در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521327 تاریخ : 1399/07/23-14:41:30
,17,
نیاز کشور به سالیانه 16 هزار تن «ملت بلون» برای تولید ماسک

نیاز کشور به سالیانه 16 هزار تن «ملت بلون» برای تولید ماسک

آن طور که مدیر کل دفتر سرمایه گذاری و امور طرح های وزارت صنعت معدن و تجارت اعلام کرده، کشور سالیانه به 16 هزار و 200 تن منسوج بی بافت ملت بلون (Melt Blown Nonwoven) به عنوان ماده اولیه برای تولید ماسک، فیلترهای صنعتی و برخی محصولات بهداشتی نظیر پوشک بچه نیاز دارد.

به گزارش بانک و صنعت، ملت بلون از صنایع میان دستی در صنعت نساجی محسوب می شود که از یک لایه الیاف کوتاه، با قرارگیری به صورت جهت دار یا تصادفی، تشکیل شده و با توجه به چگونگی قرارگیری و اتصال الیاف، مهمترین خاصیت این محصول، فیلتر کردن ذرات (فیلتراسیون) است.

از این محصول به عنوان مواد اولیه تولید ماسک، فیلترهای صنعتی و برخی محصولات بهداشتی نظیر پوشک بچه (به میزان کم) استفاده می شود.

عمده مواد اولیه مورد استفاده در تولید این منسوج بی بافت، "گرانول پلی پروپیلن" است که این ماده وارداتی بوده و در داخل تولید نمی شود.

به گفته "علیرضا هادی" مدیر کل دفتر سرمایه گذاری و امور طرح های وزارت صنعت، میانگین واردات ملت بلون در سال های 96 و 97 به میزان سه هزار و 950 تن به ارزش 16 میلیون دلار بوده است، اما در سال 98 واردات نداشته است.

وی بیان داشت: میانگین صادرات این کالا طی سال های 96، 97 و 98 به میزان 670 تن به ارزش دو میلیون و 70 هزار دلار بوده است.

هادی خاطرنشان کرد: برآورد عمده نیاز سالیانه این ماده شامل دو هزار و 200 تن در بخش ماسک و حدود 16 هزار تن در بخش بهداشتی (پوشک و پد) است.

وی افزود: میزان تولید داخلی این محصول سالیانه نزدیک به دو هزار تن است که بر این اساس، کمبود تولید داخلی حدود 16 هزار و 200 تن برآورد می شود.

این مسوول وزارت صنعت ادامه داد: برای رفع کمبودها، هشت طرح با ظرفیت سالیانه حدود 14 هزار تن با پیشرفت فیزیکی بالای 50 درصد در دست اجراست، همچنین 27 طرح با ظرفیت نزدیک به 55 هزار تن با پیشرفت فیزیکی صفر درصد نیز وجود دارد که به طور عمده در سال 99 مجوز دریافت کرده اند.

وی تاکید کرد: درصورت تکمیل و راه اندازی طرح های نیمه تمام، امکان رفع نیاز کشور به این محصول وجود خواهد داشت.

نخستین اولویت وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تحقق «جهش تولید»، استفاده از ظرفیت های خالی است و به همین شیوه تولیدکنندگان داخلی توانستد از آمار تولید روزانه 190 هزار عدد ماسک در روزهای نخست شیوع کرونا در اوایل اسفندماه پارسال، امروز به بیش از 11 میلیون عدد در روز برسند.

به گفته مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت، در مقایسه با اوایل اسفندماه و آغاز شیوع کرونا در کشور، افزایش 860 برابری تولید لباس یکسره پزشکی، هزار برابری تولید شیلد محافظ صورت، رشد 33 درصدی تولید صابون دستشویی، افزایش هشت برابری تولید مواد ضدعفونی کننده، افزایش دو برابری تولید الکل طبی، افزایش 1.4 برابری تولید مایع دستشویی و افزایش 2.5 برابری تولید دستکش طبی به ثبت رسیده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 178
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران