در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520295 تاریخ : 1399/07/07-10:38:43
,13,
واردات سموم با نمونه داخلی، ممنوع می شود

یک مقام مسئول خبر داد:

واردات سموم با نمونه داخلی، ممنوع می شود

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: میزان مصرف سم آفات و نباتات در کشورمان به طور متوسط 30 تا 35 هزار تن در سال است.

به گزارش بانک و صنعت، کیخسرو چنگلوایی با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه وظیفه داریم از بخش خصوصی و تولید کننده ها حمایت کنیم، افزود: این کار در اولویت کاری نخست ماست اما در گام بعدی باید تلاش کنیم تکنیکال را هم در کشور خودمان تولید کنیم.

وی ادامه داد: امسال 75 درصد آفت کش ها, ناشی از واردات مواد اولیه مؤثره و یا تکنیکال از خارج است و 25 درصد محصول نهایی وارد می شود.

چنگلوایی گفت: در گذشته سموم به طور کامل وارداتی بود در پی آن هستیم تا واردات را به صفر برسانیم.

وی افزود: پارسال 17 قلم از واردات سموم به علت وجود مشابه داخلی حذف شد و امسال هم 20 قلم در دست بررسی است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: برای کاهش واردات محصولات نمی توان یک شبه عمل کرد بلکه باید ساز و کار آن دیده و این کار به تدریج انجام شود زیرا وارد کننده هم تشکیلات و کارگرانی دارد و نباید به یک باره آن را قطع کرد.

چنگلوایی افزود: 40 شرکت از شرکت های عضو انجمن تولید کنندگان سموم، وارد کننده سموم هم هستند.

95 درصد سموم مورد نیاز کشور دارای تولید داخل هستند

رئیس هیأت مدیره انجمن تولید کننده سموم نیز گفت: از سال 88 تفاهمنامه ای میان وزارت جهاد کشاورزی و انجمن تولید کنندگان سموم امضا شد و اعضای انجمن، جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات در این تفاهم نامه توافق کردند که 12 درصد کل سمومی که دارای تولید داخل نیستند وارد شود اما متأسفانه وزارت جهاد کشاورزی با سیاست هایی که اعمال کرد از سال 88 تا کنون میزان این درصد اضافه شد به گونه ای که پارسال این رقم به حدود 40 درصد رسید در حالی که بیشتر آن مشابه داخلی دارد.

مسعود گیل آبادی افزود: 95 درصد سموم مورد نیاز کشور دارای تولید داخل هستند و توان تولید آن در داخل وجود دارد و فقط توان تولید پنج درصد سموم را نداریم که بیشتر آن از اروپا وارد می شود.

وی با اشاره به اینکه 64 تولید کننده در کشور داریم, اضافه کرد: برای تولید سه هزار تن سم در سال حدود 300 نفر کارگر نیاز داریم که با توجه به نیاز حدود 30 هزار تنی کشور به سم اکنون حدود سه هزار نفر در این زمینه باید مشغول به کار باشند و اگر جلوی واردات گرفته شود برای حدود 10 هزار نفر شغل ایجاد می شود.

گیل آبادی گفت: با سیاست اشتباه وزارت جهاد کشاورزی در دو سال گذشته، هیأت وزیران در 16 مرداد سال 1397, بیست و پنج قلم را جزو کالاهای اساسی قرار داد که تکنیکال سموم کشاورزی جزو آن بوده است و این موجب شد سموم آماده مصرف که با ارز 4200 تومانی وارد می شد ارزان تر تمام شود و تولید کنندگان داخلی مجبور شدند وارد کننده این محصولات شوند.

وی افزود: حدود 420 قلم سم در کشور به ثبت رسیده است که 120 قلم سم پرمصرف داریم، از این مقدار فقط از واردات 17 قلم جلوگیری شده است.

تولیدی به نام آفت کش در ایران نداریم

رئیس اتحادیه وارد کنندگان سم و کود نیز با اشاره به اینکه از سال های گذشته تا کنون 25 درصد سم مورد نیاز کشور وارد و 75 درصد آن در داخل تولید می شود, گفت: تولیدی به نام آفت کش در ایران نداریم بلکه تکنیکال را وارد می کنیم و افزودنی و حلال ها را در داخل فرموله می کنیم بنابراین کشورمان اصلاًَ تولید کننده آفت کش نیست.

سید مهدی حسینی یزدی افزود: امکان تولید حدود هفت تا هشت درصد از 25 درصد سمومی که وارد می شود در داخل کشور وجود ندارد و تولید هفت تا هشت درصد از سموم هم در داخل, مقرون به صرفه نیست و حدود هفت تا هشت درصد به طور مشترک است اما تفاوت زیادی در کیفیت تولید داخل و خارج دارد.

فرید رحمتی تولید کننده سم نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: همه مواد تکنیکالی که تولید کننده های داخلی به عنوان مواد اولیه وارد می کنند زیر نظر سازمان حفظ نباتات و استاندارد است.

وی افزود: همه مواد اولیه داخل، آزمایش می شود و سازمان حفظ نباتات در هر لحظه اجازه دارد از آزمایشگاه ها و کارخانه های تولید سم داخل بازدید و محصولات را آزمایش کند.

واردات سمومی که نمونه داخلی دارد ممنوع می شود

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: کل سمومی که توان تولید داخل را داشته باشیم بر اساس برنامه، واردات آن را به صفر می رسانیم ولی این کار امسال اتفاق نخواهد افتاد چون ثبت سفارشات در سال جاری انجام شده است.

چنگلوایی در ادامه برنامه گفتگوی ویژه خبری افزود: از دو هفته آینده هر ثبت سفارش جدیدی که نمونه تولید داخلی آن موجود باشد، در جهت حمایت از تولید اجازه واردات آن محصول را نخواهیم داد.

وی ادامه داد: تفاهم نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حمایت از شرکت های دانش بنیان در جهت تولید مواد اولیه سموم منعقد شده است.

چنگلوایی گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری چهار بار آگهی برای تولید مواد اولیه را اعلام کرد ولی کسی حاضر به شرکت در آن نشد.

وی با اشاره به اینکه سموم ما سرطان زا نیست ادامه داد: اکنون متوسط استفاده از سم در دنیا در هر هکتار 2 ممیز 8 دهم کیلوگرم و در کشور ما 2 ممیز 2 دهم کیلوگرم است و همچنین به ازای هر کیلوگرم محصولی که در دنیا تولید می شود 65 صدم گرم سم استفاده می شود ولی در کشور ما 35 صدم گرم است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور افزود: در کشور چین در هر هکتار 18 کیلوگرم، ژاپن 10 و نیم کیلوگرم و آمریکا 3 و 9 دهم کیلوگرم سم مصرف می کنند.

چنگلوایی گفت: وزارتخانه های جهاد و بهداشت همه سموم را کنترل می کنند و بیشتر محصولاتی که تولید می کنیم در رده محصولات سالم هستند.

رئیس هیأت مدیره انجمن تولید کنندگان سموم نیز گفت: هشت شرکت تولید کننده داخلی در حال حاضر قادرند مواد اولیه مختلف را تولید کنند.

گیل آبادی افزود: کارخانه ای در کرمانشاه در حال تولید سم پیرامین است و ظرفیت سالانه 500 تن مواد اولیه را دارد ولی امسال تنها 30 تن تولید کرده است.

وی درباره مشکل این کارخانه گفت: دو مورد از مواد اولیه مورد نیاز که از چین وارد می شود تخصیص ارز نشده است.

رئیس هیأت مدیره انجمن تولید کنندگان سموم افزود: تا سال گذشته که ارز 4200 تومانی برای واردات تخصیص داده می شد محصولات ما قابل رقابت نبود و الآن که ارز ترجیحی به ارز نیمایی تبدیل شده و به طور نسبی می توانیم رقابت داشته باشیم متأسفانه این ارز به واردات سموم آماده مصرف تخصیص داده می شود.

وی با بیان اینکه سموم کشاورزی دارای فصل خاص است، خطاب به مسئولان بانک مرکزی گفت: این فصل خاص را نباید از دست بدهیم و اگر در یک زمان محدود خاصی تولید صورت نگیرد، آفت بین 30 تا 50 درصد زیان به محصولات وارد خواهد کرد و امنیت غذایی کشور را به خطر می اندازد.

گیل آبادی درخواست کرد ارزی که قطره چکانی به این صنعت تزریق می کنند به بخش تولید اختصاص دهند چون مواد اولیه تولید را تا پنج سال می توان نگهداری کرد و بعد از تولید هم تا دو سال تاریخ مصرف دارد در حالی که مواد آماده مصرف از ابتدا تنها دو سال زمان دارد و این در شرایطی است که حدود شش ماه طول می کشد تا به دست مصرف کننده برسد.

وی افزود: در حال حاضر صادرات مواد اولیه ممنوع است و اگر مجوز صادرات برای تولید کنندگان مواد اولیه صادر شود موجب رونق کارخانه ها می شود.

محسن صفدری مدیر کل صنایع غیرفلزی وزارت صمت در ارتباط تلفنی با این برنامه با انتقاد از سخنان رئیس انجمن وارد کنندگان سم گفت: در بخش معاونت صنایع وزارت صمت، ساز و کاری برای حمایت از تولید داخل آماده کردیم و اعلام آمادگی می کنیم همه ثبت سفارش هایی که توسط واحدهای استانی یا وزارت جهاد کشاورزی انجام می شود در معاونت صنایع غیرفلزی وزارت صمت متمرکز شوند که با هماهنگی تولید کنندگان و انجمن تولید کنندگان ثبت سفارش ها انجام شود.

وی افزود: با این ساز و کار می توان واردات را مدیریت کرد و بدون هماهنگی تولید کننده و در صورت وجود نمونه داخلی، اجازه واردات نخواهیم داد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 175
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران