در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515666 تاریخ : 1399/04/18-12:32:51
,17,
نیاز به 50 میلیون دلار سرمایه گذاری تا خودکفایی در تولید چادر مشکی

عضو جامعه متخصصان نساجی:

نیاز به 50 میلیون دلار سرمایه گذاری تا خودکفایی در تولید چادر مشکی

عضو جامعه متخصصان نساجی ایران گفت: با فرض وارد مدار شدن کارخانه در دست احداث تولید چادر مشکی، هنوز به 40 تا 50 میلیون دلار سرمایه گذاری برای پاسخگویی به نیاز جامعه و تولید 70 میلیون متر از این پارچه در سال نیازمندیم.

به گزارش بانک و صنعت، در هفته جاری اعلام شد با تولید یک محصول جدید پتروشیمی، ایران برای نخستین بار در تولید چادر مشکی خودکفا شده و از واردات این محصول بی نیاز خواهد شد.

برپایه آنچه شرکت ملی صنایع ملی پتروشیمی گزارش کرده، با راه اندازی این خط تولید، شرکت پتروشیمی شهید تندگویان سالیانه 28 تا 30 هزار تن نیاز کشور به این گرید برای تولید چادر مشکی را تامین خواهد کرد.

گرید تولید شده در این مجتمع توسط یک شرکت ایرانی به نخ چادر مشکی تبدیل می شود و در مرحله نخست دو هزار تن از این محصول به صورت آزمایشی تولید و در اختیار این شرکت قرار گرفت و با اعلام رضایت تولیدکنندگان چادر مشکی، محموله های بعدی تحویل شده است.

در این پیوند، علیرضا حائری عضو هیات مدیره جامعه متخصصین نساجی ایران گفت: مجتمع شهید تندگویان از گذشته به تولید چیپس پلی استر و الیاف پلی استر مبادرت می کرده که چیپس را در اختیار شرکت های تولیدکننده فیلامنت پلی استر قرار می داده و الیاف را به بازار می فروخته است.

وی بیان داشت: اینکه شرکت یاد شده به تولید گرید چادر مشکی موفق شده، اقدامی در خور و شایسته است، اما هنوز تا تولید محصول نهایی راه درازی باقی است.

حائری خاطرنشان کرد: این گرید چادر مشکی باید به نخ تبدیل شود و پس از آن در یک کارخانه پارچه بافی به پارچه چادر مشکی تبدیل و سپس رنگرزی شود.

وی، دو مشکل اساسی تولید پارچه چادر مشکی را واردات ماشین آلات مخصوص بافت و نبود فناوری های رنگرزی عنوان کرد و افزود: در سال های گذشته برخی شرکت های داخلی تلاش کردند تا چادر مشکی را با ماشین آلات موجود خود تولید کنند، اما توفیقی نیافتند، زیرا تولید در این بخش نیازمند ماشین آلات و فناوری خاص است.

عضو هیات مدیره جامعه متخصصین نساجی ایران بیان داشت: نخ مورد استفاده در تولید چادر مشکی، نخ «فیلامنت پلی استر ظریف» است که باید بر مبنای روش ITY تولید شود؛ این نخ در چند کارخانه در کشورمان تولید می شود.

وی گفت: فناوری شیوه ITY در کشورمان بومی شده و کارخانجات قادرند در صورت وجود تقاضای کافی، این نخ را تولید کرده و توسعه دهند.

این عضو هیات مدیره خانه صنعت و معدن استان تهران اضافه کرد: مادامی که کارخانه تولید پارچه را نداشته باشیم، هرچقدر هم که مواد اولیه چادر مشکی را تولید کنیم به جایی نمی رسیم.

وی از برنامه ریزی وزارت صنعت برای افتتاح کارخانه تولید پارچه چادر مشکی در استان قزوین تا سال 1400 خبر داد که در صورت راه اندازی، سالیانه 20 میلیون متر پارچه چادر مشکی تولید خواهد کرد.

به گفته حائری، کارخانه تولید چادر مشکی حجاب شهرکرد از سال 93 به عنوان تنها واحد تولیدکننده چادر مشکی کشور با تولید سالیانه 10 میلیون مترمربع محصول نساجی و 6 میلیون مترمربع پارچه های روسری، شال، پرده ای و ملحفه ای فعالیت می کند و با اضافه شدن کارخانه قزوین در مجموع به تولید سالیانه 30 میلیون متر پارچه چادر مشکی خواهیم رسید که در خوشبینانه ترین حالت پاسخگوی 50 درصد نیازها خواهد بود.

وی تاکیدکرد: پس از تولید پارچه، مراحل رنگرزی و تکمیل آن بسیار مهم است که در تامین رنگ، مواد اولیه و دانش فنی آن به خارج وابسته ایم، بنابراین تولید گرید پارچه مشکی در مجتمع شهید تندگویان اقدامی درخور و شایسته است، اما نیازمند توسعه کارخانجات بافندگی هستیم.

این عضو هیات مدیره جامعه متخصصین نساجی ایران ادامه داد: راه اندازی یک خط تولید چادر مشکی 10 میلیون متری که از بخش های بافندگی، رنگرزی و تکمیل برخوردار باشد، نیازمند 20 میلیون دلار سرمایه گذاری است و این، یعنی با فرض وارد مدار شدن کارخانه قزوین، هنوز به 40 تا 50 میلیون دلار سرمایه گذاری برای پاسخگویی به نیاز جامعه و تولید 70 میلیون متر پارچه در سال نیازمندیم.

برپایه آمارها، ایران با مصرف سالیانه 70 تا 80 میلیون مترمربع چادر مشکی و ارزبری 100 تا 120 میلیون یورو بزرگترین واردکننده این محصول در جهان است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 157
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران