید و افزایش کیفیت گندم در برخی مناطق گرمسیری شد.
سیف درباره تاثیر وقوع سیل اخیر بر میزان تولید گندم گفت: این اتفاق باعث شد بخش زیادی از گندم‌های خوزستان، لرستان و گلستان را از دست بدهیم به عنوان مثال در خوزستان 350 هزار هکتار از اراضی گندم را از دست دادیم، اما با این حال 1 میلیون و 150 تن گندم از این منطقه خریداری شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی عدم بارندگی و تنش دما در اردیبهشت و خرداد را یکی دیگر از چالش‌های پیش روی تولید گندم بر شمرد و گفت: این اتفاق در مناطق سردسیر مشکلاتی را برای محصولات گندم به وجود آورد ضمن آنکه افزایش قیمت گندم صنف و صنعت به 1 هزار و 850 تومان و اختلاف آن با قیمت دولتی انگیزه‌ای را ایجاد کرد که بخش خصوصی به طور مستقیم خود به بخش خرید ورود کند و تمامی این عوامل دست به دست هم داد که خرید تضمینی گندم توسط بخش دولتی کاهش یابد.
 
ارزش افزوده صنعت شیرینی و شکلات 3 و نیم میلیارد دلار است
او درباره اینکه آیا کاهش خرید تضمینی گندم به معنای افت تولید است بیان کرد: در حوزه تولید نمی‌توانم اظهار نظر قطعی کنم و معاون امور زراعت باید در این زمینه صحبت کند.
سیف در بخشی دیگر از اظهارات خود با اشاره به اینکه از حضور ایران در کنفرانس بین المللی غلات که در امارات برگزار شد به سبب شرایط تحریم جلوگیری شد گفت: بخش خصوصی کنفرانسی مشابه آن را در آذر با حضور بخش خصوصی خارجی و آسیابان‌های بین المللی در کشور برگزار می‌کند.
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی با اشاره به اینکه زنجیره گندم آرد شکر روغن و تبدیل آن به غذا از جمله صنایعی است که بخش عمده‌ای از انرژی مردم دنیا را تامین می‌کند گفت: صنعت شیرینی و شکلات بیش از 300 هزار شغل در ایران ایجاد کرده و ارزش افزوده این بخش 3 و نیم میلیارد دلار است که با احتساب بخش صنف این رقم به 2 برابر می‌رسد.
او ادامه داد: بخش شیرینی و شکلات جزء حوزه‌هایی بوده که صادرات آن از سال 74 تا کنون هیچگاه در کشور کم نشده و همچنان رو به فزونی بوده است.
به گفته سیف بازار‌های ما در زمینه شیرینی و شکلات به کشور‌های همسایه و توسعه یافته کم نیست.
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی با اشاره به اینکه نهاده‌ها و مواد اولیه این صنعت به تامین کالا‌های اساسی مردم گره خورده است بیان کرد: با تسهیل بر تجارت مواد اولیه و ورود موقت کالا برای صادرات به دنبال رفع این موارد هستیم.
 
تولید شکر به 1 میلیون و 300 هزار تن می‌رسد
او درباره ممنوعیت جا به جایی گندم بین استان‌ها و دشوار شدن کار برای فعالان صنعت گفت: اگر کارخانجات گندم‌هایی که خریداری می‌کنند در سامانه بازرگانی دولتی ثبت کنند مشکلی در نقل و انتقال آن نخواهند داشت.
سیف در بخش دیگر اظهارات خود درباره آخرین وضعیت واردات کشور گفت: حدود 700 تا 750 هزار تن شکر از محل تولید چغندر و 600 هزار تن از محل نیشکر در کشور تولید می‌شود که با این وجود تولید شکر به 1 میلیون و 300 هزار تن می‌رسد.
به گفته او مشکلات قیمت گذاری در حوزه شکر موجب شد الگوی کشت به سیستم دیگر محصولات تغییر کند و امیدواریم این مسئله رفع شود.
سیف بیان کرد: واردات شکر داشتیم و داریم و همواره به اندازه مصرف و نیاز کشور صورت می‌گیرد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در بخش پایانی اظهارات خود درباره خرید گندم آلوده در گنبد کاووس توضیح داد و گفت: ماجرا به این صورت بوده که یک مرغداری بیش از 3 هزار تن گندم می‌خرد و در زیر کامیون حامل این گندم‌ها خاک گندم می‌ریزد و در طی هماهنگی که این شخص با کارگر نمونه گیر انجام می‌دهد افت واقعی این گندم‌ها مشخص نمی‌شود ضمن آنکه در این مسئله بحث خاک مطرح نبوده بلکه خاک گندم برای خوراک ماهی و دام استفاده می‌شود.
او ادامه داد: نیروی انتظامی به این مسئله ورود کرد و علاوه بر کامیونی که اجازه ورود ان به سیلو داده نشد و 13 کامیون دیگر از این مرغداری وارد کندو ما شده بود و یک کندوی 600 تنی را آلوده کرده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه فضولات مربوط به کبوترانی که در آن مرغداری وجود داشتند با آن گندم مخلوط نشده بود تصریح کرد: 2 نفر از کارگران نمونه گیر دستگیر شده‌اند و مسئول آزمایشگاه با قید گه دستگیر شده بود با قید وثیقه آزاد شده است.


ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 210
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران