زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 490800 تاریخ : 1398/06/26-13:25:42
,23,17,
نظام مالیاتی نقش موثر و بی‌بدیلی در روند توسعه کشور

یاددشت؛

نظام مالیاتی نقش موثر و بی‌بدیلی در روند توسعه کشور

مالیات و نظام مالیاتی نقش موثر و بی‌بدیلی در روند توسعه کشور دارد.

بانک و صنعت،مالیات به‌ عنوان ‌یکی از ابزارهای هدایت اقتصاد، از طریق تأثیر بر فعالیت بنگاه‌های اقتصادی می‌تواند در سیاست‌گذاری‌های توسعه نقش کلیدی ایفا کند. بر این اساس دولت با تدوین نظام مالیاتی مناسب می‌تواند بر چگونگی دستیابی به هدف‌های توسعه‌ای تأثیربگذارد.

 یکی از شاخص های اصلی توسعه مشارکت مردم، وجود فرهنگ مالیات است. این موضوع می تواند ریشه در مسایل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، تاریخی و غیره داشته باشد که شکل گرفتن این باورهاموجب عکس العمل مردم در مقابل نظام مالیاتی می شود.
در حال حاضر بخش عمده‌ای از اعتبارات و درآمدهای مالیاتی، صرف عمران، آبادانی و امور زیربنایی کشور می‌شود. از این ‌رو ارتقای روزافزون نظام مالیاتی و همگام ساختن آن با دانش روز، نقش انکارناپذیری در توسعه اقتصادی کشور دارد.
مالیات در واقع حق و حقوقی است که فرد به واسطه استفاده و بهره مندی از خدمات و امکانات مادی و معنوی تحت عنوان رفاه اجتماعی به دولت می پردازد. بدیهی است که دریافت مالیات و متعاقبا ارائه خدمات رفاهی را دولت عهده دار است بنابراین دولت به عنوان نماینده آحاد جامعه در تولید و تحصیل منابع و توزیع عادلانه آن موظف و متعهد است که این مسئولیت را بر اساس عدالت و انصاف انجام دهد.
روشن است که نقش و جایگاه مالیات در افزایش توان انجام وظایف حکومتی و تأثیر مستقیم آن بر زندگی و معیشت عمومی جامعه از حساسیت ویژه ای برخوردار است.
پرداخت مالیات رابطه ای است دوطرفه که دولت ها باید طرف دوم این رابطه که مودیان هستند را نیز در نظر بگیرند. این بدان معنا است که دولت نمی تواند تنها با استفاده از قوانین به درآمد مالیاتی پایدار و مستمر دست یابد. از این رو دولت ها باید از روش های دیگری برای افزایش مشارکت مردم برای پرداخت داوطلبانه مالیات استفاده کنند. از جمله این اقدامات می توان به فعالیت های دولت در زمینه ارتقای سطح فرهنگ مالیاتی جامعه و به خصوص مودیان اشاره نمود. این کار دو مزیت را به همراه دارد، نخست آن که هزینه دولت را از طریق مشارکت داوطلبانه مردم و خوداظهاری برای وصول مالیات کاهش می دهد. دوم ایجاد فرهنگ مالیاتی باعث استمرار درآمد مالیاتی از نسلی به نسل دیگر می گردد و به عبارت دیگر فرهنگ پرداخت مالیات در جامعه نهادینه می شود. مودیان هنگامی به پرداخت مالیات رغبت بیشتری نشان می دهند که از چگونگی مصرف آن توسط دولت تا حدودی اطمینان خاطر داشته باشند و به این باور برسند که دولت مالیات های پرداختی آنها را در جای صحیح هزینه می کند و در حقیقت مردم دولت را نماینده خود در مصرف مالیات بدانند.
یکی از شاخص های اصلی توسعه مشارکت مردم، وجود فرهنگ مالیات است.
یکی از مهمترین اقدامات برای توسعه و ترویج فرهنگ مالیاتی،آگاه سازی مردم از موارد مصرف مالیات است. بدیهی است مالیات در زمینه های متعدد و متنوعی هزینه می شود که از جمله مهمترین آنها می توان به توسعه شهرها و روستاها، عمران و آبادانی و ارتقای زیر ساخت های شهری اشاره کرد.
شهروندان باید بدانند بخش قابل ملاحظه ای از هزینه های ساخت پل ها، اتوبان ها، جاده ها، نیروگاه ها، سدها، پارک ها و سایرزیرساخت های شهری از محل مالیاتها ساخته می شود. بدیهی است آگاه سازی مردم از موارد مصرف مالیات در جامعه، افزایش مشارکت عمومی در پرداخت مالیات و افزایش تمکین مودیان را در پی خواهد داشت.
امروز بیش از هر زمان دیگر، نیازمند منابع مالی پایدار برای توسعه شهرها و روستاها هستیم که تحت تاثیر افزایش جمعیت و مهاجرت مردم از روستاها به شهرها، با افزایش هزینه روبه رو هستند. بی تردید آبادانی روستاها به کاهش مهاجرت روستائیان به شهرها کمک می کند و مالیات و عوارض ارزش افزوده از جمله مهمترین منابع مالی برای شهرداری ها و دهیاری ها به شمار می رود که می بایست در این خصوص اطلاع رسانی بیشتری صورت پذیرد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 183
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران