سازمان خصوصی سازی خانه پارسیان ، عبور از رمز عبور خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی همراه بانک تمام عیار نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
شماره: 313649 تاریخ : 1396/10/23-12:29:06
,17,
نقش تسهیلات و مشوقهای مالیاتی در رونق اقتصادی و بهبود کسب و کار

نقش تسهیلات و مشوقهای مالیاتی در رونق اقتصادی و بهبود کسب و کار

بستر سازی و ایجاد تمهیدات لازم برای گسترش و رونق هر فعالیت اقتصادی، اولین و مهمترین رکن به حساب می آید. تلاشهای هر شخص و فعال اقتصادی در زمینه ایجاد شغل و کار و کسب ، گام اول محسوب می شود ولیکن حمایتهای دولت و مسئولین هر صنف، نقش تعیین کننده ای را برای موفقیت این امر دارا می باشد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، بی تردید سرمایه و برنامه ریزی اولیه هر شخص حقیقی و حقوقی برای ایجاد شغل و بسط و توسعه آن تا زمانی که به سود آوری برسد و از این راه، مالیات به دولت پرداخت شود به هیچ عنوان نمی تواند کافی بوده و ضامن موفقیت شغلی شود. 

در تمام کشورهای دنیا از شخص یا اشخاصی که در زمینه تولید و تجارت اقدام به فعالیت می کنند حمایتهایی انجام می شود. معافیتهای مالیاتی و در نظر گرفتن مشوقهایی برای آنها به عنوان بسته های حمایتی تعریف شده و به این مودیان مالیاتی ارائه می گردد. 
البته باید گفت که میزان خوش حسابی و مشارکت مودیان مالیاتی در امر پرداخت مالیات متعلقه، تاثیر شایانی در همکاری دستگاه مالیاتی با ایشان دارد. مودیانی که در ابتدای شروع فعالیت نسبت به ثبت شغل خود اقدام کرده و در ردیف مودیان مالیاتی محسوب شوند و همه ساله در موعد مقرر اظهارنامه مالیاتی و اطلاعات صحیح درآمد خود را ارائه نمایند جزء مودیان خوش حساب بوده و سیستم مالیاتی تسهیلات ویژه ای را به آنها ارائه می نماید. 
بی تردید نقش این تسهیلات و مشوقهای مالیاتی در رونق اقتصادی و بهبود کسب و کار در کشور بسیار حائز اهمیت بوده و در پی افکندن ساختار اقتصادی پویا و کارآمد، حرف اول را می زند. 
از این رو در قانون مالیاتهای مستقیم به این مقوله پرداخته شده و در فصل هفتم باب چهارم، مفصلا در باره مشوقهای مالیاتی توضیح داده شده است. ماده 190 قانون مالیاتها می گوید: علی الحساب پرداختی بابت مالیات عملکرد هر سال مالی قبل از سررسید مقرر در این قانون برای پرداخت مالیات عملکرد موجب تعلق جایزه ای معادل یک در صد ( 1% ) مبلغ پرداختی به ازای هر ماه تا سررسید مقرر خواهد بودکه از مالیات متعلق همان عملکرد کسر خواهد شد.
در ماده 189 هم تاکید شده : اشخاص حقوقی و همچنین اشخاص حقیقی چنانچه طی سه سال متوالی ترازنامه و حساب سود و زیان و دفاتر و مدارک آنان مورد قبول قرار گرفته باشد و مالیات هر سال را در سال تسلیم اظهارنامه بدون مراجعه به هیاتهای حل اختلاف مالیاتی پرداخت کرده باشند معادل پنج درصد ( 5% ) اصل مالیات سه سال مذکور به عنوان جایزه خوش حسابی از محل وصولی های جاری پرداخت یا در حساب سنوات بعد آنان منظور خواهد شد.
در نظر گرفتن معافیتهای مالیاتی، نوع دیگری از تشویقات و حمایتهای سیستم مالیاتی از فعالان اقتصادی است که فصل اول قانون مالیاتها در مورد آن می باشد.
ماده 132 در این فصل می گوید: درآمد ابرازی ناشی از فعالیتهای تولیدی و معدنی اشخاص حقوقی غیر دولتی در واحدهای تولیدی یا معدنی که از تاریخ اجرای این ماده از طرف وزارتخانه های ذیربط برای آنها پروانه بهره برداری صادر یا قرارداد استخراج و فروش منعقد می شود از تاریخ شروع بهره برداری یا استخراج به مدت پنج سال و در مناطق کمتر توسعه یافته به مدت ده سال با نرخ صفر مشمول مالیات می باشد.
در قانون مالیاتها به رونق و گسترش فعالیتهای اقتصادی تا زمانی که حتی به مرحله صادرات و ارزآوری رسیده باشند نیز توجه شده و تسهیلاتی برایشان در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال در ماده 141 آمده: صد در صد ( 100 % ) درآمد حاصل از صادرات خدمات و کالاهای غیر نفتی و محصولات بخش کشاورزی و بیست در صد ( 20 % ) درآمد حاصل از صادرات مواد خام مشمول مالیات با نرخ صفر می گردد.
موارد فوق که خلاصه ای از تسهیلات و تشویقات برای مودیان مالیاتی است در راستای حمایت از فعالیت اقتصادی شهروندان و رونق کسب و کار صاحبان حرفه های مختلف می باشد و همانطور که اشاره شد این تسهیلات منوط به خوش حسابی و همکاری و مشارکت مودیان بوده و با رویکرد تقویت ساختار اقتصاد کشور و تعامل با فعالان اقتصادی و اصناف در متن قانون مالیاتهای مستقیم گنجانده شده است.
ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 160
موج جایزه رو بگیر! رمزت رو فریاد بزن موسسه اعتباری ملل بیمه جامع مجتمع های مسکونی بیمه پارسیان اقشار جدید برخوردار از حمایت های تأمین اجتماعی بانک صنعت و معدن پست بانک ایران بانک خاورمیانه