در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512330 تاریخ : 1399/02/17-09:09:25
,6,
نیاز ارزی 2 میلیارد دلاری قطعه سازان در سال 99

نیاز ارزی 2 میلیارد دلاری قطعه سازان در سال 99

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو گفت: نیاز ارزی قطعه سازان کمتر از 2 میلیارد دلار برای تیراژ تولید یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، مازیار بیگلو افزود: بزرگترین مشکلی که در حال حاضر صنعت قطعه سازی با آن مواجه است، تامین ارز است.

وی بیان داشت: از ابتدای امسال تاکنون، تامین ارز برای قطعه سازان انجام نشده و فعالان این صنعت برای حمل کالاهایشان به شدت دچار مشکل شده اند.

این مقام صنفی یادآور شد: این در حالی است که با تلاش های انجام شده و گام برداشتن در مسیر خودکفایی و داخلی سازی و البته حذف خودروهای سی. کی. دی (بسته ای کامل، شامل همه قطعاتی است که برای تولید وسیله نقلیه باید سوار شود)، امروز در کل تاریخ صنعت قطعه سازی و خودروسازی، کشور به کمترین نیاز ارزی رسیده است.

وی ادامه داد: انتظار می رود همین نیاز حداقلی قطعه سازان از سوی بانک مرکزی تامین شود و اگر قادر به آن نیستند حداقل مجوز بدهند تا خودمان بتوانیم به صورت مستقیم از صادرکنندگان ارز تهیه کنیم.

بیگلو در ادامه به مشکلات نقدینگی در این صنعت اشاره کرد و افزود: این مشکل به دلیل متوقف شدن شماره گذاری خودرو ها به وجود آمده و هر زمان برطرف شود مجدد می توانیم به تامین نقدینگی بپردازیم.

اصلاح قیمت خودروها

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو در خصوص موضوع داغ این روزها یعنی قیمت گذاری خودروها نیز گفت: در سه ماه گذشته قیمت مواد اولیه مورد نیاز صنعت قطعه سازی به دنبال رشد قیمت ارز به طور متوسط 50 درصد افزایش داشته و حتی قیمت گذاری مواد اولیه داخلی نیز به قیمت ارز وابسته شده است.

وی ادامه داد: اگر قیمت خودرو اصلاح نشود و خودروساز مجوز اصلاح قیمت های نهاده های تولید مثل مواد اولیه داخلی و ارز پایه را در قراردادها نداشته باشد، روند خوب کنونی تولید از بین خواهد رفت.

بیگلو خاطرنشان کرد: پارسال دو خودروساز بزرگ کشور اقدام به تعدیل قیمت ارز کرده و در قیمت قراردادهای قطعه سازان نیز بازنگری کردند، در نتیجه در ماه های پایانی پارسال تیراژ خوب خودرویی را شاهد بودیم.

شیوع کرونا و صنعت قطعه سازی

وی همچنین در خصوص تاثیر شیوع کرونا بر فعالیت قطعه سازان، گفت: این موضوع کمترین تاثیر را در سیستم قطعه سازی کشور داشته است، اما بیشترین مشکلات زمانی بوده که با تعطیلی کارخانجات و سیستم های لجستیکی در چین مواجه شدیم که سبب شد مواد اولیه مورد نیاز که بیشتر آنها سفارش گذاری شده و آماده آماده حمل بودند، با تاخیر همراه شود.

این مقام صنفی ادامه داد: مشکلات بیشتر در دی و بهمن ماه گریبانگیر صنعت قطعه سازی شد و پس از آن اوضاع به روال عادی بازگشت.

وی اضافه کرد: از ابتدای سال نیز قطعه سازان یک هفته برای پیاده سازی و اجرای پروتکل های بهداشتی مهلت گرفتند و به همین دلیل اکنون آمار کرونا در صنعت خودروسازی بسیار پایین است و تقریباً هیچ واحد قطعه سازی به این دلیل تعطیل نشده و توقف در تولید نداشته است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 218
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران