از جیب آینده صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 516914 تاریخ : 1399/05/08-13:43:11
,8,
نقدینگی موجود در بازار بورس صرف سفته بازی می شود

یک کارشناس:

نقدینگی موجود در بازار بورس صرف سفته بازی می شود

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: نقدینگی موجود در بازار بورس ورودی به تولید ندارد بلکه صرف سفته بازی می شود، نقدینگی موجود در بازار باید وارد تولید شود.

به گزارش بانک و صنعت، محمد نوعی، کارشناس ارشد بازار سرمایه، دیشب در برنامه پایش که با موضوع «فرصت های عرضه های اولیه» پخش شد، با اشاره به بهترین اتفاق اقتصاد کشور در سال 99، گفت: نقدینگی به جای درست خود هدایت شده است، باید مسیرهای سفته بازی را بست، روزانه 25 تا 27 هزار میلیارد تومان در بازار بورس معامله می شود و بخشی از این پول به تولید سرازیر می شود.

وی ادامه داد: در خرداد 97، حدود 100 هزار کد بورسی در عرضه های اولیه مشارکت داشتند که این رقم در حال حاضر به بیش از پنج میلیون و دویست هزار کد رسیده است، باید در سیاست عرضه های اولیه تجدید نظر شود و حداقل 40 درصد شرکت ها عرضه اولیه شود تا برای شرکت کنندگان توجیه داشته باشد.

نوعی افزود: نقدینگی موجود در بازار بورس ورودی به تولید ندارد بلکه صرف سفته بازی می شود، نقدینگی موجود در بازار باید وارد تولید شود، تعداد عرضه های اولیه باید افزایش یابد، صندوق های پروژه باید در بازار عرضه شود تا کسری بودجه دولت نیز برطرف گردد.

کارشناس اقتصادی برنامه پایش گفت: تعداد مشارکت کننده در عرضه های اولیه 50 برابر شده است، باید سرعت پذیرش شرکت ها در بورس افزایش یابد، عرضه کم سهام در عرضه اولیه باید تعداد سهام افزایش یابد تا دچار حباب قیمتی نشویم.

وی ادامه داد: عرضه های اولیه در سال 97، حدود 800 درصد بازدهی داشته، در سال های 98 و 99 نیز بیش از 300 درصد بازدهی دارد، طی سال های 97 تا 99 در قبال سرمایه گذاری 21 میلیون تومانی، سرمایه گذار در حال حاضر بیش از 120 میلیون تومان دارایی دارد.

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه ریسک عرضه های اولیه صفر است، گفت: بیش از 100 هزار میلیارد ریال طی سه سال اخیر جذب عرضه های اولیه شده است، عرضه اولیه با شکل فعلی توان رو به رو شدن با خیل کثیر سرمایه گذاران را ندارد، ضمن اینکه زیر ساخت ها نیز آماده نیست.

کارشناس بازار بورس در پایان گفت: هسته معاملات نیز باید اصلاح شود، چراکه به عدم شفافیت بازار کمک کرده است، دولت نیز باید به بازار سرمایه کمک کند، شرکت های تولیدی که از ابتدای سال 97 راه تأمین مالی از طریق بازار سرمایه را انتخاب کرده اند، تا الان به طور متوسط، از 4 تا 25 برابر ارزش بازار آن افزایش یافته است، این راه عالی برای شرکت های خصوصی باز است و باید ورود آنها تسهیل شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 194
طرح آرامش اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران