جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 447079 تاریخ : 1397/11/06-14:12:52
,25,
نقشه راه؛ ابزار قابل اتکا برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی

روسای تشکل ها مطرح کردند:

نقشه راه؛ ابزار قابل اتکا برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی

روسای تشکل های معدنی و صنایع معدنی، اجرای "نقشه راه" را ابزاری قابل اطمینان برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی عنوان کردند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن در نشست هم اندیشی با رییس هیات عامل ایمیدرو، ضمن تشکر از تیم این سازمان در تهیه نقشه راه معدن و صنایع معدنی گفت: ایمیدرو نقش حمایتی را در کارشناسی حوزه های مختلف اعم از اکتشاف، آموزش و غیره دارد.

وی افزود: توسعه بدون نقشه راه معنا ندارد چرا که اگر می خواهیم رشد و توسعه را دنبال کنیم باید برنامه داشته باشیم و خوشبختانه برای نقشه راه معدن و صنایع معدنی تلاش زیادی شده است.

بهرامن با بیان اینکه اعتقاد داریم آینده پژوهی را باید در بخش معدن پیاده کنیم، گفت: بدون آینده پژوهی نمی توانیم مسائل بنگاهی خود را طی کنیم.

وی افزود: مسئولیت اجتماعی بخشی از فعالیت های بنگاه های اقتصادی است که در تشکل ها مطرح شده و اعضا در هر محیط اجتماعی با انجام اقداماتی نظیر مدرسه سازی، آموزشگاه، راه و غیره، نقش آفرینی می کنند.

رئیس خانه معدن تصریح کرد: ما به دولت اعتماد کامل کردیم و انتظار است که دولت نیز به ما اعتماد کند.

در صنعت فولاد به توازن رسیده ایم

رسول خلیفه سلطانی، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با بیان اینکه ظرفیت های ویژه ای در صنایع معدنی داریم، گفت: آمار و ارقام، گویای سهم بسزای این بخش در اقتصاد کشور است. با تلاش های صورت گرفته، رتبه جهانی تولید فولاد از 21 به 10 ارتقا یافته است و این نشان می دهد که به اوج رسیده ایم.

وی افزود: از جمله پتانسیل های فولاد، مطالعات مطلوب ایمیدرو در طرح جامع فولاد است که اکنون زنجیره فولاد به طور نسبی به توازن رسیده است. این در حالی است که 5 سال پیش، بین مواد معدنی و فولاد نامتوازنی وجود داشت.

خلیفه سلطانی با اشاره به پتانسیل مطالعاتی موجود در ایمیدرو تصریح کرد: برای رفع مشکلات موجود در تنظیم بازار، باید یک نظام پشتیبانی تصمیم گیری در این حوزه طراحی شود.

وی ادامه داد: فرصتی فراهم شود تا تشکل ها در تنظیمات بازار مشارکت کنند و ایمیدرو نیز در این زمینه، کارشناسی کند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به موضوع تسهیل صادرات و تعیین ارزش گمرکی، گفت: در نظام جامع گمرک، براساس شرکت های سهامی عام و بورس، ارزش پایه گمرکی کالاها تعیین شود.

وی همچنین پیشنهاد داد: وقت آن رسیده تا نظام مهندسی متالورژی از میان نظام مهندسی معدن و متالورژی رشد کند.

نقشه معدن و صنایع معدنی؛ بهترین راه برای خروج از شرایط فعلی

مهرداد اکبریان، رئیس انجمن سنگ آهن ایران نیز در ابتدای سخنان خود تاکید کرد: توسعه فولاد ناشی از زیرساخت هایی است که در گذشته ایجاد شده است.

اکبریان با بیان اینکه ایجاد زبان مشترک میان بخش خصوصی و دولت سخت است، گفت: بازار موضوع مهمی است؛ به طوری که معدن باید ماده ای تولید کند که صنعت بتواند از آن استفاده کند و صنعت نیز کالایی را تولید کنند تا بازار خریدار داشته باشد.

وی افزود: برخی مسائل مطرح شده در بخش قانونگذاری، جسارت را از بخش خصوصی گرفته و پویا نیست.

اکبریان با بیان اینکه ایمیدرو به عنوان بخشی از وزارتخانه و دولت، نزدیک ترین شرایط را با بخش خصوصی دارد و بهتر می تواند مسائل روزمره را منتقل کند، پیشنهاد داد: ایمیدرو پروژه های بزرگ را اجرا و راه اندازی کند و بخشی از سهام آن را نگه داشته و بقیه را به بخش خصوصی واگذار کند.

وی ادامه داد: این سازمان، پروژه های جدید را که ریسک بالایی دارد شروع کند. باید شرکت های جدید در بخش معدن و صنایع معدنی ظهور یابند.

رئیس انجمن سنگ آهن ایران اذعان کرد: نقشه راهبردی معدن و صنایع معدنی، بهترین راه برای خروج از شرایط فعلی است و باید تقسیم وظیفه صورت گیرد و سازمان نظام مهندسی معدن به عنوان ناظر باشد.

انقلاب معدنی با انجام اکتشاف

طاهر فاضلی، نایب رئیس اتحادیه حفاران غیر نفتی در این نشست با اشاره به اینکه انقلاب معدنی با انجام اکتشاف صورت می پذیرد، گفت: در کشور هنوز 67 ماده معدنی به طور کامل شناخته شده نیست و اکتشاف بخش های زیادی از کشور به دلیل مشکلات مادی هنوز مغفول مانده است.

وی ادامه داد: محدوده ها به بخش خصوصی واگذار شود و صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی نیز ریسک آن را جبران کند.

فاضلی خواستار بررسی بر روی تعرفه خدمات حفاری شد که بدین ترتیب مشکلی به نام نبود ایمنی و رعایت محیط زیست نداشته باشیم. وی ادامه داد: هنگام صدور مجوزها، ترتیبی اتخاذ شود تا بتوانیم پروانه بهره برداری را به حفاران بدهیم تا شرکت های خارجی امکان فعالیت نداشته باشند.

تصمیم با حضور تشکل ها

یوسف مرادلو، رئیس هیات مدیره انجمن صنایع و معدن سرب و روی ایران با بیان اینکه رقبای خارجی ما با 250 سال سابقه فعالیت در صنعت روی، همچون ایرانی ها نمی توانند خاک کم عیار را به سرب تبدیل کنند، گفت: بنا به گفته مسئولان، اگر می گوییم ما در جنگ اقتصادی قرار داریم، چرا در داخل، با برخی اقدامات ما را خلع سلاح می کنند.

وی افزود: انتظار ما این است که تصمیمات پشت درهای بسته تصمیم اتخاذ نشود و تشکل ها نیز حضور داشته باشند .

مرادلو اظهار داشت: برای حمایت از تولیدکننده داخلی، 13 سال نگذاشتیم مواد اولیه وارد کشور شود و اکنون 6 برابر مصرف داخل، تولید می کنیم.

وی ادامه داد: در صورت امکان صادرات، تضمین می کنیم بازار داخلی با کمبود مواجه نشود.

رئیس هیات مدیره انجمن صنایع و معدن سرب و روی ایران پیشنهاد داد: مدیریت استخراج و فروش معدن انگوران به کنسرسیوم بخش خصوصی واگذار شود.

ضرورت سرمایه گذاری در حوزه زغال سنگ

محمد مجتهد زاده، رئیس انجمن زغال سنگ گفت: نیاز کشور به کنسانتره زغال سنگ به زودی به 3.5 میلیون تن می رسد که برای این میزان، به 7 تا 8 میلیون تن سنگ نیاز خواهد بود. به گفته وی، تولید فعلی 1.5 تا 2 میلیون تن است که از 3.5 میلیون تن استخراج به دست می آید.

وی افزود: در بخش شستشو (کنسانتره) و تولید کک، سرمایه گذاری مناسبی صورت گرفته اما در بخش معدن دچار عقب افتادگی هستیم.

مجتهدزاده بیان داشت: با توجه به اینکه بازار زغال سنگ ایران با انحصار مواجه بوده و 10 سال راه ورود سرمایه گذاری به حوزه زغال سنگ بسته شده، گفت: از ابتدای امسال حرکت کارشناسی صورت گرفته تا قیمت زغال سنگ بر مبنای قیمت جهانی یا مشابه سنگ آهن (زغال سنگ و شمش فولادی) تعیین شود.

وی ادامه داد: باید بخش زغال سنگ را وارد سرمایه گذاری کنیم. خوشبختانه برای نخستین بار، 400 هزار تن زغال سنگ به یکی از کشورهای منطقه صادرات داشتیم که از سوی این کشور، پیشنهاد سرمایه گذاری در تولید کک تا کنسانتره به انجمن شده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 216
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران