در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 522346 تاریخ : 1399/08/15-12:00:12
,5,
واحدهای جانبی پالایشگاه فاز 14 پارس جنوبی امسال راه اندازی می شوند

واحدهای جانبی پالایشگاه فاز 14 پارس جنوبی امسال راه اندازی می شوند

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: واحدهای جانبی پالایشگاه فاز 14 پارس جنوبی به منظور بهره برداری از نخستین ردیف فرآورش گاز، تا پایان امسال راه اندازی می شوند.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، محمد مشکین فام در حاشیه بازدید هفتگی از پالایشگاه فاز 14 پارس جنوبی و نشست با مدیران شرکت های پیمانکار اظهار کرد: با توجه به آماده سازی پالایشگاه این فاز به منظور راه اندازی واحدهای یوتیلیتی و احتمال بهره برداری از نخستین ردیف شیرین سازی تا پایان سال 1399، در نشست با پیمانکاران بر ضرورت انجام اقدام های مدیریتی لازم، تأمین کالاهای باقی مانده و تشدید جبهه های کاری به منظور دستیابی به این سنگ نشانه ها تأکید شد.

وی با بیان اینکه بخش فراساحل فاز 14 با امکان برداشت روزانه 56 میلیون مترمکعب گاز از چهار سکوی تولیدی، در مدار بهره برداری قرار دارد، تصریح کرد: همانند دیگر سکوهای عملیاتی پارس جنوبی، چهار سکوی این طرح در فصل زمستان با حداکثر ظرفیت عملیاتی می شوند و بر اساس برنامه های تراز گاز کشور، هیچ کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

تحویل 12 پالایشگاه پارس جنوبی به شرکت بهره بردار

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به اینکه از مجموع 13 پالایشگاه پارس جنوبی، 12 پالایشگاه تحویل شرکت بهره بردار شده است، گفت: پالایشگاه فاز 14، آخرین پالایشگاه پارس جنوبی است که مطابق برنامه ریزی، با توجه به کمبود منابع مالی در اولویت آخر توسعه قرار گرفته بود و با تکمیل پالایشگاه طرح های اولویت دار، فعالیت های توسعه در این بخش آغاز شد و هم اکنون طبق برنامه درحال اجراست. افزون بر این، با توجه به تقدم توسعه و بهره برداری از بخش فراساحل، گاز تولیدی این طرح از سال 1397 تحویل فاز 12 شده و بخشی از کمبود خوراک پالایشگاه های سایت 2 پارس جنوبی را جبران کرده است.

مشکین فام افزود: وضع توسعه پالایشگاه فاز 14 پارس جنوبی به عنوان آخرین مجموعه پالایشگاهی با حدود 85 درصد پیشرفت مطلوب است و برنامه های توسعه و تکمیل این طرح با تمرکز بر راه اندازی سرویس های جانبی و نخستین ردیف فرأورشی، به صورت جلسات هفتگی با پیمانکاران رصد می شود.

وی درباره زمان بهره برداری از نخستین ردیف شیرین سازی فاز 14 پارس جنوبی گفت: با توجه به شرایط و محدودیت های ناشی از کرونا، ممکن است نخستین ردیف شیرین سازی گاز این فاز با یک ماه تأخیر، اواخر امسال یا اوایل سال آینده به بهره برداری برسد.

بهره برداری از تأسیسات انبارش گوگرد بندر خدماتی، صادراتی تمبک

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از امکان بهره برداری از تأسیسات انبارش گوگرد بندر خدماتی، صادراتی تمبک با ظرفیت 44 هزار تن و یک پست اسکله مکانیزه صادرات گوگرد این بندر تا پایان امسال خبر داد و گفت: با بهره برداری از این پست، امکان بارگیری گوگرد برای شناورهای 5 هزار تا 50 هزار تن (DWT) فراهم می شود.

مشکین فام همچنین به برنامه ریزی و اولویت گذاری به منظور بهره برداری از یک پست اسکله صادراتی گاز مایع با توان پهلودهی به کشتی هایی با ظرفیت بارگیری 50 هزار تن LPG اشاره کرد و یادآور شد: با توجه به پیشرفت بسیار مطلوبی که در بندر شاهد آن هستیم، انتظار داریم این پست اسکله تا پایان دی ماه به بهره برداری برسد.

استقرار دکل حفاری در بلوک مخزنی فاز 11 پارس جنوبی

وی درباره حفاری در موقعیت مخزن آخرین فاز در حال توسعه پارس جنوبی گفت: پس از نصب جکت نخستین سکوی فاز 11 در خردادماه امسال، دستگاه حفاری به سمت بلوک گازی این طرح حرکت کرد و با استقرار کامل در موقعیت 11B، برنامه حفاری پنج حلقه چاه آغاز می شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به اینکه پس از نصب عرشه و برداشت اولیه گاز از این پنج حلقه چاه، حفاری هفت حلقه چاه دیگر هم تکمیل می شود، افزود: ظرفیت برداشت گاز از این بلوک، یک میلیارد فوت مکعب در روز است که معادل این میزان، با بهره برداری از چاه های موقعیت 11B محقق می شود.

امضای قرارداد مقدماتی میدان فرزاد B؛ به زودی

مشکین فام از امضای قرارداد مقدماتی توسعه میدان فرزاد B با شرکت پتروپارس خبر داد و گفت: بخش اولیه قرارداد شامل مطالعات مهندسی انجام شده و فعالیت های مقدماتی هم اکنون در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه قرارداد اصلی توسعه میدان فرزاد B به زودی منعقد می شود، افزود: با بهره برداری از این طرح، گاز میدان فرزاد بی به پالایشگاه های سایت 2 پارس جنوبی منتقل و در پنج پالایشگاه این منطقه توزیع خواهد شد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس درباره جزئیات و مبلغ قرارداد توسعه این میدان نیز گفت: اطلاعات تکمیلی این طرح در زمان امضای رسمی قرارداد به اطلاع می رسد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 195
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران