در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 516229 تاریخ : 1399/04/29-12:27:17
,13,
هشدار سازمان ملل درباره افزایش گرسنگی در جهان

هشدار سازمان ملل درباره افزایش گرسنگی در جهان

سازمان ملل متحد با اشاره به اینکه جهان در مسیر به صفر رساندن گرسنگی قرار ندارد، هشدار داد که در صورت تداوم روندهای کنونی، تعداد گرسنگان تا سال 2030 از 840 میلیون نفر فراتر رود.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از دفتر نمایندگی فائو در ایران، گزارش جدید سازمان ملل متحد (تدوین شده توسط فائو، صندوق بین المللی توسعه کشاورزی، یونیسف، برنامه جهانی غذا و سازمان جهانی بهداشت) درباره وضعیت امنیت غذایی و تغذیه نشان می دهد که در حال حاضر حدود 690 میلیون نفر یا به عبارتی 8.9 درصد جمعیت جهان از گرسنگی رنج می برند. بر اساس این گزارش، شمار گرسنگان جهان در سال 2019 نسبت به سال پیش از آن تقریباً 10 میلیون نفر و نسبت به پنج سال پیش از آن نزدیک به 60 میلیون نفر افزایش داشته است.

بر اساس گزارش «وضعیت امنیت غذایی و تغذیه در جهان 2020»، شمار افرادی که از ناامنی غذایی حاد رنج می برند نیز طی پنج سال اخیر روند افزایشی مشابهی داشته است. در سال 2019، حدود 750 میلیون نفر – یا نزدیک به 10 درصد جمعیت جهان – در معرض سطوح شدیدی از ناامنی غذایی قرار داشتند.

آمارهای مندرج در این گزارش همچنین نشان می دهد که در سال 2019 حدود 2 میلیارد نفر از ساکنان کره زمین دسترسی منظمی به مواد غذایی سالم و ایمن، مغذی و کافی نداشته اند.

بیماری کووید -19 و گرسنگی

با توجه به تأثیرات گسترده همه گیری جهانی بیماری کووید -19، برآورد می شود که این همه گیری بسته به سناریوهای مختلف مطرح شده درباره رشد اقتصادی باعث افزایش تعداد افراد دچار کمبود تغذیه بین 83 تا 132 میلیون نفر در سال 2020 شود.

همچنین بر اثر پیامدهای بهداشتی و اجتماعی- اقتصادی ناشی از بیماری کووید -19، احتمال می رود که وضعیت تغذیه آسیب پذیرترین گروه های جمعیتی بیش از پیش وخیم شود.

کودکان و سوءتغذیه

در شرایطی که فشار ناشی از تمامی اشکال سوءتغذیه هم چنان چالشی برای جهان است، برآوردهای جاری نشان می دهند که در سال 2019 حدود 21.3 درصد از کودکان زیر پنج سال (144 میلیون) دچار سوءتغذیه مزمن، 6.9 درصد (47 میلیون) سوءتغذیه حاد و 5.6 درصد (38.3 میلیون) دچار اضافه وزن بوده اند.

در این گزارش آمده است که رژیم های غذایی سالم برای بسیاری از افراد خصوصاً فقرا در تمامی مناطق جهان مقرون به صرفه نیست. خوش بینانه ترین برآوردها نیز حاکی از آن است که دسترسی به رژیم های غذایی سالم و بهرمندی از آن ها برای بیش از 3 میلیارد نفر در جهان مقرون به صرفه نیست. برآورد می شود که رژیم های غذایی سالم به طور میانگین پنج برابر گران تر از رژیم های غذایی سرشار از نشاسته - که تنها انرژی مورد نیاز بدن را تأمین می کنند – هستند.

رژیم غذایی، سلامت و تغییرات اقلیمی

با توجه به الگوهای کنونی مصرف مواد غذایی، پیش بینی می شود که تا سال 2030 هزینه های سلامت مرتبط با رژیم های غذایی که مربوط به مرگ و میر و بیماری های غیر مسری هستند از 1.3 تریلیون دلار فراتر رود.

از سوی دیگر، برآورد می شود که تا سال 2030، هزینه اجتماعی انتشار گازهای گلخانه ای مرتبط با رژیم های غذایی که به الگوهای کنونی این رژیم ها ارتباط دارند از 1.7 تریلیون دلار فراتر رود.

سیاست ها و اقدامات توصیه شده برای تأمین رژیم های غذایی مقرون به صرفه

فائو، صندوق بین المللی توسعه کشاورزی، یونیسف، برنامه جهانی غذا و سازمان جهانی بهداشت از تمامی کشورها می خواهند تا به منظور کاهش اتلاف مواد غذایی و ارتقای کارایی در تمامی مراحل زنجیره تأمین غذا، سیاست ها و مشوق های کشاورزی خود را به سوی سرمایه گذاری و اقدامات سیاستی پیرامون مسائل مرتبط با تغذیه در تمامی طول زنجیره تأمین غذایی جهت دهند.

سیاست های مربوط به حمایت های اجتماعی متمرکز بر مبحث تغذیه نقشی محوری در تلاش کشورها برای افزایش قدرت خرید و مقرون به صرفه کردن رژیم های غذایی سالم برای آسیب پذیرترین جمعیت ها دارند.

وضعیت ایران

بر اساس این گزارش، ایران طی سال های اخیر شاهد کاهش نسبی درصد شیوع کمبود تغذیه در کل جمعیت خود بوده است. در این راستا، درصد جمعیت دچار کمبود تغذیه در ایران از 5.2 درصد در سال های 1385-1383 به 4.7 درصد در سال های 1398-1396 کاهش یافته است. با این حال، علی رغم این بهبود وضعیت، تعداد خالص افرادی که از کمبود تغذیه رنج می برند طی این دوره زمانی از 3.6 میلیون نفر به 3.9 میلیون نفر افزایش یافته است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 177
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران